Yazı İçeriği

Ani bir hareketle beli döndürmemek

Zayıf olmak

Yükseğe uzanmamak

Egzersiz yapmak

Hareketli olmak

Destek kullanmak

Yatarak değil, oturarak okumak

Doğru yatağı seçmek

Rahat ayakkabı giymek

Bel ağrısı için bunlara dikkat!

Bel ağrısı neden olur? Bel ağrısı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Özellikle belimizin zorlanmasına neden olan kimi hareketler bel ağrısına neden olabilir. Yanlış pozisyonda yük kaldırmak belde rahatsızlığa neden olan hatalı davranışların başında gelir. Yerden bir eşya alacağınız zaman, dizlerinizi bükerek çömelin ve eşyayı bu pozisyonda kaldırın.


Ani bir hareketle beli döndürmemek

Özellikle arabada, arkaya hızla dönüp bir şey almak bel ağrısına neden olabilir. Omurganın dönerek hareket etmesine yol açan bu tip tehlikeli ve ani davranışlardan kaçının.

Zayıf olmak

Kilo almak özellikle bel bölgesindeki diskleri zorlar ve omurgaya binen yükü artırır. Bütün vücudun ağırlığı bel bölgesindeki omurlara biner ve yük oradan bacaklara doğru dağılır. Fazla kilolardan kurtulmak ve formunuzu korumak için sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yapın.

Yükseğe uzanmamak

Bel ağrısına yol açan davranışlardan biri de yükseğe uzanmak ve yukarıdaki bir yükü almaya çalışmak. Başınızdan yükseğe mümkün olduğunca uzanmayın, çok ağır eşyalarınızı boyunuzdan yükseğe koymayın.

Egzersiz yapmak

Bel çevresindeki kaslarınızı güçlendirmek için egzersiz yapın. Ancak her sporun bele iyi gelmediğini de unutmayın. Düz koşu ve yüzme bel sağlığı için en uygun sporlar... Buna karşın basketbol, futbol gibi mücadele içeren ve halter gibi ağırlık kaldırılan sporlar belinizi zedeleyebilir.

Hareketli olmak

Günlük yaşamınızda aktif olmaya çalışın. Örneğin işiniz gereği bilgisayar kullanıyor veya masa başında çalışıyorsanız, her yarım saatte bir, beş dakika yerinizden kalkarak hareket edin. Yarım saatte bir pozisyon değiştirmek ağrılardan korunmaya yardımcı olur.

Destek kullanmak

Oturma pozisyonu çalışırken veya araç kullanırken önem taşır. Çalıştığınız koltukta ya da sürücü koltuğunda mutlaka beli destekleyecek bir yastık bulundurun. Geriye doğru çok yaslanmayın ve direksiyona daha yakın durarak araba kullanın.

Yatarak değil, oturarak okumak

Yatar pozisyonda kitap okumak bel ağrısına yol açar ve omurganın duruşu değişir. Aynı şekilde yatakta dizüstü bilgisayarla da çalışmayın.

Doğru yatağı seçmek

İdeal bir yatağın ne sert ne de çok yumuşak olması gerekir. Ortopedik özellikli yataklar bel sağlığını korur. Yatma pozisyonunda ise bir kısıtlama bulunmaz. En rahat ettiğiniz pozisyonda uyuyun.

Rahat ayakkabı giymek

Özellikle kadınlar için uzun saatler yüksek topuklu ayakkabı giymek sakıncalı olabilir. Çünkü bütün omurganın dengesi ve ağırlık merkezi değişir. Tüm ağırlık bele yüklenir. Diz sağlığınız için işe giderken spor ayakkabı tercih edebilirsiniz.