Yazı İçeriği

Avokado ile doğal cilt bakımı

Bitkisel çaylarla cilt bakımı

Kaliteli uyku ve spor şart

Suyu ihmal etmeyin

Kırışıklıklara ruşeym ile karşı koyun

Evde cilt bakımı

Cildimizi temizlemediğimiz zaman artan terlemeyle beraber gözeneklerde kir ve yağ birikir. Bunlar da kısa süre içinde sivilce ve siyah noktalara, uzun vadede ise lekelenmeye ve cilt yaşlanmasına neden olur. Cildinizi arındırmak için buhar banyosu yapın. Buhar banyosu gözenekleri açar ve cildin alt tabakalarında birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.


Avokado ile doğal cilt bakımı

Cildini avokado maskesi ile arındırıp besleyebilirsiniz. Avokado bol miktarda içerdiği A,B,C,D, özellikle de E vitaminiyle cilt için yararlı yağ asitleri içerir. Bu tarz bir cilt bakımı kuru cildi nemlendirir, cilt altı bağ dokusunu destekleyerek kırışıklıkların oluşmasını önleyebilir. Aynı zamanda ciltteki pürüzleri de ortadan kaldırabilir. Avokado maskesi ile yapılan cilt bakımı için gerekli olan malzemeler şöyledir;

  • Birkaç damla portakal veya limon suyu
  • İki damla zeytinyağı
  • Bir tatlı kaşığı bal

Tüm bu malzemeler iyice ezilerek püre haline getirilir ve cilde uygulanır. Ardından yüz ılık bir havluyla kapatılır. En fazla yarım saat sonra cilt temizlenir.

Bitkisel çaylarla cilt bakımı

Bitkisel çaylarla yapılan maske cildi canlandırabilir. İhtiyaç duyulan malzemeler; birer tutam ısırgan otu, nane, papatya, adaçayı ve yeşil çay. Bu çayları sıcak suda demlemeye bırakın, yarım saat sonra filtreden geçirerek süzün. Ilık haldeki süzülmüş çay karışımını pamuğa dökerek yüzünüze masajla sürün. Haftada bir yapılacak bu uygulama cilde dinlenmiş, aydınlık ve canlı bir görünüm kazandırabilir.

Kaliteli uyku ve spor şart

Düzenli egzersiz yapan insanın cildine pompalanan kan miktarı artar. Bu da doğal bir cilt bakımı sağlar. Daha çok beslenen ciltte hücre yenilenmesi artarak daha sağlıklı ve genç bir görünüm ortaya çıkar. Haftada en az üç gün 45'er dakika açık havada yapılacak tempolu bir yürüyüşle cilt sağlıklı bir görünüme ulaşabilir. Böylece hem sporunuzu yapmış olursunuz hem de cilt bakımını aradan çıkartırsınız. Uyku sırasında ise büyüme hormonunun salgılanması artarken; stres hormonunun salınımı azalır. Bu sayede cilt, ölü hücrelerinden arınarak kendini yeniler. Unutmayın ki sağlıklı cildin altın kurallarından birisi de sağlıklı uykudur.

Suyu ihmal etmeyin

Şimdi sıra geldi cilt bakımının en kolay yoluna… Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla beraber ter yoluyla vücuttan atılan su miktarı da artar. Bu nedenle cilt daha fazla suya ihtiyaç duyar. Cildin normal nem dengesini koruması için günde 10-12 bardak su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Aşırı alkol ve kafeinli içeceklerin tüketimi de cildin su kaybederek kurumasına ve kırışmasına yol açar. Bu nedenle her bir bardak alkol veya kafeinli içecek tüketimini bir bardak suyla desteklemek gerekir. Su içmekten hoşlanmayan kişiler bardağın içine limon, salatalık veya aromasını sevdikleri bir meyveyi koyabilir. Unutmamak gerekir ki; çay ve kahve suyun yerini tutmaz. Cilt bakımı açısından suyun önemi büyüktür.

Kırışıklıklara ruşeym ile karşı koyun

Buğdayın özü olarak adlandırılan ruşeym, zengin E vitamini içeriği ile cilt yaşlanmasını geciktirebilir. Aynı zamanda cildi yenileyip, kırışıklıkların oluşmasını önleyebilir. Yine içeriğindeki omega 3 ve omega 6 yağ asitleri; A, B1 ve D vitaminleriyle cildi besleyerek; diri, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görünüm sağlar, cilt bakımınıza katkıda bulunur. Ruşeym, süt veya yoğurda karıştırılarak tüketebileceği gibi; yemek pişirirken veya salatalarda baharat olarak da kullanılabilir.