Yazı İçeriği

Dişlerin kökü kalbe uzanıyor!

Diş taşını gargarayla yok edemezsiniz!

Çarpık dişler güvensiz hissettiriyor

Ağız temizliği nasıl yapılmalı?

Eksik dişler hazımsızlık yapıyor

Ağız ve diş sağlığınızın tüm vücudunuzu etkilediğini biliyor musunuz? Sağlıksız diş ve diş etleri, sadece ağız bölgesinde sorunlara yol açmıyor. Yapılan araştırmalara göre, ağız sağlığı ile bazı hastalıklar arasında ilişki bulunuyor. Kalp damar hastalıklarından diyabete, mide rahatsızlıklarından erken doğuma kadar birçok hastalık ağız içerisindeki durumdan etkileniyor.


Dişlerin kökü kalbe uzanıyor!

Bilimsel çalışmalar, ağız ve diş sağlığının kalp damar hastalıkları ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre diş eti iltihapları, diş kayıpları ve diğer ağız hastalıkları; koroner arter hastalıklarının, damar sertliğinin ve başka kalp rahatsızlıklarının artışına neden olabiliyor. Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde kalp rahatsızlığı olanlar için özenli olmak gerekiyor. Doğumsal kalp hastalığı olanlar, yapay kalp kapakçığı taşıyanlar ve akut eklem romatizması geçirenlerde, çürük ve iltihaplı diş etleri tedavi edilmeden önce önleyici antibiyotik tedavisi uygulamak önem taşıyor. Çünkü halk arasında ‘beta’ olarak bilinen ‘beta hemolitik streptekok’ bakterisi ağız boşluğunda yer alıyor. Bu bakterinin tam olarak tedavi edilmemesi; kalp rahatsızlığı olan kişilerin diş tedavileri sırasında ‘endokardit’ adı verilen, kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın iltihaplanmasına yol açabiliyor.

Ağız ve diş sağlığının kalp sağlığı üzerinde etkili olmasının yanı sıra sindirim açısından da önemli olduğu biliniyor. Çürük ya da iltihaplı dişler dışında, geciktirilen ve ihmal edilen tedaviler nedeniyle kaybedilen dişler ve ortaya çıkan diş eksiklikleri, ağızdaki besinlerin yeterince parçalanamadan, öğütülemeden mideye aktarılmasına neden oluyor. Mide de bu besinleri sindirebilmek için daha çok çaba harcıyor ve bu noktada hazımsızlık sorunları başlıyor. Bunun sonucunda gastrit ve ülser gibi mide sorunları ortaya çıkabiliyor. Eksik dişler, çiğneme sırasında çene eklemelerine de farklı kuvvetle baskı yapıyor. Bu da ilerleyen süreçte çene eklemlerinde ağrı, kulak çınlaması, baş, boyun ve omuzlara kadar yayılan sırt ağrılarına neden olabiliyor.

Diş taşını gargarayla yok edemezsiniz!

Ağzında bakteri plağı olmayan bir kişinin diş yüzeyinde 1000 ile 100 bin arasında bakteri plağı bulunuyor. Bunların arasında yararlı olanlar da yer alıyor. Ancak kişinin ağzında bakteri plağı oluşmuşsa, bu sayı 100 milyon ile bir milyar arasında değişiyor. Dişlerin 24 saat fırçalanmaması halinde, dişlerin üzerinde beyaz, sarımtırak ya da krem renginde bir tabaka meydana geliyor. Bu tabaka stafilokok, streptokok ve aktinobacillus gibi bakterilerin milyonlarcasının bir araya gelmesi ile oluşuyor. Dişlerdeki bu bakteriler, kan ve tükürük yoluyla tüm vücuda yayılabiliyor. Hiçbir gargara ya da ilaç, diş taşı olarak da bilinen plakları ağızdan uzaklaştıramıyor. Yardımcı bu önlemlerin yanında düzenli olarak dişleri fırçalamak asıl yapılması gerekendir.

Çarpık dişler güvensiz hissettiriyor

Sağlıklı bir ağız ve dişler, psikoloji üzerinde de çok etkili. Sağlıklı dişler, rahatça gülebilmeyi ve güveni artırıyor. Çarpık dişler ise özellikle ergenlikte psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Gülerken ya da konuşurken ağzını açmaktan çekinen kişiler, kendilerini de iyi ifade edemeyebiliyor. Ortodonti uzmanlarının küçük yaşlardan itibaren uyguladığı tedaviler sayesinde kişinin ileri yaşlarında dişleri konusunda güvensizlik duygusunun oluşmasının önüne geçiliyor.

Ağız temizliği nasıl yapılmalı?

Ağız ve diş sağlığınız için günde 2 kere 5’er dakikanızı ayırabilirsiniz. Böylece hem ağız sağlığınızı hem de vücut sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Kalpten mide ve sindirim sistemine kadar tüm vücudu etkileyen diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına karşı dişlerinizi düzenli fırçalayın. Ağız temizliğini şöyle yapabilirsiniz:

Ağız kokusu diş sağlığı ile yakından ilgilidir. Koku yayan bakterilerin büyük çoğunluğu dil sırtında bulunuyor. Bu nedenle dişler fırçalanırken, dilinizi de temizleyin.

Kullanılan diş fırçası diş etlerini de tahriş etmemeli. Bunun için fırça başının küçük, kıllarının seyrek ve uçlarının yuvarlatılmış olması gerekiyor.

Diş ipi kullanımı ağız, dolayısıyla vücut sağlığı korunmasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İdeali, diş fırçası ve diş ipinin birlikte kullanılmasıdır.