Yazı İçeriği

Peeling nasıl yapılır?

Nemlendiriciler kızarıklığı engelliyor

Kozmetik ürünlere dikkat

Enzim peeling kimlere uygulanmaz?

Peeling nedir?

İnsan cildinde pek çok farklı sorunla karşılaşılabiliyor. Kırışıklıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri bunlardan bazıları. Peki bu sorunların peeling ile iyileştirilebildiğini biliyor muydunuz? Peeling’in enzim peeling ve kimyasal peeling gibi çeşitleri bulunuyor.

Peeling, cildi ölü hücrelerden, kırışıklıklardan arındırarak cildi temizleme ve yenileme işlemi olarak uygulanır. Enzim peeling, cildi derinlemesine temizlemek ve üst tabakasını soyarak yenilemek için kullanılan bir kozmetik güzellik yöntemidir. Ölü hücrelerin bulunduğu cildin en üst katmanını soyarak yeni cilt tabakasının çıkmasını sağlar. Cilt lekeleri, derinin rengini oluşturan pigment miktarının aşırı artmasından kaynaklanır. Enzim peeling ise ciltte pigment oluşmasını sağlayan “tirozinaz” adlı enzimi baskılar. Bu sayede lekeli bölgelerde pigment oluşumu azalır ve cilt rengi açılır. Yaşlılık lekekeri, güneş lekesi, gebelik lekesi ve akne izleri enzim peeling ile tedavi edilebilir. Yöntem; yüz, boyun, dekolte bölgesi, sırt, el üzeri ve vücudun leke bulunan tüm bölgelerinde uygulanabilir.


Peeling nasıl yapılır?

Enzim Peeling, maske uygulaması ve devam kremi kullanımı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşamada doktor tarafından cilt önce özel solüsyonla temizlenir, ardından leke giderici etkisi olan özel bir maske tüm yüze sürülür. Maske 8-10 saat ciltte bekletildikten sonra, suyla yıkanarak çıkartılır. İkinci aşama ise leke açıcı aktif maddeler içeren bir krem, hasta tarafından 2-3 ay boyunca günde 1-3 kez kullanılır. Uygulama sonrası 4-6 hafta içinde lekeler kaybolur. Leke ne kadar koyu ise yok olması da o kadar uzun sürer.

Nemlendiriciler kızarıklığı engelliyor

Enzim Peeling’in ardından ciltte 1-2 gün kızarıklık görülür. Kızarıklık, cildi hassas olan hastalarda 4-5 gün devam edebilir. Bazı hastalarda ise kızarıklık geçtikten sonra ciltte hafif kuruluk ve pullanma görülür. Ancak bu sorunlar yoğun nemlendirici krem kullanımı ile 5-7 gün içinde düzelir.

Kozmetik ürünlere dikkat

Lekelerin tekrar etmemesini ve yenilerinin oluşmasını engellemek için unutulmaması gereken en önemli madde, hayat boyu güneşten korunmaktır. Bunu sağlamak için düzenli olarak güneş ışınlarından koruyucu krem kullanmak, yaz aylarında şapka ve gözlük takmak ve gün içerisinde 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Bu lekeler ayrıca hamile ve doğum kontrol hapı kullananlarda daha kolay gelişir. Ayrıca kullanılan kozmetik ürünlerin bir kısmı da leke oluşumunda rol oynayabilir.

Enzim peeling kimlere uygulanmaz?

Enzim Peeling’in içeriğindeki herhangi bir maddeye aşırı duyarlılığı olanlara,

  • Uçuk virüsü taşıyanlara,
  • Gebelik ve emzirme dönemindekilere,
  • Uygulamadan önceki 15 gün içinde aynı bölgeye lazer ya da peeling yaptıran kişilere enzim peeling yapılması uygun bulunmaz.