Yazı İçeriği

1- Hızlı yaşamayın

2- Uykusuz kalmayın

3- Rengarenk beslenin

4- Cildinizi her gün temizleyin

5- Haftada bir peeling veya maske uygulayın

6- Egzersizi ihmal etmeyin

7- Solaryumdan ve güneşin zararlı ışınlarından kaçının

8- Su tüketmeyi unutmayın

9- Sigara içmeyin

10- Ruh ve beden sağlığınızı önemseyin

Cilt sağlığınızı korumak elinizde

Güzellik her yaşta kadın için önem taşıyor şüphesiz. Sağlıklı yaş almak için gençlik döneminden işe koyulmak ve gerekli önlemleri almak şart. Yani güzelliğin korunması için de emek sarf edilmesi gerekiyor. Yaşlılıkta ışıltılı bir cilt için öneriler...


1- Hızlı yaşamayın

Günlük hayatın bitmek bilmeyen koşuşturmacasında eminiz pek çoğunuz anne, iş kadını, eş, arkadaş kimliklerinizle bin parçaya bölünüyorsunuz. Zaman su gibi akıp gidiyor ve bir gün size yetmiyor bile. Yapmanız gerekenlere yetişmek bir yana yapmak istediklerinize sıra bile gelmiyor! Hal böyle olunca hayatı oldukça hızlı yaşıyorsunuz ama yıpranıyorsunuz. Bu nedenle bazı işlerinizde destek almaktan çekinmeyin dinlenmeye fırsat yaratın. Çalıştığınız kadar dinlenmeye dikkat edin.

2- Uykusuz kalmayın

Günde 8 saat uyumak sağlığınız açısından olduğu kadar cilt sağlığı ve yüz güzelliğiniz için de son derece önemli. Kaliteli uyumak, gece geç yatmamak, yüzünüzü dinlendirmek olmazsa olmaz kurallardan. Stres ve sıkıntının uykunuzu kaçırmasına fırsat vermeyin. Aksi taktirde hücrede serbest radikaller ortaya çıkıyor. Bu serbest radikaller de hücre düzeyinde çeşitli yorgunluk aktivitelerine neden oluyor. Ciltte ince kırışıklıklar ortaya çıkıyor, cildin elastik yapısında ve gözeneklerin yapısında bozukluk oluşuyor; böylece erken yaşlanma kaçınılmaz oluyor.

3- Rengarenk beslenin

Rengarenk beslenmenin cilt sağlığı için de önemi tartışılmaz. Siz siz olun günlük beslenme alışkanlıklarınızda meyve, sebze ve proteinden zengin beslenmeye özen gösterin. Şekerden ve karbonhidrattan zengin beslenmek cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Dokuda biriken fazla şeker, proteine enzim aracılığıyla olmadan bağlanıyor. Bu bağlanma, serbest radikallerin oluşumunu artırarak cilt altı bağ dokusunun zarar görmesine ve erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yüksek glisemik indeksli beyaz undan yapılmış gıdalar, şekerlemeler akne oluşumunu tetikliyor. Günde bir avuç badem, fındık, ceviz tüketimi ise hem cildi hem de saçları besliyor.

4- Cildinizi her gün temizleyin

Cildinizi uygun bir ürünle sabah akşam temizleyin. Yağlı ciltlerde likid temizleyiciler suyla kullanılmalı, kuru ciltlerde ise nemlendirici içeren sabunlar ya da süt formunda temizleme ürünleri tercih edilmeli. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanın. Nemlendiriciler cilt üzerindeki su kaybını önlüyor ve bakım yapıyor. Pek çoğunuz yorgunluktan makyajınızı bile temizleyemeden uyuyakalıyor olabilirsiniz. Ama gün boyu yüzünüzde gözeneklerinizin tıkanmasına neden olan makyajınızın bir de gece boyu neden olacağı olumsuz etkileri göz önüne alarak ne yapın edin, makyajınızı temizlemeden uyumayın.

5- Haftada bir peeling veya maske uygulayın

Peeling ölü hücreleri uzaklaştırıyor, cildi gençleştiriyor ve tıkanmış gözenekleri temizliyor. Mutlaka cilt tipine uygun ürünler seçin ve cildiniz tahriş olduysa kesinlikle uygulamayın. Cildin durumuna göre yapılacak peeling ev tipi olabilir ve haftada 1 veya 2 kez tatbik edilir. Lekeler belirgin ve cilt kabalaşmışsa dermatoloğun yapacağı 2-3 hafta aralarla uygulanan meyve asitli peelingler (AHA ) gerekebilir.

6- Egzersizi ihmal etmeyin

Hareketsiz bir yaşam kan dolaşımını yavaşlatıyor. Ayrıca stres oluşumunda rol oynuyor. Haftada üç gün en az yarım saat tempolu yürüyüş sağlığınız açısından fayda sağlarken, dozunda, aşırıya kaçmadan yapacağınız spor da vücudu dinç tutuyor. Düzenli yapılan spor, cildin elastikiyetini arttırarak kırışıklıkları ve dolayısıyla cilt yaşlanmasını önlüyor.

7- Solaryumdan ve güneşin zararlı ışınlarından kaçının

Solaryum, leke, cilt yaşlanması ve cilt kanseri ihtimalini arttırıyor. Güneşin zararlı ışınları da cildimizin yaşlanmasına sebep olan başlıca faktörlerden biri. Yaz aylarında evden dışarı çıkmadan yarım saat önce yüze 50 faktörlü güneş koruyucu sürmek, öğle saatlerinde de güneşten kaçınmak şart.

8- Su tüketmeyi unutmayın

Günlük su tüketimi, diğer organlar için önemli olduğu kadar cilt için de çok önemli. Su, vücudu toksinlerden arındırarak cildi güzelleştiriyor. Susuz kalan ciltte kuruma, pullanma ve kaşıntı oluşuyor. Ayrıca nemsiz ciltte ince kırışıklıklar daha fazla ortaya çıkıyor ve cilt daha hızlı yaşlanıyor. Günde ortalama 10 bardak su tüketimine özen gösterin.

9- Sigara içmeyin

Sigara cildin beslenmesini bozuyor. Beslenmesi bozulmuş cilt sert,mat ve pürüzlü bir görünüm alıyor. Ayrıca sigara cilt altı bağ dokusuna zarar vererek yüzeyel ve derin kırışıklıkların oluşmasını hızlandırıyor.

10- Ruh ve beden sağlığınızı önemseyin

Derimiz vücudumuzun aynasıdır. Bu nedenle iç organlarımızda ya da ruh sağlığımızda meydana gelen bir sorun, tabi ki cildimizi de etkileyecektir. Dolayısıyla sağlıklı bir vücut, cilt sağlığı için de en önemli unsur.