Yazı İçeriği

Kalem etekle şık olabilirsiniz ama…

Ne çok yüksek ne düz giyin

‘İnce görüneyim’ derken fıtığı davet etmeyin

Pantolonununuz ne yüksek ne de düşük olsun

‘Moda’ deyip ağır çantaları tercih etmeyin

Kış modası omurga sağlığınızı tehdit eder

Kıyafet seçimlerinizi yaparken sağlığa zararı olup olmadığını ne kadar düşünüyorsunuz? Çok dar-bol, çok yüksek topuk ya da düz tabanlı ayakkabılar, çuval gibi büyük çantalar… Sizin seçimleriniz de bunlardan biri mi? Öyleyse dikkat! Zira kış modasında çokça bulunan bu tür kıyafetler sağlığınızı tehdit eder. Kış modasına uyarken kas ve iskelet sistemine zarar verip omurga sağlığınızdan olmayın. Örneğin, özellikle kışın soğukta tercih edilen çok dar ve sıkı kıyafetler hareket kabiliyetimizi olumsuz etkilerken, eklemlerde zorlanma ve aşınmalara, kas ile bağlarda zedelenmelere yol açabilir. Sert yapılı ya da tüm vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler de omurganın hareket yeteneğini olumsuz etkileyerek belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabilir. Ayrıca mevsime uygun olmayan kıyafetler seçtiğimizde gelişebilecek sıcak ve soğuğun dengesizliği kas kasılmalarına, bunun sonucunda da hareket kısıtlığına yol açabilir. İşte kıyafetlerin yol açabileceği sağlık sorunları…


Kalem etekle şık olabilirsiniz ama…

Vitrinlerde mankenlerin üzerinde gördüğümüz kalem etekler son birkaç yılın kış modasının vazgeçilmezlerinden. Ancak kalçadan itibaren dizlere kadar daralarak devam eden kalem etekler uyluk dış yanından geçen sinirlerin sıkışmalarına neden olabilir. Sinirlerin sıkışması sonucunda da uyuşma, ağrı gibi yakınmalar gelişebilir. Kalem etek aynı zamanda dizleri yakınlaştırarak dengeli yürümeyi zorlaştırıp, diz ve bel sağlığını da kötü etkiler.

Doğrusu ne olmalı?: Kalem etekleri mümkünse ardı ardına ve uzun süreli giymekten kaçının. Bunun yerine likra gibi esnek kumaştan yapılan etekleri tercih edin.

Ne çok yüksek ne düz giyin

Kışın karlı ve buzlu yollarda düşmemek için genellikle çok düz ayakkabı, bot veya çizmeleri tercih ederiz. Bir davete katıldığımızda ise tam aksine oldukça yüksek topuklu olanları… Ancak çok düz ya da tam aksine gereğinden yüksek topuklu olanları tercih etmemiz vücudumuzun ağırlık merkezinin yerini değiştirerek bel ve eklemlerde aşırı yüklenmelere neden olabilir. Bunun sonucunda eklemlerde aşınma ve ortopedik problemlerin gelişimi tetiklenebilir. Dar, uzun burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı, bot ile çizmeler ayrıca nasırlara sebep olabilir, bağlar ve eklemlerde aşınmalar ile şekil bozukluklarına yol açabilir.

Doğrusu ne olmalı?: Yumuşak tasarımlı, burun kısmı yuvarlak ve geniş, ayak tabanınızdaki basınç noktalarını destekleyen ve topuğu ortalama 3 santim olan ayakkabı, bot ya da çizmeleri tercih edin.

‘İnce görüneyim’ derken fıtığı davet etmeyin

Esnek olmayan sert yapılı korseler, tüm vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler omurganın hareket yeteneğini olumsuz etkileyerek belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabilir.

Doğrusu ne olmalı?: Elastik olmayan korseyi gün boyu kullanmaktan kaçının.

Pantolonununuz ne yüksek ne de düşük olsun

Yüksek bel sıkı pantolon ve etekler yürüyüş sırasında kalça ekleminde adımlama mekaniğini bozduğu için kalça ve diz bölgelerindeki eklem kıkırdağı ile eklem yüzeyinde aşınma riski oluşturabilir. Düşük bel sıkı pantolonlar da tıpkı yüksek bel pantolon gibi temas ettiği bölgeden geçen sinir ve tendonları sıkıştırarak bu yapıların zedelenmesine yol açabilir.

Doğrusu ne olmalı?: Tercih edeceğiniz pantolon beden ölçülerinize uygun, yani aşırı dar ve sıkı değil, pamuklu ya da likra gibi esnek kumaşlardan olmalı.

‘Moda’ deyip ağır çantaları tercih etmeyin

Kıyafetlerin yanı sıra aksesuarlar da sağlık açısından sorun teşkil edebilir. Ağır ve büyük çantalar omuz ile dirseklerde aşınmalara ve bağlarda zorlanmalara yol açabilir. Bunun sonucunda kas kirişlerinde zedelenmeler, sinir sıkışmaları ve eklemlerde aşınmalar gelişebilir. Ağır metal aksesuarlar da bel ile boyunda fıtığa, eklemlerde aşınmalara ve sinirlerde tuzaklanmalara neden olabilir. Sinirlerin yol aldıkları bölgelerde kemik ve yumuşak dokular tarafından sıkıştırılması tuzak nöropati olarak tanımlanır. Tuzak nöropatiler sinirler üzerinde çeşitli derecelerde hasar yaratabilir, uyuşma, ağrı ve fonksiyonel güçlüklere neden olabilir.

Doğrusu ne olmalı?: Kıyafet konusunda titiz olduğunuz kadar aksesuar seçimi konusunda da hassas olun. Moda diyerek büyük çantalar kullanmayın. Ağır aksesuar kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Kullanacaksanız günde 1-2 saati geçmeyecek şekilde kısa süreli takın. Çanta seçiminiz küçük, hafif, hem sırt hem de kolda taşınabilir özellikleri taşıyan formda olsun.