Yazı İçeriği

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesine neden olan hatalar

Saç yıkama sıklığına dikkat!

Saçlarınıza evde de bakım yapabilirsiniz!

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi sadece erkekler için değil kadınlar için de ciddi bir sorun. Kimimiz bu nedenle hekimin kapısını çalarken kimimiz ise eş-dost tavsiyesi veya internetten yaptığımız araştırmalarla sorunumuza çare bulmaya çalışıyoruz. Saçlarımızın gür ve ışıl ışıl olması, dökülmenin durması amacıyla gerek kozmetik ürünler gerekse bitkisel karışımlar diye lanse edilen kürlerden medet umuyoruz. Üstelik mevsim geçişlerinde artan bu tutam tutam saç dökülmeleri psikolojimizi de olumsuz etkileyebiliyor. Peki sağlıklı ve güçlü saçlar için ne tür önlemler alabiliriz? Hangi yanlış alışkanlıklarımızla saçlarımıza kendi ellerimizle zarar verebiliyoruz? Hangi durumlarda hekimin kapısını çalmamız gerekiyor? 

Mevsim geçişlerinde saç dökülmelerinin arttığı bilinen bir gerçek ve normal kabul edilir. Çünkü özellikle yaz sonu saçlar yoğun güneş ışığı, havuz ve denizden sonra yıpranır, dökülme artar. Saç dökülmesinin uzun sürmesi ve günlük 50-100 saç telini aşması, saçlarda belirgin seyrelme olması durumundaysa bir hekime başvurulmalı. Saç dökülmesi bir aydan uzun sürmüşse, saçlar canlılığını kaybetmiş ve seyrelmişse bu durum normal mevsimsel dökülme olarak kabul edilemez ve mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmeli.


Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesine birçok hastalık yol açabildiği gibi; hormonal, metabolik ve besinsel etkiler de neden olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesinden sorumlu. Örneğin; sivilce tedavisinde kullanılan yüksek doz A vitamini, androjenler, mantar, tansiyon, depresyon, kanser, tiroit ilaçları, epilepsi ilaçları, antiviral ilaçlar, kan sulandırıcılar ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar saçları dökebilir. Bu durumlarda saç için destek bakımlar alınması gerekir. Saç dökülmelerinde önce cilt doktorunun muayenesi şart. Saç dökülmesinin nedeninin saptanması gerekirse tıbbi tedavi uygulanması gerekir. Daha sonra hekimin önerdiği ürünler ve işlemler uygulanmalı.

Saç dökülmesinin nedenleri cilt hekiminin önderliğinde kan testiyle anlaşılır. Doğum sonrası, menopoz ve yaşlılıkta olan dökülmeler normal kabul edilir. Tiroit hastalığı, şeker hastalığı, hormonal bozukluklar (kadında özellikle yumurtalık kisti ve böbrek üstü bezinin çok çalışması), çinko, biotin, demir, B grubu vitaminleri ve D vitamini eksikliklerinin araştırılması gerekir.

Saç dökülmesine neden olan hatalar

Peki genetik faktörler, hastalıklar ve ilaçların haricinde bazı yanlış alışkanlıklarımızla da saçlarımıza kendi ellerimizle zarar verdiğimizi biliyor muydunuz? O hataları da şöyle sıralayabiliriz:

  • Sıkı sıkı toplama
  • Sık fön çektirme
  • Bilinçsiz yapılan diyetler
  • Sağlıksız beslenme
  • Perma
  • Boya
  • Sert fırçalamak
  • Her gün yıkamak

Saç yıkama sıklığına dikkat!

Saçları her gün yıkamamak gerekir, aksi halde saç derisi kuruyarak tahriş olur. Kuru saçlar haftada iki, yağlı saçlar haftada üç veya dört kez saç tiplerine uygun şampuanla yıkanmalı. Saçları doğal haliyle kurutmak ve yakın mesafeden sıcak fön kullanmamak gerekir. Saçları sıkı sıkı atkuyruğu yapmamalı, fön çektirme gibi birtakım işlemler kısıtlanmalı, saçlar yapısına uygun bir şampuanla yıkanmalı, saç besleyici tonikler bir cilt hekiminin önerisiyle kullanılmalı. Bilinçsiz yapılan diyetlerden sonra vitamin, demir ve protein eksikli saç dökülmesine yol açar. Diyet yaparken bir uzmanın önerisiyle vitamin takviyesine dikkat edilmesi gerekir.

Saçlarınıza evde de bakım yapabilirsiniz!

Yaz aylarında tuzlu-klorlu su ve güneşin etkisiyle yıpranan, matlaşan saçlara saç maskeleriyle bakım yapmak mümkün. Bu konuda eczanelerde hazır satılan saç maskeleri olduğu gibi evde de vitamin ampulleriyle hazırlanabilir. Cilt doktorunun tavsiyesiyle B vitamini, E vitamini, bepanthane ampulleri badem yağı içinde karışım hazırlayarak haftada iki kez saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Yine cilt doktorunun önerisiyle besleyici, onarıcı şampuanlar kullanılabilir.

Sağlıklı saçlar için beslenmeye dikkat edilmesi, vitamin ve proteinden zengin beslenilmesi çok önemli. Erkek tipi saç dökülmelerinde tedavi süresi uzun sürebilir. Saçlara haftada bir ortalama 6-10 seans uygulanan saç mezoterapisi yöntemiyle başarılı sonuçlar alınabilir. Bu tedavide bir takım saçı besleyici vitamin, mineraller enjeksiyon yöntemiyle saç köklerine verilir.

Son yıllarda ise kişinin kendi kanından elde edilen trombositlerden salınan büyüme faktörü içerikli PRP uygulamalarından da çok başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu da enjeksiyon yöntemiyle 10-15 gün aralıklarla ortalama 5-6 seans uygulanır.