Yazı İçeriği

Açık renk kıyafetler giydirin

Çocuğunuzu güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkarmayın!

11.00-15.00 saatleri arasında evde kalsın

Gölgede kalın

Şapkası geniş siperli olsun

Cildine uygun güneş koruyucu kullanın

Güneş koruyucu ürünü 2 saatte bir sürün

Güneş koruma faktörü en az 50 SPH olsun

Bol bol su içirin

Güneşe karşı da rol model olun

Güneş yanıklarına dikkat!

Okulların kapanmasıyla birlikte çoktan özgürlüğünü ilan etmiş olan çocuğunuz yaz tatilini dolu dolu geçirmek isteyebilir. Yazın sıcak günlerinde yüzmek ya da dışarıda arkadaşlarıyla gönlünce oyun oynamak için can atabilir. Ancak gerekli önlemler alınmazsa güneş yanıkları ve sıcak çarpmalarıyla neşeli anları kabusa dönüşebilir. Kısa zamanda güneş yanıkları, sıcak çarpması; uzun zamanda ise ciltte erken yaşta oluşan kırışıklar, gözde katarak oluşumu, en önemlisi de cilt kanserine çıkarılan davetiye... Özellikle hayatın ilk 20 yılında güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanseri riskini oldukça artırdığını düşündüğümüzde, çocuklarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumanız çok önemli. İşte çocukları güneşten korumanın püf noktaları...


Açık renk kıyafetler giydirin

Çocuğunuzu güneşin zararlı ışınlarından korumanızın bir yolu ona sıkı dokunmuş, yaz mevsimine uygun, pamuklu giysiler giydirmektir. Çünkü sentetik ve teri hapseden naylon içerikli kumaşlardan hazırlanmış kıyafetler terleme ile pişik gibi cilt döküntülerine yol açıyor. Islak giysilerin kuru giysilere ve açık renkli giysilerin koyu renkli giysilere nazaran güneşten daha az koruduğunu da unutmayın

Çocuğunuzu güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkarmayın!

Güneşin zararlı ışınları miniklerin gözlerine de zarar verebilir. Çocuğunuzun hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan güneş gözlüğü takmasını sağlayın. Bu alışkanlığı ileride zararlı UV ışınlardan dolayı oluşabilecek kataraktı engelleyecektir.

11.00-15.00 saatleri arasında evde kalsın

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında çocuğunuzu dışarıya çıkarmayın ya da çıkmanız gerekiyorsa, güneşten koruyucu önlemlere mutlaka dikkat edin. Yaz aylarında bu saatlerde hava bulutlu olsa bile korunma önlemlerini aksatmayın, çünkü bulut UV ışınlarını filtre etmiyor, yani bulutlar arkasında saklanmış olan “görünmez güneş ışını” da cilt hasarına yol açabiliyor.

Gölgede kalın

Zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için öğlen saatlerinde plaj ve park gibi yerlerde ağaç, tenteya da şemsiye altında oturun.

Şapkası geniş siperli olsun

Güneşten korunmak için çocuğunuza geniş siperli şapka takmayı ihmal etmeyin. Beyzbol şapkaları kulağı ve boynu korumaz. Bu nedenle geniş siperli ve halkalı şapkalar daha iyi bir tercih.

Cildine uygun güneş koruyucu kullanın

Çocuğunuzun cildine uygun güneş koruyucular sürün. Genelde kimyasal filtreden çok, ciltte fiziksel bariyer yaratan “mineral filtre” içerikli, alkol, paraben ve parfüm içermeyen, alerji riski düşük koruyucular öneriliyor. Bazı güneş koruyucular cildinde hassasiyet yapabiliyor, bu durumda doktorunuza başvurarak başka bir güneş koruyucu önermesini isteyin. Güneşten koruyucu spreyleri, akciğerlere kaçma riski olduğu için dikkatli kullanın. Son kullanma tarihi geçen güneş koruyucuları sürmeyin.

Güneş koruyucu ürünü 2 saatte bir sürün

Güneşten koruyucu kremi çocuğunuz dışarı çıkmadan yarım saat önce sürün. Kremi vücudunun her yerine eşit olarak uygulayın, elleri, kulakları, ayakları, dizleri ve enseyi unutmayın. Dışarıda olduğunuz sürece 2 saat aralıklarla da tekrarlayın. Yüzme ve terlemeli yoğun egzersizlerden sonra güneş koruyucuları tekrarlayın ya da suya, tere ve kuma dayanıklı olanlarını tercih edin.

Güneş koruma faktörü en az 50 SPH olsun

6 aydan küçük bebeklerde, cildin çok ince olmasından dolayı ciltte alerjik reaksiyon oluşturabiliyor. Bu yüzden çok mecbur kalmadıkça güneş koruyucu kullanılması önerilmiyor. Çocuğunuz 6 aydan büyükse, açık tenli ya da esmer olmasına bakmaksızın en az 30+ koruma faktörlü koruyucu kullanın. 30+ SPF olanları daha çok bahar aylarında tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında 50+ SPF olanları kullanın.

Bol bol su içirin

Çocukların da tansiyonu düşebilir. Onların da yaz sıcağında en çok ihtiyaç duyacağı şey elbette sudur. Çocuklar güneş altında susuz kaldıklarında tansiyon düşüklüğü ve senkop (bayılma atakları) gibi tablolar oluşabiliyor. 6 aya kadar olan bebekler sadece anne sütü ve mamayla beslendikleri için bunları verme sıklığını artırılabilirsiniz. 1,5 yaşına kadar olan çocuklarda günlük almaları gereken sıvıya anne sütü ve mama da dahil edilebiliyor. 7-12 ay arası bebeklerin günde en az 3,5 su bardağı (800 ml), 1-3 yaş arası çocukların 5,5 bardak, 4-8 yaş arası çocukların 7,5 bardak sıvı tüketmeleri gerekiyor. Bu miktarı kısa sürede içmek zorunda değiller. Güneş ışınlarının yoğun olduğu ve dışarıda geçirdikleri zamanlarda sıklığı artırılabilirsiniz.

Güneşe karşı da rol model olun

Çocuğunuz için güneşe karşı aldığınız önlemleri siz de kendinize uygulayarak ona iyi bir rol modeli olmaya çalışın. Çocuğunuza güneş ışınının yararları yanında zararlarından da bahsederek bu önlemleri neden almak gerektiğini ayrıntılı olarak açıklayın, onu ikna etmeye çalışın.