Yazı İçeriği

Kronik hastalığınız yoksa yılda bir check up yeterli

Bir sonraki check up’a kadar bunlara dikkat!

Check up yaptırmaya 10-12 saat açlıkla gidin

Check up’ta hangi hastalıklara mutlaka bakılmalı?

Check up nedir, ne sıklıkta yaptırılmalıdır?

Sağlıklı bir hayat sürmenin en pratik yolu, yaşınıza uygun bir check up seçerek sağlık risklerinizi yılda bir kez hekime kontrol ettirmekten geçer. Herhangi bir sağlık problemi olmadan da yapılan genel sağlık kontrolüne check up denilir. Check up ile yapılan düzenli sağlık takibi sayesinde sağlığınızı koruyabilir, ilerleyen yıllarda sağlıklı yaşlanabilir, olası hastalıklarınızı önleyebilir ve kolay - etkin tedaviye ulaşabilirsiniz.

Check up, her ne kadar genel bir sağlık taraması olsa da kişinin sağlık sorunlarına göre özelleştirilebilir. Özellikle kronik hastalıklarda hastanın takibi, tedavinin devamlılığı ve etkinliğini korumak, olabilecek komplikasyonları önlemek için önem taşır.


Kronik hastalığınız yoksa yılda bir check up yeterli

Kronik hastalığı olmayan, tamamen sağlıklı kişilerin yılda bir kez check up yaptırması yeterlidir. Kronik olanların ise check up aralıkları daha sık olabilir. Bu durumda check up sıklığına kişinin doktoru karar verir.

Bir sonraki check up’a kadar bunlara dikkat!

Check up sonrası bir sonraki check up’a kadar bazı kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir. Her yaş grubu için mutlaka her yıl diş hekimi muayenesi yapılması önemlidir. Çocukluk çağında KBB muayenesi ve işitmenin değerlendirilmesi ile görme keskinliğinin değerlendirilmesi için göz muayenesi ihmal edilmemelidir. Kadınlarda meme kanseri taraması için meme muayenesi, meme ultrasonu ve 40 yaşından sonra mamografi, her yıl jinekolojik muayene ve rahim ağzı kanseri için tarama testi olan smear testi, erkeklerde her yıl prostat muayenesi ve prostat kanseri riskine karşı psa testi yapılmalıdır. Yine 40 yaşından sonra her hastada her yıl kolon kanseri taraması amaçlı olarak dışkıda gizli kan testi bakılması ve 50 yaşından sonra her hastaya kolonoskopi yapılması gerekir.

Check up yaptırmaya 10-12 saat açlıkla gidin

Check up yaptırmaya 10-12 saat kadar aç kalarak gidilmeli, son birkaç günde alkol alınmamalıdır. Kişi, daha önce yapılmış olan sağlık kontrollerine ait raporları ve sürekli olarak kullandığı ilaçları yanında getirmelidir.

Check up’ta hangi hastalıklara mutlaka bakılmalı?

Metabolik hastalıklar, kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar özellikle son yıllarda çok sık gözlenen sağlık sorunları oldukları için check up paketlerinde bu hastalıklara ilişkin tetkiklerin olması gerekir.

Check up işlemi tamamlandıktan sonra yapılan hekim değerlendirmesinde kişi, o anki sağlık durumu, olabilecek sağlık riskleri ve bu risklerin önlenmesinde nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgilendirilir.