Yazı İçeriği

İşlemin ardından…

Saç ekimi öncesinde neler yapılmalı?

Saç ekimi yöntemleri

Saç ekimi; başın arka tarafından, iki kulak arası ve ense üzerindeki saç açısından zengin olan bölgeden alınan saçlı dokuların, saçların olmadığı veya seyrek olduğu bölgeye nakledilerek gerçekleştirilmesi işlemine deniyor.

Foliküler Ünite Transplantasyonu:  Günümüzde dünyanın birçok saç ekimi kliniklerinde uygulanmakta olan teknik "Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)’tur. Bu yöntemde, ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı deri, mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan uygun tekniklerle, saç ve saç köklerini barındıracak şekilde 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü kümelere ayrılarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE): Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yöntemi, saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikiş olmadığı için, dikiş izi de söz konusu değildir.


İşlemin ardından…

Operasyon sonrasında kullanmak üzere yanınızda bir şapka getirmeniz tavsiye edilir. Bere şeklinde saça yapışacak bir şapka olmamasına dikkat etmelisiniz. Giyilmesi kolay, önü açık bir kıyafet tercih etmelisiniz. Operasyondan sonra yanınızda size refakat edecek bir yakınınızın olması gerekir. Yalnız başınıza araba kullanmayın. Operasyondan itibaren 3 gün sigara ve alkol alınmaması gerekir. Sürekli kullandığınız losyon şeklinde saç ilacınız varsa bu ilacı operasyondan 1 ay sonrasına kadar kullanmamalısınız. 10 gün sportif faaliyetlerden uzak kalmanız gerekir. En az 3 gün ayakkabılarınızı giymek veya başka bir şey için eğilme hareketi yapılmamalı.

Saç ekimi öncesinde neler yapılmalı?

Operasyondan 15 gün önce düzenli olarak kullanılan saç ilacı, vitamin, aspirin vb. ilaçlar kesilmelidir. Operasyon sabahı saçlar PH nötr bir şampuanla yıkanmalıdır. Operasyondan önceki akşam uykunuzu almış olmanız gerekmektedir. Operasyon sabahı, hafif bir kahvaltı edebilirsiniz. Üzerinizde kolye, yüzük gibi metal takılar bulunmamalıdır. Operasyon sonrasında kullanılması gereken ilaçları yanınızda getirmeniz gerekmektedir. İlaçların size gösterilerek anlatılması daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Operasyondan önceki akşam alkol alınmaması gerekir.