Yazı İçeriği

Diş kaynaklı ağrı

Sinüs kaynaklı diş ağrısı

Diş ağrısına karşı…

Sinüsleriniz de diş ağrısına neden olabilir

Uçak yolculukları sırasında birçok kişinin başına kulak tıkanması ya da kulak ağrısı gelir. Çoğu zaman bu rahatsızlık hissi yutkunmakla geçer. Daha nadir olmakla beraber uçakta başınıza gelebilecek sorunlardan biri de diş ağrısıdır. Bu durum diş veya sinüs kaynaklı yaşanır.


Diş kaynaklı ağrı

Sağlıklı bir diş uçak basıncından etkilenmez. Ancak herhangi bir çürüğümüz varsa veya herhangi bir tedavi başlangıcı yapıldıysa basınç sırasında küçük hava boşlukları kaynaklı ağrı oluşabilir.

Ağzımızda 300 civarında farklı tür bakteri yaşar. Bunların çoğu, sayısı artıkça ağız içinde komplikasyonlara neden olur. Böylece diş çürüğü ve diş eti iltihabı görülme riski artar. Bakteriler sürekli olarak asidik toksin üretir. Bu asitler diş minesini eriterek çürüğe, diş eti kolajenlerini de eriterek diş eti hastalıklarına yol açar. Savunma sistemimiz bakterilerin kendileri ve ortama yaydıkları kimyasal kolajenleri algılayarak savunma amacı ile iltihap adı verilen reaksiyonu oluşturur. İltihabi cevap sırasında bakterilerin bulunduğu bölgeye bağışıklık sisteminin savunma askerleri olan beyaz kan hücreleri ve diğer bazı enzimler kan yolu ile yönelir. Vücut bu savunma malzemesinin bir an evvel hedefe ulaşması için iltihabi bölgedeki kılcal damar sayısının hızla artırır ve damarların duvarlarında bulunan pencereleri açık tutarak savunma askerlerinin bakterilere ulaşmasını sağlar. Bu halde iltihabi bölge kanamalı ve hacimsel olarak da genişler. Bu bölgeden geçen sinirler üzerinde de baskıya yol açar.

Diş çürüğü ilerleyerek büyüdüğünde ve pulpa adı verilen sinir-damar bölgesine ulaştığında pulpa da iltihabi reaksiyonlar görülmeye ve kişi ağrı hissetmeye başlar. Benzer şekilde diş eti iltihabı da ilerlediğinde hacimsel genişleme sonucu oluşan basınçtan dolayı kişi ağrı duyar. Bu durum özellikle dış basınç etkilerinin değiştiği su altı dalışları ve hava uçuşları sırasında doku üzerinde fluktuasyon denilen dalgalanmalar oluşturarak ağrının daha da şiddetlenmesine yol açar.

Sinüs kaynaklı diş ağrısı

Kabin basıncında meydana gelen değişiklikler sinüsleri etkileyebilir. Özellikle de üst çene büyük azı dişleri ile gözlerin arasında yer alan üst çene sinüslerini etkiler.

Diş ağrısına karşı…

Diş kaynaklı ağrılarda alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İltihaplanmayı azaltan “aneljezik ve antienflamatuar” bir ilaç almak,
  • Buz uygulamak,
  • Dik pozisyonda oturmak.
  • Diş fırçalamak ve antiseptik gargara kullanmak.

Sinüs kaynaklı ağrılarda alınabilecek önlemler ise şöyledir;

  • Öncelikle sinüsleri temizlemek gerekir,
  • Burnunuzu tıkayıp ağzınızı kulaklarınızdaki tıkanıklık geçene kadar açmak,
  • Sakız çiğnemek ve esnemek.