Yazı İçeriği

Sporcu çocuklar ekstra enerjiye ihtiyaç duyar

Sporcu çocuklar da su içmeli

Sporcu içeceklerine dikkat

Spor yapan çocuklara sıvı desteği için öneriler

Spordan önce beslenme

Spordan sonra beslenme

Çocuklarda sporcu beslenmesi

Spor yapan çocukların genel sağlıkları, büyümeleri, gelişmeleri ve spor performansları için yeterli ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. İyi beslenen genç sporcular, daha uzun süre iyi oynayabilir, zihinsel olarak daha uyanık olur ve antrenmanlardan veya yarışlardan sonra daha çabuk iyileşir. Yeterli enerji alamayan aktif çocuklar, yorgunluk ve uyuşukluk hissedebilir. Hatta spordan aldıkları keyfi bile kaybedebilir. Az yemek yiyen genç sporcular, zayıf beslenme riski altındadır ve tam gelişememe, olgunlaşamama gibi problemler yaşayabilir.


Sporcu çocuklar ekstra enerjiye ihtiyaç duyar

Yeterli beslenmenin en iyi göstergeleri çocuğun büyümesi, gelişmesi ve performansıdır. Sürekli hareket halinde olan çocuklar, enerji düzeylerini yüksek tutabilmek için düzenli olarak yemek yemelidir. Karbonhidratlı gıdaları tüketmeleri onlara ekstra enerji sağlayabilir. Çocuklar, çok yoğun ya da çok yorgun oldukları için düzenli yemek yiyemezlerse tükettikleri besinler yeterli gelmeyebilir. Bu durum genelde akşamları görülür, çünkü çocukların okuldan veya spordan geldikten sonra tükettikleri atıştırmalıklar yemekten daha önemli hale gelir. Sağlıklı gıdaları hızlı bir şekilde temin ederek beslenmelerine eklemek çözüm olabilir.

Sporcu çocuklar da su içmeli

Çocuklar yetişkinler kadar vücutlarının ısısını kontrol edemezler. Ayrıca genç sporcular çok fazla susamamışlarsa yetişkinler kadar sık sıvı almak için ara vermezler. Bu duruma gelene kadar zaten vücut yeteri kadar susuz kalmış olur. Bu nedenle aktif çocuklara susuz kalmamaları için özellikle dikkat etmek gerekir.

Sporcu içeceklerine dikkat

Spor yapan çocuklarda su, günlük sıvı olarak en iyi seçim olsa da süt, sporcu içecekleri ve meyve suları gibi diğer sıvıların yararları da göz ardı edilmemeli. Spor sırasında ve sonrasında su ve sporcu içecekleri en iyi seçeneklerdir. Sporcu içecekleri, enerji için karbonhidrat sağlarken yorucu aktiviteler sırasında kaybedilen elektrolitlerin (sodyum ve potasyum) bir kısmını geri almasına yardımcı olur. Çok yoğun olmayan aktivitelerde çocuklar için içilecek en iyi sıvı; sudur. Fazla sporcu içeceği tüketmek diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Çocuklarınızın diş sağlığına önem veriyorsanız çok fazla asitli içecek tüketmemelerine dikkat edin.

Spor yapan çocuklara sıvı desteği için öneriler

  • Çocuklarınızı egzersizden önce bol sıvı içmeleri için teşvik ederek egzersize sıvı durumları iyi bir şekilde başlamalarını sağlayın.
  • Çocuklarınızı gün içinde sürekli hatırlatmak için okula bir şişe su ile gönderin.
  • Çocuklarınızın vücutlarının sıvı durumları iyiyse gün içinde düzenli olarak idrara çıkarlar. Çıkıp çıkmadıklarını takip edin.
  • Egzersiz sırasında çocuklarınızın her molasında yeterli sıvı almalarını sağlayın.
  • Aktivite sırasında susamalarını beklemeden su içmeye teşvik edin.
  • Egzersizden sonra hidrasyonu (sıvı desteği) yeniden sağlamak için bol miktarda sıvı almalarını sağlayın.

Spordan önce beslenme

Spor yapan çocuklar, spor etkinliklerinde çok heyecanlı oldukları için genellikle yeme ve içme konusunda düşünmeye zamanları olmayabilir. Bu durumda ebeveynler ve antrenörler, çocukları spordan önce yeme içmeye teşvik etmelidir. Spor etkinliğine 1 saatten az kaldıysa öncelikle çocuklara karbonhidrattan zengin gıdalar ve su verilmelidir. Özellikle sıcak ve nemli havalarda dehidrasyona (su kaybı) dikkat etmek gerekir.

Spordan sonra beslenme

Yorgun ve aç bir çocukla günün sonunda başa çıkmak zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuza gün sonunda çabukça yapabileceğiniz bir öğün hazırlamaya çalışın. Organize bir şekilde hareket etmek herkese yardımcı olur ve çok aktif bir gün için çocuğunuza gerekli olan enerjiyi sağlar. Kolay öğünlerde de sağlıklı besinler tercih edilebilir. Konserve ve dondurulmuş ürünler sağlıklı ve hızlı bir şekilde öğün hazırlayabilmek için tercih edilebilir. İdeal olarak bol sıvılı ve yüksek karbonhidratlı öğünler seçilmelidir. Nerede yenirse yensin karbonhidrattan zengin yağdan düşük gıdalara sporcu çocuğun beslenmesinde yer vermeye dikkat edin. Egzersizden 2 ya da 3 saat sonra çocuklarınızı karbonhidrattan zengin gıdaları tüketmeye teşvik edin ve bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.