Yazı İçeriği

Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir

Polenler ciğerlere kadar ulaşır

Alerjik deri testi nasıl yapılır?

Alerjiler tedavi edilmezse ne olur?

Alerji belirtileri

Bahar aylarının gelmesiyle alerjilerde gözle görülür bir artış olur. Bu nedenle özellikle bu dönemde alerji belirtileri gözlendiğinde bir uzmana başvurmak çok önemli. Alerji teşhisinde en önemli adım, hastalığın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımlamak. Kaynağı belli olmayan alerjiler için yapılan alerji testi negatif çıkmasına rağmen hastada alerjik belirtiler görülebilir. Ayrıca, şimdiye kadar hiç alerjik reaksiyon göstermemiş kişilerin kanında alerjik olduklarını gösteren değerler bulunabilir. Bu nedenle, test sonuçlarının hastalık öyküsü ve konusunda uzman doktorların muayenesi ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.


Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir

Genel alerji belirtilerinin başında; kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun belirli yerlerinde şişlikler gelir. Ancak belirtilerin doğru saptanması için öncelikle vücudun nelere alerjisi olduğunun tam olarak bilinmesi gerekir. Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve şiddeti değişken olabilir.

Alerjik nezle, alerjik astım ve atopik dermatit hastalıklarında hastalığının nedeninin saptanması için cilt testlerinin yapılması gerekir. İlaç alerjilerinde, gıda alerjilerinde, arı alerjisinde ve ürtikerli hastalarda ise cilt testleri belirli durumlarda yapılır. Bu hastalıklarda ‘prick’ veya ‘intradermal’ adı verilen test yöntemleri kullanılır. Takılardaki metallerle veya diğer kimyasal maddelerle temas sonucu olan kontakt dermatit denilen durumda ise patch testi ile tespit edilebilir.

Polenler ciğerlere kadar ulaşır

Özellikle nisan-haziran ayları arasında polenler yönünden oldukça zengin aylar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılır ve ciğerlere kadar ulaşır. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için pek çok insanda bu dönemde şikayetler artar. Bahar aylarında en sık görülen alerji, alerjik rinit olarak bilinir. Alerjik rinitin belirtileri; burun akıntısı, hapşırık, gözlerde sulanma ve yanma olarak kendini gösterir. Bahar aylarında alerjik rinitin yanında diğer alerjiler de artış gösterebilir ve tedavisi önem kazanır.

Alerjik deri testi nasıl yapılır?

En sık kullanılan yöntem cilt üstü test olan “prick” yöntemi. Bu yöntemde test yapılacak cilt bölgesi önce alkol ile silinir. Kuruduktan sonra alerjenlerin damlatılacağı yerler işaretlenir ve her işaretin yanına bir damla alerjen damlatılır. 1 milimetrelik plastik bir uç ile cildin üst kısmı delinir. Bu delik cildin alt kısmına inmediğinden çoğunlukla ağrı yapmaz. Cilt testi yapılırken doğada en sık bulunan alerjenlere ve en sık tüketilen besinlere karşı değerlendirmeler yapılır. Bunlardan başlıca olanları; ev tozları, küf, polen, çimen, tahıllar, buğday, domates, şeftali, muz, çilek, fındık, yer fıstığı, bezelye, yumurta akı, yumurta sarısı, soya gibi sıklıkla karşılaşılan alerjenler olarak sıralanabilir. Test yaklaşık 20 dakikada sonuç verir ve konunun uzmanı doktor tarafından değerlendirilir.

Alerjiler tedavi edilmezse ne olur?

Alerji tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması gereken bir hastalık. Bir kişide önce alerjik nezle görünüp daha sonra astım, ürtiker alerji, ilaç alerjisi ortaya çıkabilir. Eğer tedavi edilmezse ayrıca kişide kronik yorgunluk, sırt ağrıları, uyuklama, sabah kalkmakta zorlanma, halsizlik, depresyon belirtileri meydana gelebilir. Bu neden alerjilerin tedavi edilmesi gerekir.