Yazı İçeriği

Tansiyonunuz varsa kekik çayına dikkat!

Yeşil çay çarpıntıyı tetikler

Uyku getiren bitki çayı: Adaçayı

Adet söktürücü bitki çayı zencefil

Sinameki uzun vadede kansere sebep olabilir

Kemoterapi görenler için zerdeçal

Bağışıklık güçlendirici kuşburnu

Ekinezya alerji yapabilir

Hamilelikte bu bitki çaylarına dikkat!

Özellikle kış aylarında gripten korunmak için ya da grip olduğumuzda elimizden düşürmediğimiz bitki çayları hakkında her şeyi biliyor musunuz? Bitki çaylarının faydalarının yanı sıra zararları da olabilir. Pek çok kişi aktarlardan kilo ile ya da marketlerden poşet bitki çayları alır. Ancak insanlar bu çayları tüketmeden önce kendilerinde var olan hastalıkları düşünmeli. Bazı hastalıkları olan kişiler, her bitki çayını içmemeli. Bitki çayları ile ilgili önemli uyarılar ve öneriler…


Tansiyonunuz varsa kekik çayına dikkat!

Gündelik yaşamda çok sık kullanılan, kendine has koku ve tadıyla şifalı baharatlardan olan kekik bitkisi için ‘zararlı’ diye düşünmeyin. Kekik çayı; idrar enfeksiyonlarından sindirim problemlerine, üst solunum yolu enfeksiyonlarından mide rahatsızlıklarına kadar pek çok fayda sağlasa da, tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı yüksek tansiyonu olanlarda ilacın etkinliğini arttırdığından sanılanın aksine olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olanların kekik çayı içeceklerse bir uzman kontrolünde ilaçtan 2 saat sonra tüketmeleri uygun olabilir.

Yeşil çay çarpıntıyı tetikler

En sık tüketilen bitki çaylarından biri olan yeşil çayı, hipertansiyonu ve çarpıntısı olan kişiler dikkatli tüketmeli. Yeşil çay içeriğindeki epigallokateşin galat sayesinde metabolik hızı artırır ancak aşırı tüketiminde, içerisindeki kafeinden kaynaklı hipertansiyonu ve çarpıntısı olan kişileri rahatsız edebilir. Hipertansiyonu ve çarpıntısı olan kişiler yeşil çayı 1-2 fincandan fazla tüketmemeli.

Uyku getiren bitki çayı: Adaçayı

Soğuk algınlığı tedavisinde adaçayı ve gargarası çok etkili. Sinüsleri ve akciğerleri temizler. Adaçayı içindeki sineol isimli bileşen sayesinde öksürüğü önlemeye yardımcı olur. Özellikle ağız ve boğaz enfeksiyonlarındaki etkisiyle bilinen adaçayı, uykuya eğilimi artırdığı için sakinleştirici ilaç alanlarda ve gebelikte kullanılmamalı. Ayrıca kasılmalara da neden olduğundan hamilelerin adaçayı tüketmemesi gerekir.

Adet söktürücü bitki çayı zencefil

Zencefilin, soğuk algınlığı, mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile diyabet üzerine olumlu etkileri bilinir. Ancak bu bitki, safra salgısını artırdığı için safra kesesiyle ilgili rahatsızlığı olanların uzman kontrolünde tüketmesi şart. Ayrıca hamilelikte; bulantı ve kusmayı önlediği için de zencefil kullanılır. Ancak 1 gr üzerinde zencefil alınması adet söktürücü etkisiyle düşük riskini meydana getirebileceği için, uzmana danışarak güvenli doz aralığında kullanılmalı.

Sinameki uzun vadede kansere sebep olabilir

En tehlikeli örnek sinameki yaprağı çayı! Zayıflama çaylarında sıkça karışımıza çıkan sinameki, özellikle kabızlık tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ancak 3 haftadan fazla tüketilmesi durumunda bağırsakta kalıcı hasara hatta uzun vadede tümörlere bile neden olabilir. Ayrıca sinameki, bağırsaklarda kronik bir tembellik de ortaya çıkarabilir.

Kemoterapi görenler için zerdeçal

Zerdeçalda bulunan kurkumin vücudumuzda hasara, kanser ve iltihaba yol açan maddelerin oluşumunu önler. Yapılan çalışmalar, kemoterapi ve radyoterapi uygulanan kanser tedavilerinin daha etkili olmasını sağladığını gösteriyor. Ancak zerdeçalı safra kesesinde taş olanlar kullanmamalı. Çünkü zerdeçalın safra akışını artırıcı etkisi bulunur.

Bağışıklık güçlendirici kuşburnu

Kuşburnu, içerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıklar ile romatizma gibi iltihabi hastalıkların doğal tedavisi için de son derece etkili. Ancak gün içerisinde yaklaşık üç fincandan fazla tüketimi deride kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu bitki çayı ağızda ve sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir.

Ekinezya alerji yapabilir

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle bilinen ekinezya özellikle soğuk algınlığında çok sık tüketilen bir bitki çayı. Soğuk algınlığı kalıntılarının önlenmesi ve tedavisinde yardımcı. Mevsim değişimlerinin etkilerini hafifletmek, hastalıklara karşı vücut direncini artırmak için ekinezya bitkisi çayı bir ay düzenli kullanılabilir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Doğum kontrol, alerji ve kolesterol ilaçları ile etkileşimi olduğundan, bu ilaçları kullananlar bir uzman tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmamalı.