Yazı İçeriği

Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısı için otolog kök hücre

Bel ağrısı tedavisinde göbek yağındaki kök hücreler kullanılır

Bel ağrısı için kök hücre tedavisi kime uygulanır?

Bel ağrısı için kök hücre nasıl uygulanır?

Kullanıldığı birçok alanda tıp dünyasına önemli tedavi kolaylıkları getiren kök hücre bel ağrısı için de kullanılıyor. Yetişkinlerin yüzde 60’ında görülen bel ağrılarının tüm etkenlerinin altında disk dejenerasyonu bulunur. Sorunun çözümünde kullanılan bazı tedavi yönteminin ardından problem tekrar edebilir ama kök hücre tedavisinde tekrara gerek yoktur. Çünkü bu yöntem sorunun kökenine inerek disk dejenerasyonunu onarır. Tedavinin etkili olmasındaki en önemli faktör ise; kişiden alınan kök hücrelerin bel ağrısının asıl sorumlusu olan disk dejenerasyonunu onarmaları, bir başka deyişle sorunun asıl kaynağını ortadan kaldırmaları. Acıbadem Altunizade Hastanesi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özyalçın ile Acıbadem Maslak Hastanesi Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Kamer Dere bel ağrıları için kullanılan kök hücre tedavisini anlattı.


Bel ağrısı neden olur?

İlerleyen yaş, travma, aşırı kilo ve az hareket etmek gibi çeşitli etkenler nedeniyle oluşan disk dejenerasyonu omurlar arasında süspansiyon görevi gören kıkırdağın yıpranması anlamına gelir. Disk dejenerasyonu nedeniyle diskteki canlı hücrelerin sayısı azalır, su oranı düşer, esneklik azalır ve yırtılmalar oluşur. Bunların sonucunda da belde ağrıya yol açan omurga fıtıkları, faset eklem dejenerasyonu ve omurga kaymaları gibi kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren problemler gelişir.

Bel ağrısı nasıl geçer?

Daha önce bel ağrısının asıl kaynağı olan disk dejenerasyonunu onarmaya yönelik bir tedavi yöntemi olmadığı için ağrıya geçici çözüm sağlanır, bu da çeşitli problemleri beraberinde getiriyordu. Örneğin bel fıtığı gelişmişse ilaç, fizik tedavi veya ameliyat gibi yöntemlerle fıtığı tedavi edilir. Ancak sorunun kaynağı olan diskteki dejenerasyon devam ettiği için zamanla fıtık yeniden oluşabilir, bunun sonucunda da ağrı problemi nükseder. Bel ağrısı uzun soluklu bir tedavi gerektirir. Dolayısıyla hem ağrılara yeniden maruz kalmak, hem bu süreci yeniden yaşamak kişi için yıpratıcı olur. Bunun aksine kök hücreyle bel ağrısının asıl sorumlusu olan disk dejenerasyonu onarıldığı için ağrının ilerleyen zamanda yeniden gelişme riski önlenmiş olur.

Bel ağrısı için otolog kök hücre

Bel ağrısından yakınan kişilere otolog kök hücre transferi önerilir. ABD’de bel ağrısında kök hücre tedavisi üzerine yapılan 1 yıllık takipli çalışmada yüz güldürücü sonuçlar alındı ve alınmaya da devam ediyor. Bu çalışmanın sonucunda kişilerin ağrı skorlarında belirgin azalma görülürken, hayat kalitelerinde de yine belirgin yükselme saptandı. Alınan sonuçlar bu yöntemin gelecekte uygun kişilerde tercih edilen yöntem olacağının ipuçlarını veriyor. Alınan başarılı sonuçların ardından yöntem Türkiye’de de 2017 yılının başından itibaren uygulanmaya başlandı.

Bel ağrısı tedavisinde göbek yağındaki kök hücreler kullanılır

Ameliyathanede, skopi denilen röntgen cihazı eşliğinde gerçekleştirilen ‘kök hücre transplantasyonu’ tedavisinde hücrelerin sayısal olarak en fazla bulundukları göbek yağlarından faydalanılır. Küçük bir ‘liposuction’ işlemiyle göbek bölgesinden alınan yağ hücreleri özel işlemlerden geçirildikten sonra sorunlu diskin içine enjekte edilir. Hasta aynı gün taburcu olur ve 4’üncü günden itibaren günlük hayatına dönmeye başlar. Kök hücreler 6-8 hafta gibi bir süre içerisinde sorunlu disk içerisinde yenilenme ve onarım sağlayarak annüler yırtıkları ile disk dejenerasyonunu büyük oranda onarırlar. Kişinin kendi hücreleri kullanılmış olur. Vücuda yabancı bir madde girmediği için alerjik reaksiyon gelişmez.

Bel ağrısı için kök hücre tedavisi kime uygulanır?

Kök hücre tedavisi ameliyat gerektiren durumlarda kesinlikle uygulanmamalı. Çünkü ameliyat gerektiren kişilerde siniri bası altında olduğu için ameliyatla bu sinir basısını bir an önce ortadan kaldırmak gerekir. Bu nedenle diğer tedavilerle zaman kaybedilmemesi gerekir. Bel ağrısında ilaç ve fizik tedaviden sonuç alınamadığında kişilere kök hücre transferi önerilir. Bu yöntem için uygun olanlar; sadece bel ağrısı olan ve bel MR’larında disk dejenerasyonu tespit edilen kişilerdir.