Yazı İçeriği

1. Porsiyonlarınızı küçültün

2. Su tüketiminizi artırın

3. Ağır ve yağlı besinlerden kaçının

4. Tuzlu besinler tüketmeyin

5. Bu besinlere ağırlık verin

6. Meyve ve sebzesiz olmaz

7. Mutlaka sahura kalkın

8. Sahurda kahvaltı yapın

Ramazan’a yaklaşırken beslenmenizi düzenleyin

Sağlıklı ve dengeli beslenme yaşam kalitenizi yükseltir. Yılın her günü doğru beslenmek yaşam dengenizi olumlu yönde etkiler. Ancak belirli dönemlerde beslenmede daha özenli olmak gerekebilir. Bu dönemlerden biri de Ramazan’dır. Ramazan’a vücudunuzun da hazır olması gerekir. Ramazan, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönem. Özellikle yaz döneminde oruç süresinin uzadığı Ramazan’da susuzluk ve beraberinde halsizlik hissine karşı dirençli olmak için de dikkat etmemiz gerekenler var. Açlık, susuzluk ve halsizlikle mücadelenin yanı sıra bir de kilo almamak önemli ki bu konularda şüphesiz altın anahtar; beslenme! Ramazan yaklaşırken Ramazan’da olduğu gibi beslenmeye dikkat edilmeli. Ramazan yaklaşırken sizi uzun açlık ve susuzluk sürecine hazırlayacak öneriler verdi.


1. Porsiyonlarınızı küçültün

Gün boyu tüketilen besinleri biraz da olsa azaltmak, mideyi ve sindirimi rahatlatarak Ramazan’a hazırlanmada önemli katkı sağlar. Örneğin, yiyeceğiniz bir et yemeğinin miktarını azaltıp, öncesine bir kase çorba ekleyebilirsiniz. Böylece hem vücuda sıvı alımını artırmaya başlamış hem de çeşitliliği artırarak porsiyonlarınızı küçültmüş olursunuz.

2. Su tüketiminizi artırın

“Ramazanda gün boyu su içmeden duracağım, şimdiden kendimi susuzluğa alıştırayım’’ gibi yanlış düşüncelere kesinlikle kapılmayın. Zira vücudun suya her zaman ihtiyacı var ve özellikle yaz aylarında idrar ve terleme ile atılan su miktarı çok daha fazladır. Atılan suyu mutlaka yerine koymak ve Ramazan’da olduğu gibi bu sayılı saatlerde de günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, şimdiye kadar yapmadıysanız da bundan sonra su içmeye dikkat edin ve su içmek için susamayı beklemeyin.

3. Ağır ve yağlı besinlerden kaçının

Ramazan’da kilo almanın en önemli nedenlerinden biri; yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin sofralarda daha fazla yer alması. Oysa hem Ramazan’da hem de Ramazan’a sayılı günler kala ekstra enerji vermeyen ve fayda sağlamayan yağlı ve ağır besinlerden uzak durmak gerekir. Mide ve sindirim sistemini rahatlatarak bir aylık sürece bünyeyi hazırlamak önemli.

4. Tuzlu besinler tüketmeyin

Tuz içeriği yüksek besinler iftar ve sahurda olduğu gibi Ramazan öncesinde de tercih edilmemesi gereken besin grubu. Bu nedenle şimdiden turşu, tuzlu fıstık, tuzlu kraker gibi seçenekleri beslenmenizden kaldırmanız en doğrusu. Ayrıca, tükettiğiniz peynir ve zeytinindeki tuz miktarına da dikkat etmeniz gerekir. Peynirinizi az tuzlu olanlardan seçerken, zeytini suda beklettikten sonra yemek doğrusu.

5. Bu besinlere ağırlık verin

Bugüne dek beslenmenizde salata tüketimine yeterince yer vermediyseniz, bu son birkaç günde sofranızdan eksik etmeyin. Domates ve salatalık sindirimi kolay yiyeceklerdir. Yine esmer ekmek ile yumurta ve az yağlı peynir de sofranızda daha fazla yer bulması gereken besinlerdir.

6. Meyve ve sebzesiz olmaz

Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu yiyecekler, bağırsakları çalıştırır ve sindirimi rahatlatır. Vitamin ve mineral içerikleri ile de sağlığımız açısından önemli rol oynar. Ancak meyve tüketiminde aşırıya kaçmamak, şeker içeriklerini unutmamak gerekir. Örneğin bu sıcak yaz günlerinde serinletici etkisi ile öne çıkan karpuzu “Ramazan’da gün boyu yiyemeyeceğim” diye olması gerekenden fazla şekilde tüketmek fayda yerine zarar verir. Örneğin, yaz günlerinde serinletici etkisi ile öne çıkan karpuzun miktarını doğru ayarlamak önemli. 1 porsiyon karpuz yaklaşık 200 gram. Tüm meyvelerde olduğu gibi karpuzda da miktarı aşmak, şeker alımını artırmak anlamına gelir.

7. Mutlaka sahura kalkın

“Sahura kalkmadan oruç tutabilirim” düşüncesi son derece yanlış. Sahura kalkmamak hem gün boyu daha halsiz hissedilmesine hem de metabolizmanın daha da yavaşlamasına neden olur. Öte yandan özellikle mide problemi olanların, yaz aylarına denk gelen Ramazan’da uzun olan açlık süresini sahura kalkmadan oruç tutarak daha fazla uzatmaması şart. Aksi halde midede asit salgılanarak mide yanması, ekşimesi, kazınması gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle Ramazan boyu, hele de ilk sahurun mutlaka yapılması gerekir.

8. Sahurda kahvaltı yapın

Peki Ramazan’ın ilk sahurunda neleri tüketmek sağlıklı? En kaliteli protein olan yumurta, tam buğday ekmeği, peynir gibi tok tutan besinleri tüketin. Ayrıca; ceviz, badem gibi kaliteli yağ içeren ve tok tutan besinler de sahur sofralarınızda yer almalı. Bunlara ek olarak; sahurda tüketeceğiniz 1 su bardağı süt veya 1 kase yoğurt da tok kalmanıza yardım eder ve besleyicidir.