Yazı İçeriği

Zayıflamak için tempolu yürüyüş yapın

Neden günde 10 bin adım atılmalı?

Zayıflamak için sporda 10 bin adım ideal

Hareketli bir yaşam sürmenin zayıflamanın yanında sağlığa sayısız katkısı var. Fizyolojik olarak fayda sağlayan spor, psikolojik olarak da olumlu yönde bedeni etkiler. Peki spor denilince aklınıza ne geliyor? Özellikli salonlarında yoğun çalıştığınızda sadece bu, spor olmaz. Aslında bedenin istediği şey; ister bir salonda isterse dışarıda düzenli ve belirli şekillerde yapılan hareket. Ancak pek çok kişi hemen zayıflama uğruna hızlı ve yoğun şekilde spor yapmayı tercih eder.


Zayıflamak için tempolu yürüyüş yapın

Zayıflamak için yapılan bu sporun da zararları olabilir. Özellikle aşırı kilolu olan kişilerde vücudun yükünü taşıyan diz, kalça ve ayak bileklerine büyük yük biner. Bu nedenle de bu kişilerin eklemlerini yük altında tutan egzersizlerden uzak durmaları gerekir. Obezitesi olan kişilere genelde düşük tempolu uzun süreli egzersizler önerilse de, dönem dönem ciddi yüklenmelerin olduğu egzersizler çok daha etkin olur. Ama bu tip egzersizlerin mutlaka gözetim altında yapılması gerekir. Ayrıca bu kişilerin sadece kardiyovasküler egzersizler değil, mutlaka kuvvet egzersizleri de yapması gerekir. Bu tip egzersizler kilonun olabildiğince yağdan verilmesine, kas kitle kaybının azaltılmasına olanak sağlar.

Neden günde 10 bin adım atılmalı?

Zayıfladıktan sonra ya da ideal kilonun korunmasına yardımcı olabilecek bir nokta var ki o da adım atmaktır. Kilo vermek için günde en az 10 bin adım atmaya özen gösterin. Spor veya egzersiz yapmak denince akla büyük bütçeler ve saatler ayırmak gelmemelidir. Bazı pratik yollarla yaşamın içine egzersizleri dahil etmek mümkündür. İşte sizin zayıflamanıza yardımcı olabilecek öneriler…

  • İşe veya eve giderken bir iki durak önce inip yürüyün.
  • Adımsayar edinin ve her hafta günlük adım sayınızı arttırmaya özen gösterin. Zayıflamak için günde en az 10 bin adım atmak gerekir. On bin adım sayısal olarak 30 dakikalık jimnastiğe eşdeğerdir.
  • Asansör yerine merdiveni tercih edin.
  • Çocuklar ile oynayın.
  • Hafta sonları yakın mesafelere yürüyerek gidip gelmeyi tercih edin.
  • Eşiniz veya arkadaşınızla dans gibi aktivitelere katılmaya çalışın.
  • Arkadaşlarınızla evde, kafede ve restoranda değil, oyun, piknik alanı ve spor sahalarında randevulaşın.