Yazı İçeriği

Protein ne işe yarar?

Protein içeren besinler

Protein alımını gün içine yayın

Protein takviyesine nasıl karar verilir?

Sporcular proteini önce gıdalardan almalı

Sporculara protein takviyesi gerekli midir?

Protein, sporcuların en çok ilgisini çeken besinlerden biridir. Çünkü protein, hem yağ kaybını hem de kas kazanımını dayanıklılık ve güç anlamında destekler. Sporcuların gittikçe artan bu ilgisi ise protein takviyesi ile ilgili ürünlerin artmasına yol açmıştır. Bu durumdan dolayı protein ve aminoasit takviyesi sporcuları ve spor meraklıları için çok popüler hale gelmiştir.


Protein ne işe yarar?

Sıkı çalışan sporcuların daha az hareket eden sporculara göre protein ihtiyaçları daha fazladır. Hatta spor yapmayanlara göre karşılaştırıldığında bu ihtiyaç yüzde 50’den fazla olabilir. Birçok kişi için bu bilgi protein ve aminoasit takviyesi kullanımını desteklemek için yeterli bir gerekçe olabilir. Ancak protein takviyesi alımına karar vermeden önce bir spor diyetisyenine danışmak gerekir. Genel beslenme kuralları, egzersize bağlı kas hasarlarının önlenmesi ve kas hipertrofisi (kasın beslenme ve gelişiminin artması) gibi amaçları için sıkı çalışan sporcuların ihtiyaç duyduğu proteini karşılamayabilir. Proteinin besinsel değeri göz önüne alınmalıdır ve tüketimi gün içine dağıtılmalıdır.

Protein içeren besinler

Proteinlerin kalitesi ve alınacağı zaman, içindeki aminoasit profiline ve sindirilebilirliliğine göre değişebilir. Süt, yumurta ve et gibi hayvansal proteinler yüksek biyolojik değere sahiptir. Yani yüksek miktarlarda aminoasit içerirler ve kolay sindirilirler. Soya proteini gibi bitkisel bazlı gıdalar da yüksek protein içerir.

Protein alımını gün içine yayın

Yediğimiz gıdalarda çok sayıda aminoasit vardır. Ancak sporcular için önemli olan fonksiyonların yerine gelmesi için bazı temel aminoasitler gerekir. Bu aminoasitleri vücut kendi kendine yapamaz. Bu nedenle tüketilen besinlerden alınabilir. Son araştırmalar egzersiz sonrasında, yüksek biyolojik değerli proteinleri tüketmenin çok yararlı olduğunu belirtmiştir. Egzersizin hemen sonrasında protein alımının etkileriyle ilgili çok fazla şey bilinmese de gün boyunca öğünlere ve atıştırmalıklara protein açısından zengin gıdalar eklemek sporcu sağlığı için çok önemlidir.

Protein takviyesine nasıl karar verilir?

Protein takviyesi kullanımına sporcunun antrenman seviyesine, amaçlarına, günlük enerji ihtiyacına, egzersiz sonrası iştahına göre karar verilmelidir. Ayrıca sporcular sadece protein ihtiyacı için değil, diğer besin hedeflerine yönelik olarak da yüksek kaliteli, proteinden zengin gıdalardan küçük miktarlarda tüketmelidir.

Sporcular proteini önce gıdalardan almalı

Protein ve aminoasit takviyelerinin çeşitliliği oldukça geniştir. Kazeinat, kesilmiş süt suyu proteini konsantresi, albümin ve kişisel olarak kombine edilmiş aminoasit takviyeleri bunlara örnektir. Protein takviyeleri sadece protein sağlayanlar ya da belirli aminoasitler, yağ metabolize ediciler, vitaminler ve mineraller gibi bileşenler içeren ya da içermeyen protein ve karbonhidrat kombinasyonlarına göre sınıflandırılabilirler. Sporcular ve genel halk arasında popüler olan yüksek proteinli beslenme şeklinin sağlık üzerine olan etkisi tartışmalıdır. Popüler vücut geliştirme protein karışımlarının düzenli alımıyla ilgili yapılan bir araştırmada, bu karışımların alınması nedeniyle ağır metallere maruz kalındığı gösterilmiştir. Sporculara proteini öncelikle gıdalardan almaları tavsiye edilir. Gün boyunca yüksek biyolojik değerli protein içeren öğünler ve atıştırmalıklar tüketerek hem protein hem de diğer gıda ihtiyaçları karşılanabilir.