Yazı İçeriği

Anı kaçırmayın

Felaket senaryoları üretmeyin

Kendinizi acımasızca eleştirmeyin

Kararında pişmanlık duyun

Teşekkür ve özrü unutmayın

Kindar olmayın

Süslü fotoğraflara kanmayın

Kıyafet temizliği yapın

Yeni yılda bu kuralları hayatınıza katın

Zaman hızlı akıyor, seneler hızla geçiyor. Her sene aslında yeni bir başlangıç, yeni umutlar anlamına geliyor. Yeni yıl sizin için ne ifade ediyor? Aslında yeni yılla birlikte bir an için hayatınıza dışarıdan bakma ve yaptıklarınızı sorgulama fırsatını yakalıyorsunuz. Yeni kararlar alıyor, ruhsal ve zihinsel olarak arınmaya çalışıyorsunuz. Üstelik başarabildiğinizde bu arınma bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve daha sağlıklı kilo kontrolüne bile fayda sağlıyor. İşte yeni yılda yenilenmenin formülü...


Anı kaçırmayın

Elbette yarını düşünmek gerekli ancak bu, belirsiz bir yarın için bugünü feda etmek pahasına olmamalı. Bir yanda geçmişteki hatalarınız, diğer yandan da gelecekle ilgili endişeleriniz sürekli kafanızı meşgul ederek şu anda yaşadığınız anın keyfini çıkarmanızı önlüyor. Oysa geçmiş bitti, gelecek ise hiç yaşanmadı. O nedenle anın tadını çıkarmaya çalışın.

Felaket senaryoları üretmeyin

Pek çok kişinin en büyük endişelerinden biri “Ya düşersem” korkusudur. Elde ettiklerini bir gün kaybedebileceği veya düştüğü zaman bir daha ayağa kalkamayacağı endişesi küçük bir sorunda bile pek çok felaket senaryosu üretmesine yol açıyor. Felaket senaryoları da üretmeyin. Bu, hem yanlış adımlar atıp endişelerinizin gerçekleşmesine neden olabiliyor, hem de elde ettiklerinizin keyfini çıkarmanızı önlüyor. Unutmayın hayat sürprizlerle dolu ve üretilen felaket senaryolarının çoğu da gerçekleşmiyor.

Kendinizi acımasızca eleştirmeyin

Kendinizi eleştirirken acımasız olmayın. Çözüm için “Neden böyle oldu?” sorusu yerine, “Nasıl?” sorusunu sorun. Kendinizi sizi kısır döngüye sokacak ve özgüveninizi zedeleyecek kadar acımasızca eleştirmeyin. Hatalarınızla dalga geçmeyi de bilin ve mizahı kullanmaktan çekinmeyin.

Kararında pişmanlık duyun

Çok önemli fırsatlar kaçırmış olabilirsiniz. Ancak maddi ya da manevi bu fırsatlar karşısında doğru hamleyi atamamış olmanız dünyanın sonu değil. Üstelik yarının ne getireceği de hiç belli olmaz. Pişmanlık, çok normal bir duygu. Ama sürekli kendinize kızar ve eleştirir noktaya gelirseniz sağlığınıza zarar verirsiniz. Üstelik bu durum, yeni fırsatları görüp değerlendirmenize de engel olur.

Teşekkür ve özrü unutmayın

Teşekkür etmek ve özür dilemek… Her iki eylem de bir zayıflık olarak görülebiliyor. Bunun yanı sıra egonun baskın çıkması ya da karşıdaki kişinin iyi niyetinin suiistimal edeceği düşüncesi de kişilerin teşekkür etmesine ve özür dilemesine engel oluyor. Oysa sevgi ve mutluluk nasıl paylaştıkça çoğalırsa, teşekkür etmek ya da özür dilemek de ilişkilerin daha da geliştirilmesinde yardımcı oluyor.

Kindar olmayın

Hiç ummadığınız bir kişiden darbe almış olabilirsiniz. Ama o kişiye karşı kin tutmanız, sizi içten içe sinsice kemirecek, pozitif enerjinizi baltalayacaktır. Sağlıklı bir insan olarak hayatta her şeyle karşılaşılabileceğinizi bilmeli ve duygularınızı kindarlık boyutuna getirmemelisiniz. Üstelik bağışlamak bir erdem olduğu kadar size pozitif enerji de verecektir.

Süslü fotoğraflara kanmayın

Günümüzde Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya araçlarında insanlar sürekli, güzel yemekler yiyor, güzel kıyafetler giyiyor ve sürekli güzel yerlerde geziyor. Oysa bu, büyük bir yanılsama. Bu insanların tüm yaşamının böyle geçtiği yanılgısına kapılmayın ve kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kesinlikle vazgeçin. Yeni yılda gerek sosyal medyada gerek iş hayatınızda gerekse sosyal yaşantınızda kendinizi kıyaslayacağınız kişi yine kendiniz olsun.

Kıyafet temizliği yapın

Gardırobunuzu açıyorsunuz ve pek çok kıyafet olmasına rağmen giyecek bir şey bulamamaktan yakınıyorsunuz. Durdukça duran kıyafetler içinizi daraltıyor ama ya bir gün giymem gerekirse düşüncesi de onları dolabınızdan çıkarmanıza engel oluyor. Yeni yılda zihinsel ve ruhsal detoks yaptığınız gibi, gardırobunuza da detoks yapın. Üstelik uzun süredir giymediğiniz bu kıyafetlerinizi yakınlarınızla ya da ihtiyacı olanlarla paylaşın. Evdeki eşyalar için de durum aynı. Yeni yılda size sıkıntı veren eşyaları, ev aksesuarlarını ihtiyacı olanlara verin. Hem rahatlayacak hem de manevi bir tatmin duyacaksınız.