Yazı İçeriği

1- En basit cilt bakım yöntemi: Su içmek

2- Cilt bakımı için ilk adım: Temizlik

3- Cilt nemlendiricinizi cilt tipinize göre seçin

4- Şeker ve karbonhidrat cildi yaşlandırıyor

5- Sivilce izlerinizin nedeni düzensiz uyku olabilir

Sağlıklı bir cilt için yaşam alışkanlıklarınızı değiştirin

Yaz, sonbahar, kış derken vücudumuzun dengesi bozulabilir. Vücudumuzun koruyucu kalkanı cildimiz de mevsim değişikliklerinden etkilenebilir. Ama cildimizin her daim sağlıklı olması mümkün. Üstelik her zaman doğal ve parlak bir cilde sahip olmak için pahalı kremler ya da mucizevi karışımlar yapmanıza gerek yok. Sağlıklı bir cilt için yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli. Sağlıklı cilde kavuşmanın basit sırları...


1- En basit cilt bakım yöntemi: Su içmek

Cildimiz bütün vücudumuzu sarar ve her türlü dış etkene karşı onu korur. Cildin doğal yoldan nemlenmesinin tek yolu ise su içmek. Günlük yaklaşık olarak 8-10 bardak su tüketimi, hayati ihtiyaçlarımızı karşıladığı gibi, cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için çok önemli. Cildin yetersiz miktarda su ile beslenmesi sonucunda kırışıklar, çatlaklar ve pek çok farklı deri rahatsızlığına davetiye çıkarabilirsiniz.

2- Cilt bakımı için ilk adım: Temizlik

Sabah ve akşam cilt temizliğine ayıracağınız birkaç dakika, sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşmanızın ilk formülü. Cildimizi gece boyunca biriken yağ ve atıklardan; gün içinde ise kir, toz ve makyajdan arındırmak için sabah-akşam temizlememiz gerekiyor. Cildi kuru ve hassas olan kişilerin temizleyici kremlerle, yağlı cilde sahip olanların ise temizleme jelleri ile yüzlerini yıkamaları en doğrusu. Cildinizi zarar görmemesi için cildinize bastırarak değil, hafifçe ovarak temizleyin.

3- Cilt nemlendiricinizi cilt tipinize göre seçin

Sonbaharla birlikte cilt kuruluğu şikayetleri artıyor. Cilt yüzeyinde, ince bir koruyucu tabaka oluşturarak cildi zararlı dış faktörlerden koruyan nemlendiriciler, işte bu kuruluğa bağlı çatlamalara, pullanma ve dökülmelere karşı cildi koruyor. Sadece kuru değil, yağlı cilt tipine sahip olanların da nemlendiriciye ihtiyacı olabiliyor. Ancak tıpkı temizlik ürünlerindeki gibi, cilt tipine göre nemlendiriciler tercih edilmeli. Özellikle yağlı bir cilde sahip olanlar, yağ oranı düşük olan su bazlı olan nemlendiricileri seçmeli. Aksi takdirde yağ oranı yüksek nemlendiriciler siyah nokta ve sivilce oluşumunu artırabilir.

4- Şeker ve karbonhidrat cildi yaşlandırıyor

Ciltteki yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ve engellemek için günlük beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Sağlıklı bir cilt için özellikle meyve, sebze ve proteinden zengin beslenin. Yiyecekleri tüketirken ne kadar şeker içerdiklerine bakmayı da unutmayın. Çünkü şeker ve karbonhidrattan zengin beslenmek cilt sağlığını olumsuz etkiliyor.

5- Sivilce izlerinizin nedeni düzensiz uyku olabilir

Düzensiz uyku nedeniyle yeteri kadar dinlenemeyen hücrelerde serbest oksijen radikalleri ortaya çıkıyor. Bu serbest radikaller zaman içinde birikerek vücudun iyileşme mekanizmasında bozulmalara ve ufak sivilcelerin bile iz bırakmasına sebep olur. Aynı şekilde ciltte kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, gözenek yapısında bozulmalar, saç dökülmesi ve tırnaklarda kırılmalar kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle günlük 8 saat uyumak cilt sağlığı açısından çok önemli.