Yazı İçeriği

Ananasın Faydaları

Ananasta Hangi Vitamin ve Besinler Bulunur?

Ananasın Zararları Var Mıdır?

Ananasın Orta Kısmı Yenir mi?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Tropikal bir meyve olan ananasın sağlığa birçok faydası var.  Ananasın faydalarına gelmeden önce ananas alırken ve saklarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı bilgiler verelim. Ananas seçerken meyvenin uç kısmını koklayarak gerekli olgunluğa ulaşıp ulaşmadığını anlayabilirsiniz. Öte yandan alacağınız ananasın tok bir ağırlığı olması gerekiyor. Üzerinde yumuşak yerler ya da çürük bölgeler olmamalı. 

Olgun ve kesilmemiş bir ananas, oda sıcaklığında 2-3 gün bekleyebilir, güneş ışığından ve ısıdan uzak kalması önemlidir. Kesildikten sonra ise ananası buzdolabında bir hafta, derin dondurucuda 6 ay saklayabilirsiniz.


Ananasın Faydaları

Manganez Kaynağı

Kemik sağlığı için önemli bir mineral olan manganez kanın pıhtılaşmasını sağlayarak yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Bir fincan ananas tükettiğinizde günlük manganez ihtiyacınızın yaklaşık yarsını karşılayabilirsiniz.

Sindirime İyi Gelir

Ananas, proteini sindiren enzimlerin bir kombinasyonu olan bromelainin bilinen tek besin kaynağıdır. Bromelain, yiyecekleri sindirmeyi kolaylaştırabilir. Zengin lif yapısı ile hem açlığınızı giderebilir hem de sizi daha uzun süre tok tutabilir. 

Antioksidan Özellikleri Var

Ananas, vücudunuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan antioksidanları barındırır. Ananasta bulunan alavonoidler ve fenolik asitler zararlı serbest radikallere karşı etkilidir. 

Antiinflamatuar ve Analjezik

Ananasın yapısında bulunan bromelain adlı sindirim enzimi, iltihap önleyici ve ağrı kesici niteliktedir. Ananas tüketmek özellikle osteoartrit sorunu olan kişilerin ağrılarına iyi gelebilir. Bromelain, enfeksiyonlara ve yaralanmalara da iyi gelir. 

Egzersiz Sonrası İyileşme

Spor yapanlar için de etkili bir besin olan ananasın antiinflamatuar özelliği, spor yapan kişilerde kasların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve ağrıyı azaltmaya katkıda bulunabilir.

Ananasta Hangi Vitamin ve Besinler Bulunur?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılarda bulunan ananasın bir fincanında günlük tüm ihtiyacınızı karşılayabilecek miktarda C vitamini bulunur. C vitamini; kanser, kalp hastalığı ve artritle savaşmaya yardımcı olabilir.
C vitamininin yanı sıra ananasta tiamin, niasin, B6 ve folat dahil olmak üzere birçok B vitamini bulunur. Bu besinler, tükettiğiniz yiyeceklerin enerjiyi işlemesine yardımcı olur. Ayrıca organlarınıza ve dokularınıza oksijen taşıyan yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak için de büyük önem taşırlar.

Ananasın Zararları Var Mıdır?

Her meyvede olduğu gibi ananasın da abartılı şekilde tüketilmemesi gerekir. Ananasın neden olabileceği olası sağlık sorunlarından biri alerjik reaksiyondur. Ananas alerjisi nadir görülür. Taze ananas yiyen kişilerde bazen ağızda karıncalanma ve yanma gelişebilir. Bu durum, ananastaki bromelainin proteinleri parçalamasından kaynaklanır ve alerjik bir durum değildir. Gerçek ananas alerjisinde şişme, yoğun kaşıntı, kurdeşen, nefes almada güçlük görülebilir. Arıca, lateks alerjisi olan kişilerde ananas alerjisi görülebilir. 

Öte yandan genellikle kalp hastalarının kullandığı beta bloker ilaçlar alan kişilerin potasyum seviyesi yüksektir. Ananasın yapısında da potasyum olduğu için bu kişiler ananas tüketirken dikkatli olmalıdır. Yine yüksek potasyum içermesi nedeniyle böbrek sorunu olanların da ananas tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

Ananasın Orta Kısmı Yenir mi?

Marketlerden alınan temizlenmiş ananasların orta kısmı genellikle atılır. Bu bölümün lezzeti azdır fakat bromelain yönünden zengindir. Dilerseniz bu bölümü de tüketebilirsiniz.