Yazı İçeriği

1. Arkadaşınızın bisikletini kullanmayın

2. Egzersize ısınmayla başlayın

3. Eski yaraların kapandığına emin olun

4. Kramplara karşı kayısı, muz ve baklagil tüketin

5. Balıklama ve çivileme atlarken dikkat

6. Egzersizden önce karbonhidratlı ürünler yiyin

7. Sakatlanmamak için bol sıvı tüketin

Yazın daha çok görülen spor sakatlıkları

Yaz aylarında dış ortamda geçirilen zaman diliminin artması ve daha fazla egzersiz yapılması birçok sakatlanmayı da beraberinde getirir. Bisiklete binmeye, koşmaya, yüzmeye ya da su sporlarına yaz aylarında ilginin artması vücuda aşırı bir yük binmesine neden olabilir. Tüm kış boyunca hareketsiz kalan kişilerin aniden ve yoğun bir tempoyla spora başlaması kas yırtıkları ve kas içinde kanamaları gibi spor sakatlıklarına zemin hazırlar. Bu nedenle egzersize başlarken, önce germe hareketlerini uygulamak ve spora hafif tempo ile başlamak sakatlanma riskini büyük ölçüde düşürür.


1. Arkadaşınızın bisikletini kullanmayın

Yaz aylarında bisiklete binen kişi sayısı artar. Yanlış kullanımın da etkisiyle bisiklete binenlerin dizlerinde sıklıkla problem yaşanabilir. Bu nedenle bisikletin ayarının boyunuza uygun olmasına dikkat edin. Aynı beden ölçülerinde olmadığınız kişilerin bisikletini kullanmayın.

2. Egzersize ısınmayla başlayın

Spora 6 aydan fazla ara verdiyseniz öncelikle kaslarınızı egzersize hazırlamanız gerekir. Aksi takdirde kas yırtıklarına ya da kas içinde yaralanmalara neden olabilirsiniz. Spordan önce mutlaka esneme hareketlerini yapın ve çok ağır tempoyla egzersize başlayın. Yürümeden koşmak ya da bisiklette birden hızlanmak kaslarınıza ağır zararlar verebilir.

3. Eski yaraların kapandığına emin olun

Daha önceden geçirmiş olduğunuz menisküs, burkulma ya da zedelenme gibi bir sağlık probleminiz varsa bu sorunların tamamen ortadan kalktığına emin olmanız gerekir. Aksi takdirde ufak bir travmada bu problemlerin geri gelmesine neden olabilirsiniz.

4. Kramplara karşı kayısı, muz ve baklagil tüketin

Sıcak havalarda çok terlemek vücutta bazı elektrolit ve minerallerin kaybına neden olur. Bu eksiklikler nedeniyle kaslar aniden kasılıp gevşeyemez ve sonucunda kramplar meydana gelir. Özellikle yüzme sırasında meydana gelen ve boğulmaya bile neden olabilen bu kramplardan korunmak için magnezyum ve potasyumdan zengin beslenmeniz gerekir. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda günde 3- 4 kayısı, 1 muz ve baklagil yiyin.

5. Balıklama ve çivileme atlarken dikkat

Deniz ya da havuzun sığ olması balıklama ya da çivileme atlama sırasında birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayağınızı, başınızı ya da omzunuzu dibe çarpmanız durumunda, ayak bileğinden omzunuza, omurganızdan başınıza kadar farklı travmalar ve yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

6. Egzersizden önce karbonhidratlı ürünler yiyin

Karbonhidratlı yiyecekler kasları uzun süreli aktiviteye hazırlar. Bu nedenle spora başlamadan 1-2 saat önce karbonhidratlı ürünlerden tüketin. Karbonhidratlı ürünler için de glisemik endeksi düşük esmer pirinç ya da kepekli makarna gibi ürünleri tercih edin.

7. Sakatlanmamak için bol sıvı tüketin

Sürekli egzersiz yapıyorsanız kemik ve kıkırdaklarınızın güçlü olması şart. Bunun için de vücudun elektrolit dengesinin korunması çok önemli. Muz ve kayısı gibi gıdaları spordan önce yiyebildiğiniz gibi spor sırasında da tüketebilirsiniz. Ayrıca sporcular için özel olarak hazırlanan elektrolitli sular da hem performans hem de kas kuvveti açısından önemli. Spor yapan insanların terle kaybettikleri mineralleri geri kazanabilmeleri için bol su içmeleri de gerekir. Bu şekilde sakatlanmalara karşı da önlem almış olursunuz.