Yazı İçeriği

Vücutta enfeksiyon sık görülüyor

İshale dikkat

Musluktan su içmeyin

Sivrisineklere dikkat

Kene tehlikesi

Grip aşısı yaptırın

Yurtdışı yolculuğunuzu tatilinizi enfeksiyonlara kurban etmeyin

İster tatilinizde yeni ülkeler ve kültürlerle tanışmak için gidin ister iş hayatınız nedeniyle başka ülkelere seyahat edin, yurt dışına gitmek insanın hayatını değiştiren, heyecan verici bir tecrübedir. Ancak farklı bir ülkeye yaptığınız yolculuklarda aldığınız riskleri biliyor musunuz? Dünya üzerinde her yıl 1.2 milyar insan farklı ülkelere seyahat ediyor mikroorganizmaları farklı ülkelere taşıyarak hastalık yaratmaları için uygun ortam yaratıyorlar. En sık görülen seyahat hastalıklarının başında ise enfeksiyonlar geliyor.

Seyahat sırasında ve sonrasında sağlıklı kalabilmek için gidilecek bölgeye göre karşılaşılabilecek hastalıklar, yapılması gereken aşılar ve diğer önlemler konusunda mutlaka hekimden bilgi alınması gerekiyor.

Bu nedenle özellikle uluslararası seyahate çıkmadan 4-8 hafta önce danışmanlık alınması gerekiyor. Muayene sonrasında ise gidilecek ülkelere göre aşılamalar, sıtma, ishal gibi yaşanabilecek sorunlar ve alınacak önlemlerle ilgili bilgi alınması gerekiyor. Özellikle de hamileler, çocuk ve yaşlılar, kalp, alerji, KOAH gibi kronik hastalığı olanların bu konuya hassasiyet göstermesi önem taşıyor.


Vücutta enfeksiyon sık görülüyor

Seyahatler sırasında en sık karşılaşılan sorunların başında ise enfeksiyonlar geliyor. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, su ve gıdalar, hayvan ısırıkları, solunum, cinsel temas veya kan yoluyla bulaşıyor. Üstelik enfeksiyonların neden olduğu hastalık belirtileri döndükten sonra da ortaya çıkabiliyor. Kaynağı tespit etmek de zorlaşabiliyor... Seyahat sırası ve sonrasında ishal, cilt lezyonu, solunum sıkıntısı, ateş gibi şikayetleri olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini gerekiyor.

İshale dikkat

Seyahatlerde en sık karşılaşılan hastalıkların başında mide bağırsak sistemi enfeksiyonları geliyor. Genellikle su ve gıdalar yoluyla yayılması ve bulaşması da önem taşıyor. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklara rağmen gıdaların soğuk ortamda iyi muhafaza edilememesi ya da hijyen koşullarının sağlanmaması ishalde artışa neden oluyor.

Musluktan su içmeyin

Hastalıkların özellikle hijyen koşullarının daha zayıf olduğu sıcak ülkelerde yaygın olmasına rağmen bu koşullarda olmayan birçok bölgede de görülebiliyor. Özellikle açıkta satılan, az pişirilmiş ya da pişirilmemiş gıdaları mümkün olduğunca tüketmeyin. Hangi şartta olursa olsun musluk suyu içmeyin, şişe suları tercih edin. Ellerinizi sık sık yıkayın. Bunun yanı sıra hepatit A mikrobu da su ve gıdalarla bulaşabiliyor. Bu nedenle bağışık olmayan kişilerin seyahate gitmeden önce hepatit A virüsüne karşı aşılanması gerekiyor.

Sivrisineklere dikkat

Seyahat enfeksiyonlarının bir diğer önemli nedenini, başta sivrisinek ve kene olmak üzere böcek ısırmaları oluşturuyor. Sivrisinek ile bulaşan hastalıklardan en önemlisi sıtma. Son yıllarda gündeme gelen Zika virüsü de aynı yolla bulaşan bir diğer önemli sorun. Özellikle hamilerde fetusu etkilemesi sonucu mikrosefaliye yol açması nedeniyle hamilelerin zika enfeksiyonunun tespit edilen bölgelere seyahat etmesi uygun bulunmuyor. Sivrisineğin yoğun bulunduğu bölgelere seyahat edeceklerin alabilecekleri önlemler şöyle: Mümkünse vücudun açık bölgelerini kapatan, uzun kollu giysiler ve uzun pantolonlar tercih edin. Ayrıca, sineklerden arındırılmış odalarda kalmaya çalışın ve sivrisinek kovucu spreyler de kullanın.

Kene tehlikesi

Yine özellikle yaz aylarında dağcılık gibi doğa sporları aktivitelerinin yoğun olacağı seyahatlerde kene ısırmaları da önlem alınması gereken bir başka konu. Kırım kongo kanamalı ateşi virüsü taşıyan kenelerin bu virüsü insanlara bulaştırma riski bulunuyor. Uzmanlar, özellikle kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının sık görüldüğü bölgelere gidenlerin dikkatli olmalarını ve vücutlarının dış yüzeyini kaplayan kıyafetler giymelerini öneriyor. Herhangi bir kene ısırması durumunda ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekiyor.

Grip aşısı yaptırın

Kapalı ortamda seyahat etmek, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalara maruziyeti artırıyor. Solunum yolu etkenlerinden biri olan gripten korunmak için özellikle sık seyahat edenlerin ve kalabalık ortamda bulunanların her yıl aşılanmaları önem taşıyor. Ayrıca solunum yoluyla bulaştığı için kızamık kızamıkçık kabakulak ve suçiçeği hastalıklarını geçirmeyen kişilerin de aşılanmaları ve hasta kişilere yakın temastan kaçınmaları gerekiyor.