Yazı İçeriği

1- Uykusuzluğa karşı su içmeyi ihmal etmeyin

2- Çay ve kahveyi sabahları tüketin

3- Gazlı, şekerli içeceklerden uzak durun

4- Hareket edin

5- Kahvaltı yapmak uyku isteğinizi azaltır

6- Kan şekerinizi dengede tutun

7- Temiz hava alın

8- Geçmeyen uyku haliniz varsa sebebini arayın

Uyuma isteğine bu taktiklerle direnin

Modern yaşamanı getirdiği uyaranlar her tarafımızı sarmış durumda. Korna sesleri, metropollerdeki insan kalabalığı, gürültü ve bitmek bilmeyen bir koşuşturma. Günün sonunda evinize gidip uyuduğunuz halde yorgunluğunuz ve uykusuzluğunuz bir türlü geçmiyor mu? Gün ışığının azaldığı ve havaların soğumaya başladığı kış günlerinde hareketsizliğin de etkisiyle vücudumuzun bir nevi kış uykusuna hazırlanır. İşte bu uyku haline karşı alınması gereken 8 önlem...


1- Uykusuzluğa karşı su içmeyi ihmal etmeyin

Soğuk havalarda susama hissi azaldığı için gün içerisinde tüketilen su miktarı hayli düşüyor. Susuzluk ise tansiyonu düşürerek ve birçok enzimatik reaksiyonu yavaşlatarak uyku hissini artırıyor. Uyanınca içeceğiniz 2 bardak ılık su ile güne daha dinç başlayabilirsiniz.

2- Çay ve kahveyi sabahları tüketin

Gün içinde tüketilen çay ve kahve birçoğumuz için şüphesiz vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Oysa içerdikleri kafein nedeniyle çarpıntı ve uykusuzluk yapabildiklerinden gece uyku düzenimizi bozarak gündüz uyuklamamıza neden olabiliyorlar. Çay ve kahveyi sabah saatlerinde tüketmek, hatta kafeini düşük yeşil çayı tercih etmek bu durumu düzeltmeye yardımcı olabiliyor.

3- Gazlı, şekerli içeceklerden uzak durun

Gazlı, şekerli içecekler ile meyve suları tüketmek yağ dokusunu artırıyor. Bu içecekler yüksek kalori nedeniyle hem kilo aldırıyor hem içtikten sonra şeker dalgası oluşturarak uyku hali yapabiliyor. O nedenle bu tür içeceklerden uzak durun. Meyve suyu yerine ara öğün olarak az miktarda meyve tüketin.

4- Hareket edin

Özellikle ofis çalışanları için önemli olan bu durum tam bir kısır döngüdür. Oturdukça enerjimiz düşer, enerjimiz düştükçe hareket isteği azalır. Ofis içinde bile yapacağımız hareket ile birlikte kan akışı artacağından daha verimli ve enerjik hale geliriz.

5- Kahvaltı yapmak uyku isteğinizi azaltır

Hepimiz birbirimizden farklıyız, o yüzden herkes için tek bir formül vermek doğru değil. Kimimiz hiç kahvaltı yapmıyor iken, kimimiz kahvaltısız adım atamıyor. Ancak sağlıklı ve özenle seçilmiş bir kahvaltı enerjimizi artırarak gün içi uyuklamalarını azaltıyor.

6- Kan şekerinizi dengede tutun

Gün içinde şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın. Öğün miktarını düşük tutarken, seçiminizi güzel yapın. Çok dolduracağınız bir mide enerjik hissetmek yerine bitkinlik ve uyuklamaya yol açıyor. Ara öğünlerde ise yiyeceğiniz bir çikolata o anda iyi hissettirirken kısa süre sonra bitkinlik ve uyuklama hali yapabiliyor. Onun yerine tahıllı kraker gibi daha karmaşık karbonhidratları tercih edin.

7- Temiz hava alın

Az ışıklı, havasız ortamlar rehavet ve uyku hali oluşturur. Ortamınızı her zaman aydınlık tutun ve havalandırın, hatta aralıklı olarak dışarı çıkıp temiz hava almak enerjinizi yükselteceğinden buna zaman yaratın.

8- Geçmeyen uyku haliniz varsa sebebini arayın

Gereken önlemleri almanıza rağmen uyuklama isteği geçmiyorsa doktorunuzdan destek isteyebilirsiniz. Genellikler kansızlık, uyku apne sendromu, tiroidin yavaş çalışması, vitamin eksikliği gibi nedenler uyku hali, uyuklama isteği nedeni olabilir.