Yazı İçeriği

1. Ne kadar yediğiniz önemli

2. Az şeker koyun

3. Aşurenin yanında ceviz ve badem olsun

4. Her bir kaşıkta biraz tarçın serpin

5. Aşureyi süt ile tüketin

Aşure yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Aşure tatlısı; içerisinde eşsiz bir lezzet barındırdığı gibi ikramıyla dostluk, muhabbet, ilgi, sevgi ve komşuluk mesajları verir. Her yıl Muharrem ayında komşularımıza kap kap dağıttığımız aşure, onların yüzerinde tebessüm yaratır. Aşurenin yararları saymakla bitmez. Bağışıklığı kuvvetlendiren ve kalp dostu olan aşurenin, anne sütünü artırmasından kabızlığı önlemeye dek birçok faydası bulunur. İçerisindeki kuru meyveler; kayısı, incir, üzüm ve nar sayesinde vitamin ve mineral deposu. Buğday, nohut, kuru fasulye, kuru incir ve kuru kayısı sayesinde ise iyi bir bağırsak çalıştırıcı. Ancak işin içine şeker girmesi ile aşurenin bu sihri bozulur ve ölçülü tüketmek çok büyük önem taşır. Aşure tüketirken dikkat edilmesi gerekenler…


1. Ne kadar yediğiniz önemli

1 kase aşurede 62 gr karbonhidrat var. 1 adet meyvede yaklaşık 15 gr karbonhidrat olduğu düşünüldüğünde bir kase aşure, bir seferde 4 porsiyon meyvenin tüketilmesine eşit. Baş ağrısı ile kendini gösterecek hiperglisemi özellikle diyabetliler için çok ciddi risk oluşturur. Sağlıklı kişilerin ise yüksek miktarda aşure tüketimi diyabet rahatsızlığına olan eğilimlerini artırabilir. Özellikle ailede genetik diyabet öyküsü varsa da daha dikkatli tüketin. Yine alınan her fazla kalori ve karbonhidrat vücutta yağ olarak depolandığından, bu durum uzun vadede kilo artışı ile birlikte kardiyak riskini de artırabilir.

2. Az şeker koyun

Her ne kadar sağlık deposu olsa da fazla tüketimi ciddi tehlikelere yol açabilir. 350 kalori ile 1 dilim yaş pasta kadar enerji içeren, karbonhidrat, protein ve yağ içerikleri de benzer olan aşureyi, buna karşın yaş pastadan ayıran içeriğindeki posası. Yine, 90 gramlık 2 dilim baklava 36 gram karbonhidrat içerirken, 110 gramlık 1 kase aşure 62 gram karbonhidrata sahip. Ancak protein ve posa içeriğinin yüksek olması ve içeriğindeki malzemeler daha masum ve sağlıklı kılar. Kendiniz yapıyorsanız mutlaka şeker içeriğini minimum seviyede tutun. Hiç şeker koymamaya çalışın ama “şekersiz olmaz” derseniz, normal tariflerin 3'te 1’i kadar şeker eklemeniz yeterli olur. Meyvenin kendi şekeri aşurenizin tatlanmasını sağlar.

3. Aşurenin yanında ceviz ve badem olsun

Omega 3 yağ asitleri kalp için koruyucu bir etkiye sahip. Ceviz ve badem sadece yağ içermekle kalmaz, benzer oranlarda protein de içerir. Ceviz ve badem tüketmek hem diyabete karşı şekerinizi hem de kalbinizi koruyucu etki gösterir. 2 ceviz + 5 adet badem yeterli olur.

4. Her bir kaşıkta biraz tarçın serpin

Yüksek karbonhidrat içeriği kandaki şekeri hızlı yükselteceğinden tarçınla birlikte tüketmekte fayda var. Tarçın kan şekeri regülasyonunu sağlayan önemli bir baharat. Sadece üzerine eklemek yerine her bir kaşıkta biraz tarçın serpmeniz şeker regülasyonunuzu sağlamanız için faydalı olur.

5. Aşureyi süt ile tüketin

Yüksek karbonhidrat tüketimi kandaki şekerin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. Protein yoğunluğunun artması kana geçen şeker hızını yavaşlatarak kandaki şekerin daha uzun vadede ve daha yavaş yükselmesine yardımcı olur. Sütün de içeriğinde karbonhidrat olduğunu unutmadan, ölçüleri abartmadan 1 kase tarçınlı bir aşure ile birlikte 1 bardak süt içmeniz aşure yedikten sonra kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcıdır.

1 kase aşure (110gr) 

Besin değeri
Enerji             350 kcal
Karbonhidrat    62 gr
Protein               8 gr
Yağ                    6 gr 
Posa                  7 gr

2 dilim baklava (90gr) 

Besin değeri
Enerji             260 kcal
Karbonhidrat    36 gr
Protein               3 gr
Yağ                  11 gr 
Posa                  1 gr

1 dilim yaş pasta (145gr)

Besin değeri
Enerji             365 kcal
Karbonhidrat    65 gr
Protein               6 gr
Yağ                    6 gr