Yazı İçeriği

Ders başarısını etkiliyor

Bademcik ve geniz eti ameliyatının kaçınılmaz olduğu durumlar

Ameliyat için alt sınır 3 yaş

Bademcik ve geniz eti ameliyatı ne zaman gerekir?

Kimi basit rahatsızlıklar ihmal edildiklerinde daha önemli sorunlara yol açabiliyorlar. Bademcik ve geniz eti büyümesi de bunlardan ikisi… Bademcik ve geniz eti büyümesi, geçmek bilmeyen geçmeyen üst solunum yolu enfeksiyonlarına, solunum güçlüğüne, kulakta sıvı birikimine, uyku apnesine ve daha birçok soruna neden olabiliyor. 

Yeni doğan bebeklerde küçük olan bademcik ve geniz eti, geçirilen sık üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile büyüyebiliyor. Büyüyen geniz eti ise burnun arka kısmını kapatarak solunumu güçleştirebiliyor. Bu durum, kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak kulakta sıvı birikimine, sürekli burun ve geniz akıntısı ile peş peşe üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Buna bağlı olarak işitme kayıpları, sürekli ağız solunumu, öksürük, horlama ve kısa süreli solunum durmaları olarak tanımlanan apne atakları ortaya çıkıyor. Rahatsızlık tedavi edilmediğinde, uzun vadede eklem romatizması ve kalp kapakçıklarında bozulmalara kadar önemli sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor.


Ders başarısını etkiliyor

Geniz eti ile birlikte bademciklerin büyük olması horlama ve apne ataklarının daha belirgin ve şiddetli olmasına neden oluyor. Bu durum da çocukların uyku düzeninde bozukluklar, gündüz huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluklara yol açıyor. Dolayısıyla gece uykusunu alamayan, sabah yorgun kalkan, yeteri kadar dinlenemeyen bir çocuk, dikkatini derslerine veremediği için okul başarısında düşmeler de görülebiliyor.

Bademcik ve geniz eti ameliyatının kaçınılmaz olduğu durumlar

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı gelişen bademcik ve geniz eti büyümeleri, ilaç tedavisiyle geriletilebiliyor. Fakat enfeksiyon sıklığına bağlı olarak bu iki dokuda görülecek büyümeler, zamanla kalıcı hal alıyor ve ilaçla tedaviye cevap vermez hale geliyor. Bu durumda ise ameliyat gündeme geliyor. Bademcik ve geniz eti büyümeleri ile birlikte çene ve damak yapısında bozulma belirtilerinin olması, ilaç tedavisiyle düzelmeyen peritonsiller apse, büyüme ve gelişme geriliği, solunum güçlüğü ile oluşan uyku bozukluğu ve apne şikayeti, kalp ve eklem romatizması bulguları ve tümör şüphesi ameliyatı zorunlu kılıyor. Yeterli medikal tedaviye rağmen yılda 3 veya daha fazla bademcik enfeksiyonu geçiren, sürekli burun tıkanıklığı yaşayan, horlayan, tekrarlayıcı orta kulak enfeksiyonu yaşayan, kulağındaki sıvı birikimi ve ağız kokusu geçmeyen kişilerin için de ameliyat bir çözüm olabiliyor.

Ameliyat için alt sınır 3 yaş

Bademcik ve geniz eti ameliyatı yaşı, özellikle çocuklarda büyük önem taşıyor. Alt yaş sınırı ise zorunlu nedenler dışında 3 yaş olarak uygulanıyor. Genel olarak ileri yaşlarda bu hastalıkların görülme sıklığı azalıyor ve ameliyat gerekliliği düşüyor.