Bahar yorgunluğuna karşı beslenme önerileri nedir?

Bahar geldiğinde yorgunluk peşimizi bırakmaz, üstüne üstlük bizi yatağa bile düşürür. Sürekli uyuma isteği de cabası. Baharla birlikte ısı ve nem oranı artarken, hormonlar da değişkenlik gösterir. Metabolizma hızı değişirken iştah ve kilo sorunları baş gösterebilir. Zira kışın yavaşlayan metabolizma, bahara geçerken hızlıca adapte olamayabilir. Vitamin ve mineral depolarındaki eksiklik de zorlar. Kıştan kalma bir sorun olarak D vitamini eksikliği de eklenin bahar yorgunluğu kaçınılmaz olur. Bahar yorgunluğuna karşı egzersizi, düzenli uykuyu, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi elden bırakmazsak daha enerjik ve pozitif bir süreç geçirebiliriz. Baharda sağlıklı ve düzenli beslenmede özellikle bazı besinlerden zengin beslenin. Baharı yorgunlukla değil, daha enerjik geçirmeniz için tüketilmesi önerilen besinler…


1 10

Yorgunluk düşmanı ‘kabuklular’

E vitamini, lif, magnezyum ve omega 3 yağ asitleri sayesinde ceviz, fındık ve badem, yorgunluğun düşmanı olan besinler. Özellikle antioksidan etkisi olan E vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstlenir. Günde 10 fındık veya 6-8 adet badem ya da 3 tam ceviz tüketin.

2 10

Demir deposu yumurta

Yüksek protein kalitesi, selenyum, çinko, iyot ve demir içeriğiyle her mevsimin en değerli besinidir yumurta. Demir eksikliği belirtileri ve olası sonuçları olan yorgunluk, uykuya eğilim ve halsizlik gibi semptomlarınız varsa bunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca sağladığı kas aktivasyonuyla daha enerjik hissetmenize katkı sağlar. Beynin en önemli yapı malzemesi, bir tür vitamin olan ‘kolin’dir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde bir veya 2 yumurta yediğinizde güne zinde başladığınız gibi, beyninizdeki kolin oranını artırarak hafıza kaybı ve erken bunama gibi sorunların gelişme riskini de düşürebilirsiniz.

3 10

Mevsime kefir ile ayak uydurun

Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğunu daha kolay atlatmanızı sağlar. Bilimsel araştırmalara göre, probiyotik besinler düzenleyici fonksiyonu olan T hücre yüzdesini artırarak, mevsim geçişlerine karşı toleransı yükseltir. Her gece bir bardak kefir tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

4 10

Günde 12 küçük çilek

Çilek, su ve lif oranı yüksek olduğu için hem tok tutar, hem de kan şekerini hızlı yükseltmez. Aynı zamanda bahar yorgunluğunun önlenmesinde de etkili olan potasyumdan ve vücut direncinin artırılmasını sağlayan antioksidanlardan da zengin bir meyve. Düşük kalorisi ve enerji verici etkisiyle beslenme listenizde sıklıkla yer alabilir. Günlük 1 porsiyon meyve olarak 12 adet küçük çilek tüketebilirsiniz.

5 10

Ödem atıcı ananas

Ananas hem yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında fayda sağlar, hem de diyet yapanlar için iyi bir meyve. Kalorisi az, su içeriği yüksektir. Lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırır ve tok tutar. C vitamini ve lif oranı oldukça yüksek olan ananası günde 2 halkayı geçmeyecek şekilde tüketerek, gün içinde gerekli olan enerjiyi depolayabilirsiniz.

6 10

İyi uykunun ilacı muz

Muz, potasyum kaynağı olması sayesinde kas krampları ve kas güçsüzlüğüne karşı çok etkili olmasının yanı sıra beyin hücrelerinin ölmesini engelleyebilir. Düzenli olarak gün içerisinde yenildiğinde, beyinde seratonin denilen mutluluk hormonu düzeyini artırabilir. Karanlıkta salgılanan uykuya geçişi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgısını da artırarak kaliteli bir uyku sağlayabilir. Günde bir adet yerli muzu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

7 10

Kahvaltılarınızın ‘süslüsü’: Kivi

Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet C vitamini kaynağı kivi, enerji vererek metabolizmayı canlandırır. Kışın yavaşlamış metabolizma hızlanarak bahar yorgunluğuyla daha kolay baş etmenizi sağlar. İçerdiği C vitamini sayesinde demir içeriği yüksek besinlerle birlikte yenildiğinde vücudun demir emilimini de artırır. Örneğin; sabah kahvaltıda yumurtayla birlikte görüntüsüyle de dikkat çeken bir kivi tüketebilirsiniz.

8 10

Bu sebze vücudu dinlendirir

Enginar, içerdiği A vitamini, C vitamini, niasin, potasyum ve posa sayesinde vücudu dinlendirir, dinçlik sağlar. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bu sayede de bahar yorgunluğuna karşı mücadele ederek, enerjik hissetmenize katkıda bulunur. Enginarı çiğ olarak salatalarda veya pişmiş olarak haftada 2 kez tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı.

9 10

Yeşillikleri her öğün yiyin

Roka, tere, nane, maydanoz, reyhan gibi taze yeşillikler içerdikleri yüksek klorofil ile iyi birer antioksidan. Yüksek lif oranları ile bağırsak hareketlerini artırırlar. C vitamini içerikleri de yüksektir. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak da bol bol tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Potasyum ve folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler yorgunluğu önleyip, baharı enerjik geçirmenize yardımcı olur. Sofranızda her öğünde koyu yeşil yapraklı sebzelere yer vermeyi ihmal etmeyin.

10 10

Omega 3 kralı: Semizotu

İçerdiği yüksek su oranıyla baharla birlikte artan su ihtiyacına katkı sağlar. Sebzeler arasında omega 3 yağ asitlerinden en zengini olan semizotu, bu sayede bağışıklığın güçlenmesini destekler. Vücudumuzda demir ve kalsiyum depolarının dolu olmasına yardım eder. Böylece bahar yorgunluğunu hissetmez veya çok kısa zamanda atlatabilirsiniz. Haftada 2 kez yoğurtlu semizotu salatası yapabilir veya zeytinyağlı sebze yemeği olarak pişirebilirsiniz.