Yazı İçeriği

Etsiz çiğ köfte için doğru tarif

Kolesterolü dengeler

Çiğ köfte kaç kalori?

Nasıl saklanmalı?

Çiğ köfte fast-food mu?

Diyette çiğ köftenin yeri

Çiğ köfte dürümü lavaşla değil, marulla yapın

B vitamini deposu: Çiğ köfte

Sağlıklı tahıllardan sayılan ve doyurucu özelliği olan bulgur, son yıllarda ülkemizde bir tür ‘fast-food’ malzemesi olarak görülüyor. Bunun sebebi; tüketimi artan ‘çiğ köfte’. Geçmişte çiğ et ezilerek bulgur, biber ve tuz ilave edilmesiyle hazırlanan çiğ köfte, günümüzde büyükten küçüğe pek çok kişi tarafından tüketiliyor. Çiğ köfte, etsiz ve etli olarak iki şekilde hazırlansa da etlisinin satışı sakıncalı bulunduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı. Ancak etsiz çiğ köftenin satışı her geçen gün artıyor. İşte çiğ köfteyle ilgili bilinmesi gerekenler...


Etsiz çiğ köfte için doğru tarif

Etsiz çiğ köfte, rendelenmiş soğan ve sarımsak, isot, biber ve domates salçası, bulgur, nar ekşisi, zeytinyağı, pul biber, karabiber ve kimyon ilave edilerek yoğrulur. Yoğurulan çiğ köftenin üzerine taze soğan, ince kıyılmış maydanoz ve biraz ayçiçek yağı ilave edilerek tekrar yoğrulur ve 10-15 dakikalık bir dinlenme süresinin ardından avuç içi halinde sıkım yapılarak servis edilir. Yapımı zahmetli olsa da artık yemek olarak bile öğünlerde tüketilir.

Kolesterolü dengeler

Etli çiğ köftenin tüketimi asla tavsiye edilmez. Etsiz çiğ köfte, çok çeşitli baharatlarla hazırlanır. Baharatlar ve isot barındırması nedeniyle çiğ köfte; kan, kolesterol seviyelerini dengeleyebilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. İçeriğindeki bulgurla yüksek derecede B vitamini kaynağı. Aynı zamanda ekmek ve ekmek grubu besinler yerine tercih edilebilir. Bulgur nedeniyle iyi bir posa kaynağıdır ve uzun süre tokluk sağlayabilir.

Çiğ köfte kaç kalori?

Ortalama 1 adet çiğ köfte (30 gr) 60 kalori kadar enerji içerir. 1 ince dilim ekmeğin yerine 1 adet çiğ köfte gün içerisinde tercih edilebilir. Haftada birkaç kez etsiz ve içeriği güvenilir olanlarının tüketilmesinde sakınca yoktur.

Nasıl saklanmalı?

Satın alınan ve tüketildikten sonra artan çiğ köfte ağzı kapalı bir saklama kabında hava almayacak şekilde +4 derecede muhafaza edilmelidir. 7 günden fazla saklanması tavsiye edilmez. Hatta en fazla 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir.

Çiğ köfte fast-food mu?

Fast-food dendiğinde akla pizza, hamburger gibi gıdalar gelir; fakat pide, lahmacun, döner, çiğ köfte, baklava, simit gibi hazır alınıp çok kolay ve hızlı tüketilebilen gıdalar da artık Türk tipi fast-food olarak değerlendirilir.

Diyette çiğ köftenin yeri

Peki posa kaynağı olan çiğ köfte ‘fast-food’ diye anılırken diyet yapanlar tarafından tüketilebilir mi? Etsiz çiğ köfte; lif açısından zengin olması, baharat içeriği ile birlikte metabolizmayı hızlandırması nedeniyle, fast-food olmasına rağmen belirli ölçülerde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. 2 adet çiğ köfte, marula sarılarak haftanın 1 veya 2 günü, 2 ince dilim ekmek yerine diyet yapanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Çiğ köfte dürümü lavaşla değil, marulla yapın

Bir tane etsiz çiğ köftenin 1 ince dilim ekmeğe eşdeğer olduğu düşünüldüğünde lavaş ile tüketilmesi doğru değildir. Lavaş, 3-4 dilim ekmeğe denk gelir. 3 parça çiğ köfteyle yendiğinde ortalama 6-7 dilim ekmek yemiş gibi olursunuz. Bunu da tek bir öğünde ya da öğün öncesinde yediğinizi düşünürseniz çok fazla kalori alırsınız. Oysa ki 6-7 dilim ekmek yetişkin bir kişinin 1 gün içerisinde alması gereken miktardır. Üstelik bu kadar yoğun bir karbonhidrat alımı hızlı bir şekilde yağlanma ve kan şekerinde ani değişimlerle ani acıkmalara yol açarak, doygunluk hissinin oluşmamasına neden olur. Bu nedenle gün içerisinde 2 adet çiğ köfteyi marul yapraklarına sararak, ayran ile birlikte tüketmek en sağlıklı tercihtir. Tabii çiğ köfteyle yiyeceğiniz marulun çok iyi yıkanmış olması gerektiğini unutmayın. Çünkü çiğ sebzelerin tüketiminde dikkat edilmediği takdirde bakteriler, insan vücuduna geçebilir. Bu da vücutta solucan oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle tüketilmeden önce marulun bol su altında birkaç kez yıkandığından emin olmakta fayda var.