Yazı İçeriği

Gluten hassasiyeti belirtileri

Glutensiz diyet önerileri

Glutensiz atıştırmalıklar

Gluten hassasiyeti olan sporcular dikkat

Glutensiz sporcu beslenmesi

Gluten; buğday, çavdar, arpa, tritikale gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Yulaf da gluten içeren tahıllar ile çapraz kirlenmiş olabilir. Glutene alerjisi ya da hassasiyeti olan sporcular, kalıcı beslenme şekli olarak glutensiz beslenmeyi tercih etmelidir. Beslenme tarzlarını glutensiz besinlere yönelik değiştirmeli.


Gluten hassasiyeti belirtileri

Hassasiyeti olan sporcu, glutene maruz kalındığında hazımsızlık, karın ağrısı, ishal ve kronik yorgunluk gibi şikayetlerde bulunur. Sporcu, glutensiz gıdalarla bir beslenme modeli uygulamalıdır. Anemi, vitamin, mineral eksiklikleri ve kemik mineral bozuklukları gibi durumlar gluten hassasiyeti nedeniyle ortaya çıkan çölyak hastalığının belirtileri olabilir. Bu nedenle bu durumları mutlaka dikkate alın.

Glutensiz diyet önerileri

  • Karbonhidrat kaynakları: Pirinç, mısır, keten, patates, buğday, soya, tapyoka, yabani pirinç, glutensiz yulaf, karabuğday.
  • Protein kaynakları: Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri.
  • Sağlıklı yağlar: Bitkisel yağlar, keten tohumu, somon ve ton balığı yağları.
  • Sebzeler: Taze, donmuş ya da konserveler, sebze suları.

Glutensiz atıştırmalıklar

Mısır cipsi, pirinç kek, glutensiz simit gibi atıştırmalıklar glutensiz karbonhidrat kaynakları olarak sporcular tarafından tüketebilir. Gluten içermeyen spor barları ve jelleri gibi özel gluten içermeyen spor gıdaları da tercih edilebilir. Bu noktada bir spor diyetisyenine danışmak önemlidir.

Gluten hassasiyeti olan sporcular dikkat

Gluten içermediğini anlayabilmek için gıdaların etiketlerini dikkatlice okuyun. Dengeleyiciler, soslar, ilaçlar ve takviyeler gibi beklenmedik şeylerin içinde gluten olabilir. Beklenmedik gluten tüketiminin tanınmasında bir besin günlüğü kullanışlı olabilir. Glutensiz gıdalar büyük marketlerde, özel marketlerde ve internette mevcuttur. Bir sporcu olarak seyahat ederken glutensiz gıdaları yanınızda götürün, tercih ettiğiniz restoranları ve havayolunu bilgilendirin.