Yazı İçeriği

İşitme kaybı belirtileri

Çocuklarda işitme kaybı neden olur?

Çocuklarda işitme kaybı tedavisi

Kir ve yabancı cisim ihtimali...

Kulak enfeksiyonu işitme kaybı nedeni

Çocuklarda işitme kaybı doğumsal ya da sonradan edinilmiş olan işitme siniri tahribatı kaynaklı gelişenleri olsa da genellikle orta kulakta yaşanan enfeksiyonlar ve buna bağlı “seröz otitits media” denilen sıvı birikimleri gibi problemler nedeniyle ortaya çıkar. Sonbaharda hava değişimi nedeniyle artan viral enfeksiyonlar ve alerjik şikayetler sonucu orta kulak enfeksiyonları ve sıvı birikimleri daha sık görülür.

Enfeksiyon süresi ve sıklığı ne kadar artarsa çocukta gelişen işitme kaybı ile geçirdiği süre de o kadar uzun olur. Bu da çocuğun eğitim ve sosyal hayatında sorunlara yol açar. İşitme kaybı erken dönemde tespit edilmezse kalıcı hale dönüşebilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi için ailelerin çocuklarındaki kulak problemlerine yönelik belirtileri çok iyi gözlemlemeleri gerekir.


İşitme kaybı belirtileri

Çocuklarda işitme kaybına işaret eden belirtiler şöyle sıralanır:
• Kulak ağrısı veya kulak tıkanıklığı
• Sese tepkide azalma (örneğin seslendiğinizde yanıt vermiyorsa)
• Televizyonunun sesini çok açma,
• Okul başarısının düşmesi,
• Huzursuzluk veya sinir hali,
• Dil gecikmesi,
• Harflerin telaffuzunda meydana gelen sorunlar,
• Hafif konuşma bozukluğu,
• Dikkat dağınıklığı.

Çocuklarda işitme kaybı neden olur?

Çocuklarda işitme kaybı doğumsal ya da sonradan edinilmiş olan işitme siniri tahribatı kaynaklı gelişenleri olsa da, genellikle orta kulakta yaşanan enfeksiyonlar ve buna bağlı “seröz otitits media” denilen sıvı birikimleri gibi problemler nedeniyle ortaya çıkar.

Çocuklarda işitme kaybı 3 nedenden kaynaklanır:

Dış kulak yolu kaynaklı: Dış kulak yolu kaynaklı kayıplarda altta yatan nedenler; dış kulak yolunda kir olması, dış kulak yolu iltihabı veya yabancı cisim olabilir. 
Orta kulak kaynaklı: Orta kulak kaynaklı enfeksiyonlar ile sonrasında oluşan "seröz otitis media , yani sıvı birikimleridir. 
İç kulak kaynaklı: Genellikle doğumsal kaynaklı olur. Yenidoğan işitme taramalarıyla bebek henüz yenidoğan döneminde işitme kaybı tespit edilebilir. 

Çocuklarda işitme kaybı tedavisi

Çocuklarda işitme kaybının erken fark edilmesi çok önemlidir. Öğrenme döneminde çocuğun 1 ay bile işitme kaybı sorunu yaşaması, onun eğitim ve öğretim hayatında aksamaya yol açabilir. Çocuklarda kulakta iltihap veya orta kulakta sıvı birikimi varsa ilaç ve gereğinde cerrahi müdahaleyle sorun bir an önce çözülmeli. Çünkü uzun dönemde zarda incelme, zarda delinme ve orta kulak kemikçiklerinde kalıcı hasarlar meydana gelip, işitme kaybı kalıcı hale dönüşebilir. İşitme sinirinden kaynaklı doğumsal işitme azlıklarında ise bir an önce işitme cihazı veya operasyon gibi seçeneklere karar verip çocuğun dil ve mental gelişimi sağlanmalıdır.

Kir ve yabancı cisim ihtimali...

Dış kulak yolu iltihabında altta yatan nedene göre gereğinde kirin temizlenmesi, yabancı cismin çıkarılması ve damla tedavisiyle enfeksiyon kontrol edilir. Orta kulakta sıvı birikimi olduğunda medikal tedavi, medikal tedaviye yanıt vermeyen durumlarda da kulağa tüp takılması ya da kulak zarının çizilip içindeki sıvının alınması gibi tedaviler uygulanır. Böylece çocuğun bir an önce normal işitme seviyesine kavuşması sağlanarak kalıcı işitme kaybı önlenebilir. Doğumsal, yani işitme sinirinden kaynaklı olanlarda ise erken cihaz kullanımı ya da koklaer implant, yani biyonik kulak ameliyatları ile çocuğun sağır ve dilsiz olmaktan kurtulup tamamen normal bir hayata geçmesi sağlanabilir.