Yazı İçeriği

Çocuklar cinsel istismarı korkudan gizliyor

İç dünyalarında böyle düşünüyorlar

Cinsel istismar durumunda uzmana başvurmak şart

En etkin yol cinsel istismarı önlemek

Cinsel tacize uğrayan çocuktaki davranış değişikleri

Bir çocuğun cinsel istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

Anne babaların en büyük kabuslarından birisi de çocuklarının cinsel istismara uğrama endişesidir. Çocuklarda çok büyük bir travmaya neden olan cinsel istismar konusuna ailelerin uyanık olması gerekiyor. Çünkü bu tip bir istismar çocuğun tüm geleceğini etkileyebiliyor. 

İstismar, ruhsal olarak çocuğu ömür boyu etkileyen bir travma. Anne babaların da kabullenmekte çoğu zaman zorluk çektikleri, kabul ettiklerinde ise büyük bir yıkım yaşadıkları istismar, her toplumda üstelik toplumun her kesiminde görülüyor. Çocuklar dikkatle korunmasına rağmen, bazen istismarcılar çok yakın tanıdıklardan biri olabiliyor ve bu durum istismarcının fark edilmesini zorlaştırabiliyor.

Bu durumla karşı karşıya kalan çocuklarda işaretler yaş gruplarına göre değişiyor. Özellikle okul öncesi çocukların bilişsel ve dil gelişimleri yeterli olmadığı için değerlendirilmeleri de hem daha farklı hem de daha güç oluyor. Cinsel organların çevresindeki değişikliklerden tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına kadar pek çok farklı tıbbi yakınma da ortaya çıkabiliyor.


Çocuklar cinsel istismarı korkudan gizliyor

Cinsel istismara uğramış çocuk; kendisine inanılmayacağından, başının derde gireceğini düşündüğünden ve istismarcının tehditlerinden korktuğu için istismarcıyı koruma eğilimine gidebiliyor. Çocuklukta cinsel istismara maruz kalanlar çoğunlukla bu durumu ifade etmenin yolunu arasalar da aile korkusu, utanç ve kaygı nedeniyle yaşadıklarını ailesi ile paylaşmaktan kaçınabiliyor. Hatta bu durumu yıllar sonra bile aile bireylerinden herhangi biriyle konuşmakta zorlanabiliyor. Özellikle de erkeklerin paylaşma olasılığı kızlara göre daha düşük oluyor.

İç dünyalarında böyle düşünüyorlar

Çocuklar, sonraki hayatlarında yaşadıkları bu duruma üç farklı biçimde tepki gösteriyor. Kendi kendilerine ‘Ben kurban oldum ve bütün hayatım boyunca kurban olarak kalacağım’ diye düşünebiliyor. Ya da ‘Yeniden kurban olmayacağım ve yaşam kurban ve tacizcilerden oluştuğuna göre ben tacizci olacağım’ diyebiliyor veya ‘Bu deneyimi yaşadığım diğer deneyimlerle bütünleştirebilirim ve ikisi de olmayacağım’ kararını alabiliyor. Bu durumda doğru kararı alabilmeleri açısından destek çok büyük önem taşıyor. Çünkü çocuklar psikolojik destek almazsa bir ömür boyunca, kişilik bozuklukları, cinsel sorunlar, depresyon ve anksiyete açısından risk altında kalıyor.

Cinsel istismar durumunda uzmana başvurmak şart

Aile desteği ve güçlü akran ilişkileri psikolojik destek açısından oldukça önem taşıyor. Ancak, cinsel tacize maruz kalan kişilerin yaşadıkları travmatik etki ve bunun sonucunda gelişen psikolojik sorunlar, psikolojik travma modeline dayalı psikoterapi yöntemleri ile ortadan kaldırılabiliyor. Bu nedenle mağdurların, yaşadıkları psikolojik problemlerden kurtulabilmeleri için mutlaka profesyonel yardım almaları gerekiyor. Yaşanan cinsel taciz ile ilgili travma çalışması yapılması gerekiyor. Psikoterapi çalışması ile travmatik etki ve sonucunda oluşan psikolojik problemler kademe kademe azaltılabiliyor veya ortadan kaldırılabiliyor.

En etkin yol cinsel istismarı önlemek

Bu anlamda, anne ve babalar, eğitimciler, çocuk bakımı ile ilgili kurum çalışanları, hukukçular, emniyet mensupları, sosyal hizmet uzmanları, hastanede çalışan tüm sağlık personelinin istismarın önlenebilmesi için eğitilmesi son derece önem taşıyor. Ancak bu konuda bilinmesi gereken en önemli şey, cinsel istismardan çocuğu korumanın en etkin yolu oluşmasını önlemek. Bu anlamda çocuğa kötü, yanlış dokunmanın ne demek olduğu, hayır diyebilmeyi, istismar durumlarını tanımalarını, uygun bir yolla tepki göstermelerini ve böyle bir durumda güvendikleri bir erişkine olayı anlatmalarının öğretilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Cinsel tacize uğrayan çocuktaki davranış değişikleri

Bebeklik - 4 yaş

 • Tuvalet eğitiminde bozulmalar,

 • Cinsel içerikli sözcükleri kullanmada artma,

 • Cinsel organları ile fiziksel olarak aşırı uğraşma,

 • Oyunlarında cinsel içeriğin fazla olması,

 • Uyku bozuklukları.

4 - 6 yaş

 • Korku (yetişkinlerden aşırı derecede korkma),

 • Cinsel içerikli sözcük ve davranışlarda artma (cinsel organları gösterme, cinsel organları ile aşırı fiziksel uğraş veya açık mastürbasyon),

 • Cinsel ilişkiyi ayrıntılı bilme.

7 - 16 yaş

 • Okul başarısında düşme,

 • Korku (özellikle yetişkinlerden),

 • Depresif belirtiler,

 • Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri,

 • Yaşa uygun olmayan davranışlarda artma (anne ya da abla davranışı gösterme),

 • Cinsel konularla aşırı uğraşma,

 • Cinsel saldırganlık (başkalarını cinsel ilişkiye zorlama),

 • Aşırı veya açıktan mastürbasyon,

 • Evden kaçma veya eve gitmede isteksizlik,

 • Kendine zarar verme, intihar girişimleri.