Yazı İçeriği

1- Alerjiye karşı evi sık sık havalandırın

2- Evdeki neme dikkat!

3- Odasında halı olmasın

4- Odasına evcil hayvan girmesin

5- Hazır gıda yedirmeyin

6- Çiçek diplerinde küf olmasın

7- Evin içinde sigara içmeyin

8- İlaç dozlarını ayarlatın

9- Eve girince ellerini ve yüzünü yıkatın

10- Alerjiye karşı grip aşısı yaptırın

Alerjik çocukları rahatlatacak öneriler

Sonbahar aylarının geldiği dönemlerde alerji vakaları da artış gösterir. Bunun nedeni ise alerjinin yağmurlu ve nemli havaları seviyor olması. Alerjiden yoğun şekilde etkilenen çocuklar bu dönemlerde alerjinin yarattığı sorunları da yakından yaşıyor. Alerji tedavisinin yanı sıra alınacak 10 basit tedbirle çocuğunuzu rahatlabilirsiniz.


1- Alerjiye karşı evi sık sık havalandırın

Havalar soğudu diyerek camları açmamazlık yapmayın. Evin düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması çok önemli. Temizlik yaparken çocuğunuzu temizlik malzemelerinin kokusuna maruz bırakmayın. Kokulu malzemelerden kaçının, temizleyicilerin tozu iyi emmesine dikkat edin.

2- Evdeki neme dikkat!

Çocuğunuz alerjikse evin içinde nem oranını azaltmaya yönelik önlemler alın. Evde, duvarlarda ve özellikle banyoda akan, kabaran yerlerin olmamasına dikkat edin.

3- Odasında halı olmasın

Ev tozu alerjisi olan çocuklarda yatak odasında halı, çok fazla eşya, büyük giysi dolabı ve yüklü bir kitaplık olmamasına dikkat edin. Çünkü bu tip eşyalar ister istemez toz barındırıyor ve alerjileri tetikleyebiliyor.

4- Odasına evcil hayvan girmesin

Hayvanlara karşı, hayvan tüylerine karşı alerjisi olan çocukların, alerjisi saptanan hayvandan uzak durması gerekiyor. Evde daha önceden evcil hayvan varsa yatak odasından uzak tutarak önlem alabilirsiniz.

5- Hazır gıda yedirmeyin

Katkı maddeli yiyecekler ve fast food tarzındaki yiyecekleri tüketmelerine izin vermeyin. Kreşe giden çocuğunuzun besin alerjisi olup olmadığını öğrenin ve bu besinleri çocuklarınıza yedirmeyin.

6- Çiçek diplerinde küf olmasın

Ev çiçekleri şüphesiz görüntü itibariyle cezbedici oluyor. Ancak evinizde çiçek varsa çiçek diplerinde küf olup olmadığına dikkat edin. Çünkü çiçeklerin diplerinde oluşabilen küfler alerjiyi tetikleyebiliyor. Çocuğunuzun odasında çiçek bulundurmamaya da özen gösterin.

7- Evin içinde sigara içmeyin

Sigara dumanı alerjiyi tetikleyen önemli bir etken olduğundan, çocuğun yanında hatta o sırada başka odada olsa bile evin içinde sigara içmeyin, içilmesine de izin vermeyin.

8- İlaç dozlarını ayarlatın

Sonbaharda görülen alerjenlere duyarlılığı olan çocuklarda ilaç dozlarının ayarlanması önemli. Bu nedenle ilaç dozları için doktor kontrolünü ihmal etmeyin.

9- Eve girince ellerini ve yüzünü yıkatın

Polen alerjisi varlığında alerjik bulgular artabildiğinden özellikle riskli ortamlarda dışarı çıkmamaya çalışın. Polenin yoğun olduğu günlerde maske kullanması fayda sağlarken, dışarıdan geldikten sonra ellerini ve yüzünü yıkamasına dikkat edin. El ve yüz yıkama alışkanlığını mutlaka kazandırın.

10- Alerjiye karşı grip aşısı yaptırın

Özellikle astım tanısı olan çocukların grip aşısı yaptırmaları birçok etkenden korunmada etkili oluyor. Grip aşısının kreşe gidenlere ya da evde bakılıp kreşe, okula giden kardeşi olan çocuklara, kronik kalp, akciğer ve şeker sorunu olanlara, bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumu olanlara, kan hastalıkları tedavisi görenlere yapılması gerekiyor.