Yazı İçeriği

Spordan önce doktor kontrolü şart

Koşu bandı seçerken…

Anatomik yapı ve rahatsızlıklara uygun egzersiz

Ağırlık çalışıyorsanız…

Parklardaki spor aletlerini bilinçsiz kullanmayın

Hangi spor sakatlanmaları görülür?

Bilinçsiz yapılan spor çoğu zaman kişiye yarardan çok zarar verir. Spor aletlerinin yanlış kullanılması, kas ve kemiklere aşırı yüklenme yüklenilmesi, verilen zararların temel nedenleri olarak ön plana çıkar. Yanlış yapılan spor omuz kas yırtıklarına, dizde çapraz bağ kopmalarına, menüsküs yırtıklarına, bel fıtıkları ve boyun fıtıkları gibi ciddi sakatlıklara neden olabilir. Yaz aylarında bu sakatlanmalar kilo verme isteği de eklenince artar. Çoğu kişilerde spor yapma alışkanlığının çocukluktan itibaren tam olarak geliştiği söylenemez. Bu nedenle de ani bir hevesle başlayan ve herhangi bir sağlık kontrolüne gitme gereği duyulmadan bilinçsizce yapılan spor ve aletlerin yanlış kullanılması, eklem ve kas sakatlanmaları ile omurga sorunlarını da beraberinde getirir. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için, spor salonları, parklar ya da ev, tercih edilen mekan ne olursa olsun doğru aletin, doğru şekilde kullanılarak kişiye özel bir egzersiz programının uygulanması gerekir.


Spordan önce doktor kontrolü şart

Yetişkin bir kişinin hiçbir kontrolden geçmeden spor yapmaya başladığında bildiği ya da bilmediği rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kişinin öncelikle kalp damar sistemi yönünden kardiyoloji uzmanınca değerlendirilmesi, spora başlaması uygunsa, kas iskelet sistemi için fizik tedavi uzmanının değerlendirmesinden sonra belirlediği uygun egzersiz programının tercih edilmesi gerekir.

Koşu bandı seçerken…

Özellikle evlerde en sık tercih edilen ve en basit spor aleti olarak görülen koşu bandının seçimini yaparken, tartan denilen yumuşatıcı sisteminin bulunmasına dikkat etmek gerekir. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantlarının kullanımının kalça, diz ve ayak bileği eklemlerine daha fazla yük binmesine neden olabilir. Ayrıca eğim, süre ve hızının da kişinin kas gücü, uzunluğu, eklem pozisyonu, tendon ve bağ yapısına göre ayarlanması gerekir. Bu nedenle uygun sporlar ve spor aletleri hekim tarafından belirlenmeli. Ayrıca yine hekim önerisine göre kişiler evdeki spor aletlerini de programlayabilirler.

Anatomik yapı ve rahatsızlıklara uygun egzersiz

Egzersiz yapmak için gidilen bazı spor merkezlerinde yanlış uygulamalar ve gereksiz ağırlıklarla eklem ve kaslara yüklenme sonucu kas, menüsküs yırtıkları, bel ve boyun fıtıkları sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Sonuçta uygun olmayan hareketlerden yarar yerine zarar görülür. Bu nedenle spor merkezi seçerken ve spor aleti kullanılırken çok dikkat edilmesi gerekir.

Ağırlık çalışıyorsanız…

Bununla birlikte özellikle gençlerde fazla ağırlık çalışmalarının sıklıkla omuz ve diz problemlerine neden olur. Bu nedenle egzersiz programlarının, kişinin anatomik özellikleri, kas, eklem yapısı, postürü ve mevcut hastalıklarının değerlendirilmesinin ardından oluşturulması gerekir. Egzersizle birlikte ortaya çıkan ağrı ise bir sinyal olarak mutlaka ciddiye alınmalıdır. Egzersiz sonrası ağrı ortaya çıkar ve iki saatten fazla devam ediyorsa, eklemde şişlik, kızarıklık varsa hekime başvurulması gerekir.

Parklardaki spor aletlerini bilinçsiz kullanmayın

Özellikle parklar ve açık alanlardaki spor aletlerini kullanmaya başlamadan önce de mutlaka hekim kontrolünden geçmek gerekir. Açık alanlardaki aletlerinin daha önce spor yapmış kişiler tarafından dikkatli kullanıldığında sorun yaratmaz, ancak alışkanlığı olmayanlar tarafından bilinçsiz kullanımı sakatlanmalara neden olabilir. Örneğin bu alanlarda çok kullanılan bel çevirme hareketi disk kaymalarına yol açabileceği için fizik tedavi uzmanları tarafından kesinlikle önerilmeyen son derece zararlı bir hareket. Aynı zamanda omuz güçlendirmek amacıyla yapılan yanlış hareketler de sıklıkla kaslarda yırtıklara sebep olabilir.