Yazı İçeriği

Böbrek yetmezliğinde su fazla içilirse...

Az su içmek eğilimi de yanlış

Fazla su sağlıklı insanlara da zarar verebilir

İdrarınızı kontrol edin

Bu hastalıkları olanlar dikkat!

Hemen hepiniz duymuşsunuzdur; günde 2-2,5 litre su içmek sağlığa yararlıdır. Ancak bu durum herkes için geçerli değil. Örneğin kalp ve böbrek yetmezliği olanların fazla su içmeleri sağlıklarına zarar verebilir. Bu hastaların günlük almaları gereken su miktarı değişebileceğinden düzenli doktor takibinde olmaları gerekir.


Böbrek yetmezliğinde su fazla içilirse...

Özellikle kalp, böbrek ve solunum yetmezliği olan ileri yaş hasta grubunda, günlük idrar miktarı sıklıkla yetersiz olabileceğinden, içilen su miktarına dikkat etmek gerekir. Bu kişilerde içilen suyun tamamı idrarla atılamaz. Zamanla atılamayan su fazlası vücutta birikmeye başlar. Sonuçta da ödem ve nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum özellikle böbrek yetmezliği olan kişilerde daha belirgin bir hal alır. Örneğin; kalp ve böbrek yetmezliği olan bir kişinin günlük idrar miktarı yaklaşık bir litre civarında ise o kişinin günde 2,5-3 litre su tüketmesi ek fayda sağlamaz. Tam aksine, bir süre sonra nefes darlığı, bacaklarda şişme, kanda tuz oranının düşmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Az su içmek eğilimi de yanlış

Ancak bazen de kişiler, yaşayabilecekleri ödem korkusu nedeniyle az su içme eğilimine girebilir. Bu durum da böbrek işlevlerinde kötüleşmeye varabilen sonuçlar doğurabilir. O nedenle hastaların idrarla birlikte vücuttaki genel sıvı kaybı, günlük almaları gereken su miktarı ve koşullara göre değişebilecek sıvı gereksinimi için düzenli takip altında olmaları gerekir. Bu nedenle özellikle kalp ve böbrek yetmezliği olan kişilerin günlük su/sıvı alım miktarının doktor kontrolünde belirlenmesi önemli.

Fazla su sağlıklı insanlara da zarar verebilir

Sadece bazı hastalıkları olanlar değil, sağlıklı kişilerde de fazla su, yarar yerine zarar verebilir. Normal koşullarda fazla su içilmesi böbreklerin aşırı çalışmasına, vücuttaki sodyum, potasyum ve birçok mineral dengesinin bozulmasına, buna bağlı olarak da, vücudun tüm işlevsel faaliyetlerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle, özel bir durum olmadıkça günde 2-3 litreden fazla su tüketilmemesi de öneriler arasında yer alır.

İdrarınızı kontrol edin

İçtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığını anlamak içinse en pratik yaklaşım idrar rengimize bakmak. Normalde açık sarı olması gereken idrar rengi koyulaşmaya başladıysa vücudun susuz kaldığına işaret eden bir bulgu olduğundan mutlaka önlem almak gerekir.