Yazı İçeriği

Cep telefonu böyle bel ve boyun fıtığı yapar

Pratik olduğunu düşünebilirsiniz ama…

Boynunuzu uzun süre eğmeyin

Sırtınıza destek vererek oturun

Cihazı göz hizasına alın

Egzersiz molaları verin

Yüz üstü çalışmayın

Teknolojik cihazlar bel ve boyun fıtığı nedeni

Günlük randevularımızdan notlarımıza, maillerden yapılacaklar listesine, tüm işlerimizi teknolojik aletler ile hallederiz. Özellikle cep telefonları, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar neredeyse hayatımızın her anında bizlerle birlikte. Ancak elimizden düşüremediğimiz bu cihazlar hatalı kullanıldıklarında baş ağrısından göz hastalıklarına kadar çeşitli sağlık problemlerine neden olabilirler. Üstelik uzun dönemde boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi çok daha önemli sorunlara da yol açabilirler. Bu cihazlardan cep telefonları ve tabletler özellikle boynumuzu etkilerken, kucağa alınarak veya yüzüstü yatılarak kullanılan dizüstü bilgisayarlar da belimizi fazlaca zorlar. İşte bu noktada hemen herkesin aklına şu soru takılır; teknolojik cihazları kullanırken hangi hataları yaparız? Neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız?


Cep telefonu böyle bel ve boyun fıtığı yapar

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarları hatalı bir pozisyonda kullanmak uzun dönemde omurgayı destekleyen kasları ve bağları fazlaca zorladığı gibi omurlar arasındaki disklerde erken dejenerasyona neden olabilir. Böylece hem disk yapısı bozulabilir, hem de zaten bozuk olan yapıyı destekleyecek kas-bağ dokusu yetersiz kalabilir. Bunun sonucunda ‘fıtık’ olarak bilinen, diskin bulunduğu yerden arkaya veya yana kayması durumu oluşabilir.

Pratik olduğunu düşünebilirsiniz ama…

Telefonla konuşurken mümkünse kulaklık kullanın. Kulaklık kullanmıyorsanız telefon konuşmanızı mümkün olduğu kadar kısa tutun. Telefonu kulakla omuz arasında çıkartmak boyun fıtığı riskinizi artırır.

Boynunuzu uzun süre eğmeyin

Ekrana 20 dakikadan daha uzun süre eğilerek bakmayın. Bu pozisyonda çalışmak zorundaysanız boyun kaslarınızı esnetecek olan ve masa başında yapılabileceğiniz egzersizleri tekrarlayın.

Sırtınıza destek vererek oturun

Teknolojik cihazları kullanırken sırtınız dik pozisyonda ve bir yastıkla desteklenmiş şekilde oturun. Ayaklarınız yere tam değmeli, koltuğunuzun veya sandalyenizin yüksekliği diz ile kalçanız 90 derece duracak pozisyonu sağlayacak şekilde olmalı. Dizüstü bilgisayar kullanırken fazlaca öne eğilmeyi önlemek için masa üstünde ve altında cihazı yükselten bir destek kullanın.

Cihazı göz hizasına alın

Cihazı göz hizasının altında tutmak da yaptığımız hatalardan biri. Tıpkı boynun fazla arkaya doğru zorlanması gibi öne doğru zorlanması da omurgayı destekleyen yumuşak dokuları zedeleyerek dizilimi bozabilir. Bu nedenle boyun fıtığı tehlikesine karşı cihazın ekranı tam karşıda ve yüksekliği göz seviyenizde olmalı.

Egzersiz molaları verin

Teknolojik cihazları kullanırken mola vermeyi ihmal etmeyin. Her saat başı 5-10 dakikalık germe-esneme egzersizleri, 5 dakikalık kısa ofis içi yürüyüşü dönüşümlü olarak yapmayı alışkanlık haline getirin. Teknolojik cihazların kullanımı dışında kalan saatlerde boyun-sırt-bel omurlarınızı destekleyen, kasların esneklik ve gücünü artıran egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde boyun fıtığı ve bel fıtığına davetiye çıkarabilirsiniz.

Yüz üstü çalışmayın

Cihazları yüz üstü yatarak değil, oturur pozisyonda kullanmanız çok önemli. Çünkü bu pozisyon boynu geriye doğru fazlaca zorlayarak bu bölgedeki bağ ve kapsüllerin gerilmesine neden olur. Bu da uzun dönemde omur biyomekaniğinin bozulmasına ve fıtıklara yol açabilir.