Yazı İçeriği

Küçük dokunuşlarla alın ve şakak germe

Alın ve şakak germe ile dokular sabitlenir

İşlemden sonra ağrı olur mu?

Alın ve şakak germe ameliyatı hakkında merak ettikleriniz

Burun estetiği yüz bölgesinde en çok estetik yapılan noktalardan. Yüz bölgesinde alın ve şakaklar da özellikle kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlarındandır. Alındaki çizgilerin yok edilmesi ve şakaklarda çizgisiz bir görünüm için alın germe ve şakak germe işlemleri yapılıyor. Alın ve şakak germe ameliyatları hakkında merak edilenler…


Küçük dokunuşlarla alın ve şakak germe

Alın ve şakak germe ameliyatlarında enjeksiyon ve endoskopik cerrahi yöntemlere başvurulur. Alındaki çizgilerle birlikte kaşlar arasındaki dikey çizgiler de giderilir. Yerçekimi buradaki dokuyu kaşla birlikte aşağı doğru hareketlendirir ve sarkmalara neden olur. Dolayısıyla ameliyatla tedavi planlanırken, oluşan kırışıklıkların giderilmesi, gerekirse buradaki yumuşak doku ve aşırı miktarda büyümüş kas yapısının orijinal haline getirilmesi hedeflenir. Bu tedavi, cerrahi işlemler veya ‘minimal invaziv’ işlemler denilen küçük girişimler olarak planlanır. Tüm işlemler, minik iğneler ve dolgu malzemeleriyle yapılır.

Alın ve şakak germe ile dokular sabitlenir

Alındaki çizgilenme ve kırışıklıkların tek başına estetikle tedavisi, düzgün bir görüntü elde etmek için yeterli olmayabilir. Çünkü alından aşağıda yer alan şakak bölgesi de yaşlanma ve yerçekiminden etkilenebilir. İşlem sırasında şakakların da gerilmesi gerekebilir. Şakak germede endoskopik yöntem sıkça kullanılır. Endoskopik cerrahi, işlem uygulanacak bölgeye birkaç küçük delikten girilerek kamera görüntü desteği ile uygulanır. Endoskopik yöntemle kas ve deri yapısı, eski haline getirilir ve dokular sabitlenebilir. Bu yöntemde sadece şakak germe işlemi yapılabildiği gibi, yüz germe ve şakak germe işlemi birlikte, aynı seansta da yapılabilir. Endoskopik yöntemle yapılan şakak germe işlemleri, genellikle ciddi izler bırakmaz.

İşlemden sonra ağrı olur mu?

Alın ya da şakak germe ameliyatından sonra iki veya üç gün boyunca kişiye sargılı bandaj uygulanır. İşlemden sonra 3’üncü ya da 4’üncü günden itibaren banyo yapabilir. Ameliyattan sonraki dönemde rahatsız edici, şiddetli ağrılar görülmez. Genellikle gerginliğin yarattığı hafif bir baş ağrısı hissedilir. Bu da ağrı kesici bir ilaç alınarak giderilebilir. Alın ve şakak germe işleminden sonraki 3’üncü ve 5’inci gün arasında şişme görülebilir. Bu şikayetler genellikle 10 güne kadar ortadan kalkar.