Yazı İçeriği

Temizliğe dikkat!

Sağlıklı beslenin

Fraksiyonel lazer tedavisi

Mikroiğnelerle tedavi

Kimyasal peeling

Radyofrekans tedavisi

Kişiye özel tedavi şekli

Cilt bakımı ile pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz

Soğuk kış günleri geride kaldı. Baharla birlikte güneş yüzünü gösterdi, doğa canlandı. Doğa en güzel giysilerini giyinirken, biz de bu uyanışa uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bu noktada pek çoğumuz için can sıkıcı konulardan birini, yüzümüzdeki genişleyen gözenekler oluşturuyor. Cildimizin nefes almasını sağlayan gözeneklerin genişlemesi en başta estetik açıdan rahatsızlık veriyor zira gözenekler ne kadar sıkı olursa cilt o kadar pürüzsüz, yumuşak ve genç görünüyor. Gözenek genişlemesi en çok yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişilerde, çoğunlukla da yanaklar ve burun bölgesinde görülüyor. İşte cildinizde bahar tazeliği için 7 püf noktası…


Temizliğe dikkat!

Genişlemiş gözeneklerin tedavisinde temizlik birinci basamağı oluşturuyor. Cildin uygun ürünlerle günde iki kere temizlenmesi çok önemli. Temizliğe ek olarak, cilt yapısına uygun tonik kullanımı ile gözenekler ter, yağ ve kirden arınırken, gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucu kremler kullanılabilir.

Sağlıklı beslenin

Gözenek genişlemesine genetik yatkınlık başta olmak üzere, hormon bozukluğu, kullanılan bazı ilaçlar, yanlış beslenme alışkanlıkları ve kötü cilt bakımı yol açarken, yaşla birlikte derinin sarkmasıyla da gözenekler iyice belirginleşiyor. Bu noktada sağlıklı beslenmek, abur cuburdan ve şekerli gıdalardan uzak durmak çok önemli.

Fraksiyonel lazer tedavisi

Gözeneklerin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri fraksiyonel lazer uygulaması. Bu tedavi ile derinin üst tabakası kontrollü bir şekilde soyuluyor. Cilt altında yeni kolajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme oluşuyor. Yeniden yapılanan sıkı deri gözenekleri daraltıyor. Tedavi ayda bir olacak şekilde ortalama 4-6 seans olarak yapılıyor.

Mikroiğnelerle tedavi

Bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneli dermaroller de bir tedavi aracı. Bu iğnelerin deri üzerinde hareket ettirilmesiyle tamir mekanizması başlıyor. Geniş gözenekli deride 0.5 ile 1mm’lik mikroiğneleri olan dermaroller ile iki haftada bir; en az dört seans yapılan tedavi gözeneklerin belirgin şekilde sıklaşmasına yardımcı oluyor.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling de sıklıkla uygulanan bir yöntem. Kimyasal peeling yani kimyasal cilt soyma tedavisinde deriye cildin soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanıyor. Bu işlem ile derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma süreci başlıyor. Böylece gözenekler sıklaşarak, pürüzsüz ve sağlıklı cilt görünümü elde ediliyor.

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi ile cildin üst tabakası mikro iğnelerle uyarılıyor ve bu alt tabakaya iletiliyor. Cildin alt tabakasına iletilen fraksiyonel radyo frekans enerjisi kolajen dokusunun uyarılmasını sağlıyor. Uyarılan kolajenler ciltte ve gözenekte sıkılaşma etkisi oluşturuyor.

Kişiye özel tedavi şekli

Genişlemiş gözenekler; ter, yağ ve kir ile dolarak tıkanmaya neden oluyor. Tıkanmış gözeneklerin ise bir süre sonra genişlemeye başlıyor ve bu durum bir kısır döngüye yol açıyor. Cilt gözenekleri sıkılaştırma tedavisinin çok çeşitli uygulamaları kapsadığından mutlaka bir hekime danışılması gerekiyor. Uygulanacak yöntem uzman dermatoloji hekimince belirlenmesi gerekiyor.