Yazı İçeriği

“Çocuk bu, ne anlar ki?” demeyin

Oyuncağın hammaddesine dikkat!

Oyuncak seçiminde nelere dikkat etmeli?

Oyuncaklar sadece eğlenme ve oyalama aracı olarak görülmemeli, çocuğun gelişimine katkıda bulunabilecek eğitim araçları olarak da değerlendirilmelidir. Çocukların eğlenme-mutlu olma, beceri, güven, keşfetme, yaratıcılık, paylaşma duyguları oyuncaklarla gelişir. Çocuklarda oyuncak seçiminde, çocuğun yaşına ve gelişimine uygun, onu eğlendirirken geliştiren oyuncaklar tercih edilmelidir.


“Çocuk bu, ne anlar ki?” demeyin

Çocuk için oyuncağın önemi tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Öncelikle “Çocuk bu, ne anlar ki?” denilmemelidir. Çünkü oyuncak, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlıklı olmasında büyük rol oynar. Ayrıca kendini ve çevresini tanımasında da oldukça etkilidir. Bu durumda oyuncak seçimi de önem taşır. Ebeveynlere düşen önemli görevse oyuncak seçerken nelere dikkat etmek gerektiğini bilmektir. Çocuğun yaşının özelliklerine ve gelişimine uygun oyuncak seçmek gerekir. Gelişimine uygun nitelikte ve gelişimine destek olacak bir oyuncak, büyümekte olan bir çocuğa verilecek güzel bir armağandır.

Oyuncağın hammaddesine dikkat!

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli nokta üretim maddesidir. Üzerlerinde BPA (bisfenol a), PVC, kurşun içerir ibaresi yazan oyuncakları tercih etmemek gerekir. Etkilerini sayacak olursak PVC kanserojen bir plastiktir, BPA’nın ise erken ergenlik ve obezite gibi hormonal bozukluklara yol açabildiği, kurşun zehirlenmesi ise büyüme-gelişme ve öğrenme geriliğine neden olabildiği bilinmektedir. Eğer oyuncağın üzerinde bu ibarelerden biri yok ve emin değilseniz tahta, bambu veya organik pamuk oyuncak tercih edin. Özellikle tahta oyuncaklar hiçbir kimyasal plastik içermez ama üzerlerinin boyalı olması gerekir. Bebeklerin diş kaşıma sürecinde çok fazla kullanılan, içinde su-jel bulunan, diş kaşıma halkalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli. Ayrıca çocuk bu halkaları damağı ile ezdiğinde jel-sıvı dışarı akabilir ve çocuk yutabilir. Bu nedenle bu süreçte içi jelli olanları değil de üzeri tırtıklı ağza akma riski olmayan, boyasız tahta oyuncaklar tercih edilmelidir.