Yazı İçeriği

1. Protein ile bağışıklığınız da güçlenir

2. Çay ile suyu aynı kefeye koymayın

3. Rengarenk sebze ve meyveler yiyin

4. Omega 3’ü unutmayın

5. Sporu hayatınızın bir parçası yapın

Sağlıklı kiloda olmanın yolları

İlkbahar mevsiminde yaşanan hava değişiklikleri, tüketilen besinler, bağışıklık sistemini etkileyerek soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra kişilerin ruh hali de mevsim değişikliğine bağlı olarak olumsuz etkilenebilir. Ancak pek çok kişi bu geçiş süresinde yeterli ve dengeli beslenerek yaz aylarına ideal kiloda girmek ister. Sağlıklı beslenme ile ideal kiloda püf noktaları…


1. Protein ile bağışıklığınız da güçlenir

Kış aylarında mevsime bağlı olarak beslenme programlarında sebze ve meyve çeşitliliğinin sınırlı olması, sıvı tüketiminin azalması ve hareketsizlik gibi pek çok faktör kilo almanın sebebidir. Tüm bu faktörler aynı zamanda bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bu sebeple ilkbahara girerken mevsim süresince yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu sayede hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de düzenli olarak kilo verebilmek mümkün. Güne sağlıklı başlamak için kahvaltıda yumurta, peynir, süt gibi kaliteli proteinlerle beslenme önerilir.

2. Çay ile suyu aynı kefeye koymayın

Soğuk havalarda giderek azalan sıvı tüketiminin havalar ısındıkça artırılması gerekir. Kişi günlük su ihtiyacını karşıladıkça performansı artar, ödem oluşmasını önler. Sıcak havalarda serinlemek için şekerli ve asitli içecekler yerine su içilmesi önerilir. Çay veya kahve diüretik içecekler olduğu için su ile eşdeğer değildir. Bu sebeple sağlıklı beslenme listesinde olmazsa olmaz denilen suyun, her gün mutlaka 10-12 bardak tüketilmesine özen gösterilmesi önemli.

3. Rengarenk sebze ve meyveler yiyin

Baharda günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek hem sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi birçok akut ve kronik hastalıktan korur. Beslenme listesine eklenen tüm sebzeler, renklerine göre kişide farklı işlevler gösterir. Beyaz sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirir, yeşil sebzeler detoks etkisi gösterir, sarı sebzeler cilt güzelliğine yardımcı olur, mor sebze ve meyveler sinir sisteminin korunmasına destek olur, kırmızı renklilerin ise kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunur.

4. Omega 3’ü unutmayın

Balık, hem vücuda hem de bağışıklık sistemine en çok yarar sağlayan besinler arasında yer alır. Balık başta olmak üzere omega 3 yağ asitleri bulunan tüm besinler kalp sağlığını korumada etkilidir. Bunun yanı sıra kalp krizi sonrası ani ölümlerin de azalmasını sağlar. Balıkta bulunan bazı yağ asitleri kan basıncını düşürmeye, mevsim geçişlerinde yaşanan depresyona da iyi gelir. Bu sebeple de balığın haftada en az 2 kere tüketilmesi önerilir.

5. Sporu hayatınızın bir parçası yapın

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra spor yapmanın da bir yaşam biçimi haline dönüştürülmesi en önemli detaylardan birisi. İdeal kiloya kavuşmak sporla mümkün olabilir. Doğru beslenmenin yanı sıra hareket etmek de kişinin sağlığını korumasına ciddi ölçüde yardım eder. Bu sebeple kişilerin haftanın 4-5 günü 30-45 dakikalık egzersizler yaparak sporu günlük hayatlarına dahil etmesi gerekir. Böylece yaza girerken sağlıklı beslenerek ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.