Yazı İçeriği

1. Temiz suyla duş alın

2. Dışarıya çıkış saatlerine dikkat

3. Güneş gözlüğü camları nasıl olmalı?

4. Yatmadan önce makyajınızı temizleyin

5. Çocuğunuzu yüzünü yıkamaya alıştırın

6. Güneş kreminin gözlerinizi yakmaması için…

Deniz, havuz ve güneşin gözlerinize zararları

Deniz, havuz, güneş... Yaz aylarının vazgeçilmez üçlüsü keyifli anların yıldızı olsa da dikkat edilmediğinde gözlerin en baş düşmanı haline gelebilir. Güneşin zararlı ışınları gözün tüm yapısına zarar verir, deniz tuzu ve havuzun kloru da enfeksiyon gelişme riskini artırır. Bu nedenle güneşe çıkarken mutlaka uygun gözlük kullanmak, havuz ve denizden sonra ise sabunlu suyla duş almak gerekir. Yazı sağlıklı gözlerle geçirmek için alınması gereken önlemler bunlarla sınırlı değil.


1. Temiz suyla duş alın

Denizin tuzu ve havuzun kloru kimyasal etkileri nedeniyle gözün savunmasını bozar ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle deniz veya havuzdan sonra mutlaka temiz suyla duş alınması gerekir. Deniz ve havuzların temizliği anlık değişebileceği için sonrasında yapılacak duş ve kişiye özel temiz havlu ile kurulanmak gözler için önemli bir koruyucu tedbir.

2. Dışarıya çıkış saatlerine dikkat

Güneş gözlüğü seçerken ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlükleri seçin. Çünkü güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında göze temas eden ultraviyole ışınları erken yaşta katarakt gelişimine neden olur. Ayrıca retinaya ulaştığında gözün arkasındaki hücrelere zarar verir. Göz hücrelerinin zarar görmesiyle birlikte, normalde 65 yaş üstü kişilerde görülen sarı nokta hastalığı daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

3. Güneş gözlüğü camları nasıl olmalı?

Camı koyu renk olan güneş gözlüklerinde göz bebekleri büyür ve göze giren güneş ışınları da artar. Güneş gözlüğü seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı gözlüklerin tercih edilmesi gerekir.

4. Yatmadan önce makyajınızı temizleyin

Özellikle göz kapağı üstüne sürülen kalemler sıcağın etkisiyle akabilir, gözyaşı salgısı yapan bezleri tıkayarak enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Yatmadan önce göz makyajınızı mutlaka temizleyin.

5. Çocuğunuzu yüzünü yıkamaya alıştırın

Çocuklar hijyene dikkat etmedikleri için kirli ellerini gözlerine sürebilir ve kendi kendini efekte edebilirler. Bu nedenle öncelikle anne babaların çocuklarına kişisel hijyeni öğretmesi gerekir. Bazı çocuklar sabun göze kaçtığında acıttığı için yüzünü sabunlamayı sevmez ve sadece suyla yıkar. Bu da yeterli bir temizlik sağlamaz. Anne babaların çocuklarına yüzlerini bebe şampuanı ile yıkama alışkanlığı kazandırmaları etkili olabilir. Sabah uyandıklarında, yemeklerden önce, sonra ve yatmadan önce çocukların mutlaka ellerini ve yüzlerini yıkamaları gerekir.

6. Güneş kreminin gözlerinizi yakmaması için…

Yüzünüze güneş kremi sürerken göz çevrenize yaklaştırmayın. Alın bölgesine sürülen kremler sıcağın etkisiyle göze kaçabilir. Bu da gözün tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca kremin zararlı etkilerini önlemek amacıyla yatmadan 2 saat önce, yüzünüzü sabunla yıkayın.