Yazı İçeriği

Saçlarınızı haftada kaç kez yıkıyorsunuz?

Neme ihtiyacı var

İlaç kullanırken dikkat!

Saçlarınızı mı koparıyorsunuz?

Proteinsiz kalmayın

Öğün atlamayın

Sıkı atkuyruğundan vazgeçin

Her gün fön çektirmeyin

Saçlarımız neden dökülür

Bahar gelince zayıflama girişimleri artıyor. Ancak yaza az bir zaman kaldığı için pek çok kişi şok diyetlere yöneliyor. Şok diyetler sağlık açısından birçok problemi de beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra saç dökülmesine de neden olabiliyor. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülen saç dökülmesi, hızlı kilo ve protein kaybı yaşandığında hızlanıyor. İşte saç dökülmesine yol açan 8 yanlış davranış...


Saçlarınızı haftada kaç kez yıkıyorsunuz?

Saçları sık yıkamak saç tellerini olumsuz etkileyerek saçların kırılıp dökülmesine neden oluyor. Özellikle yağlı saça sahip kişiler saçlarını her gün yıkamak durumunda kalabiliyor. Oysa her gün yıkandığında saç derisi tahrişe karşı kendini korumak için daha fazla yağlandırarak tepki veriyor. Yağlı saça sahip olanların saçlarını gün aşırı yıkamaları, kuru saça sahip olanların ise haftada iki kere yıkamaları yeterli.

Neme ihtiyacı var

Saçları nemlendirmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Hele de bahar ve yaz aylarında yüzünü gösteren güneşe havuz ve deniz suyu da eklenince saçların yıpranması, kırılıp dökülmesi hızlanıyor. Bu nedenle saçları vücudunuz gibi nemlendirmek son derece önemli. Ancak saç ürünlerini hem saç derisini hem de saçı nemlendirecek şekilde seçmek gerekiyor. Yaz ayları için koruma faktörü olan ürünlerin tercih edilmesi saçın göreceği zararı en aza indiriyor. Saç kremleri ise deriye değil saçların uçlarına sürülmeli.

İlaç kullanırken dikkat!

Gelişigüzel ve sık ilaç kullanmak sağlığa olduğu kadar saçlara da zarar veriyor. Antidepresanlar da saç dökülmesine yol açabiliyor.

Saçlarınızı mı koparıyorsunuz?

Bazı kişilerde saç tellerini koparma alışkanlığı bulunuyor. Oysa saç tellerini çekip koparmak saçlarda dökülmelere yol açan nedenlerden biri.

Proteinsiz kalmayın

Zayıflama uğruna yeterli ve dengeli beslenmemek, saçların da beslenememesine neden oluyor ve dökülmelere yol açıyor. Proteinler vücudunuzun olduğu gibi saçlarınızın da yapı taşlarını oluşturuyor ve beslenmenizde mutlaka yeterli protein alımına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle şok diyetlerle kısa sürede kilo verme isteği saçları da şoke ediyor ve sıvı ağırlıklı sağlıksız beslenme saç dökülmelerine yol açıyor.

Öğün atlamayın

Çoğu kez günlük hayatın koşuşturmacasında ana öğünleri bile düzenli şekilde yapmak mümkün olmayabiliyor. Pratik ve ayak üstü atıştırmalıklara yönelmek, sebzesinden meyvesine, yoğurdundan et ve balık tüketimine beslenmenizde yer alan öğelere önem vermemek vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Vücutta vitamin, mineral ve demir eksikliği sadece vücudunuzu değil saçlarınızı da güçsüz düşürüyor ve dökülmesine yol açıyor.

Sıkı atkuyruğundan vazgeçin

Gerek yüz güzelliğinin ortaya çıkarılması gerekse günlük yaşantıda kullanımının kolaylığından dolayı atkuyruğu ve topuz sıkça yapılabiliyor. Oysa saçları sıkı sıkı geriye doğru toplamak saç dökülmesine yol açtığı gibi, saç çizgisinin kalıcı olarak geri çekilmesine neden olabiliyor. O nedenle saçlar toplanmak istenirse de çok sıkı olmadan, saç köklerini strese sokmayacak şekilde pay bırakarak toplanmalı.

Her gün fön çektirmeyin

Özellikle iş hayatında yer alan kadınlar kendilerini gün aşırı hatta her gün fön çektirmek zorunda hissedebiliyor. Ancak güzel ve bakımlı görünme isteği ve çabasıyla saçları her gün fön ve maşa derken yüksek ısıya maruz bırakmak, sık kimyasal işlem yaptırmak saçların dökülmesine neden oluyor.