Yazı İçeriği

Güneşe hangi saatlerde çıkmalı?

Güneş kremi nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

Saçsızsanız dikkat!

Güneşe alışmanız mümkün değil!

Şemsiye sizi korumaz

Kıyafetlerinize baharın renklerini getirin

Güneş gözlüğünüzü doğru seçin

Sıcak çarpmalarına karşı şapka

Bol sıvı alın

Güneşe hangi saatlerde çıkılmalı

İlkbaharda içimizi ısıtıyor, yazınsa usandırıyor. Ama yaşam kaynağımız olduğu asla unutulmamalıdır. Güneş bizi hem ruhsal hem de fiziksel açıdan besliyor. Pek çok faydası olan güneşe doğru zaman ve doğru miktarda maruz kalınmazsa tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle ozon tabakasının delinmesi sonucu alınan zararlı güneş ışınları son yıllarda artış gösteren kanser türü malign melanomuna neden olabiliyor. Zararlı ışınlar cildin erken yaşlanmasından kırışıklığa ve kahverengi lekelere dek pek çok soruna da yol açıyor. Ancak doğru zamanda ve doğru miktarda alınan güneşin faydaları da büyük. Peki güneşin bolca yüzünü gösterdiği bahar ve yaz mevsimlerinde güneşten en iyi faydayı nasıl sağlayabilir, zararlarından nasıl kaçınabiliriz?


Güneşe hangi saatlerde çıkmalı?

Güneşin zararlı ışınlarına en yoğun maruz kaldığımız saatler öğle saatleri. Özellikle de en tehlikelisi 12:00-15:00 saatleri arası. Bu yakıcı saatlerde özellikle tatil yörelerinde 11:00-16:00 arası doğrudan güneşin altında durmaktan kaçının, gölge yerlerde zaman geçirin. Mümkün değilse de önlemlerinizi eksiksiz alın.

Güneş kremi nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

Güneş ışınları son yıllarda ‘mucizevi’ olarak nitelendirilen D vitamininin vücutta sentezlenmesinde başlıca rol oynuyor. D vitamininin de kemik gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kalp ve diyabet hastalıklarından kansere kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Yapılan son araştırmalar, öğle saatlerinde ya her gün kol ve bacakların 10 dakika ya da haftada bir kez yüz hariç tüm vücudun 15 dakikayı aşmamak üzere kremsiz güneşlendirilmesinin önemini ortaya koymuştur. Çünkü D vitamini sentezi için ultraviyole B ışınları gerekiyor. Bu ışınlar da öğle saatlerinde yoğun olarak yeryüzüne ulaşıyor. Yazın havuz, deniz derken kremler vücudunuzdan akıp gittiği için 3 saatte bir yinelemeniz gerekiyor.

Saçsızsanız dikkat!

Kafa bölgemizdeki deriyi güneşten korumada saçlarımız büyük rol oynadığından saçsız erkeklerin saçsız bölgeye de güneş kremi sürmeleri son derece önemli.

Güneşe alışmanız mümkün değil!

Güneşe ilk çıktığında 30 faktör ve üzeri güneş kremi kullanan kişiler bir süre sonra “Artık cildim güneşe alıştı, 30 faktöre hatta kreme bile gerek yok” diyebiliyor. Ancak bu düşünce son derece yanlış. Özellikle çocukluktan itibaren güneşten kaçınma ve düzenli güneş koruyucu krem kullanımı ile güneş yanıklarından korunma cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Şemsiye sizi korumaz

Şemsiye altında oturmak sanıldığının aksine bizi güneşten tam korumuyor. Çardak, ağaç altı veya tam kapalı alan gibi tam gölge olan yerleri tercih edin. Şemsiye altında oturuyorsanız açık renkli, terletmeyen kumaştan kısa veya uzun kollu giysi giyin.

Kıyafetlerinize baharın renklerini getirin

Güneş ışınlarını kolayca emen siyah ve koyu renkli giysiler yerine, bu ışınları yansıtan ve ışınların vücudunuza geçmesini önleyen beyaz ve açık renkli kıyafetler giyin.

Güneş gözlüğünüzü doğru seçin

Çeşit çeşit güneş gözlükleri vitrinlerde ve seyyar satıcılarda karşımıza çıkarken, öncelikle göz sağlığı açısından ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayan gözlük almaya özen gösterin. Çok önemli bir diğer nokta da, güneş gözlüğünüzün geniş kenarlı ve göz çevrenizi saran bir gözlük olmasına dikkat edin.

Sıcak çarpmalarına karşı şapka

Özellikle aşırı güneşli havalarda dışarı çıkarken mutlaka şapka takın. Ancak şapkanın deliksiz, yüzünüzü güneşten korur nitelikte geniş kenarlı olmasına dikkat edin. Şapka aynı zamanda sıcak çarpmasına karşı da sizi koruyacağından bunu alışkanlık haline getirin.

Bol sıvı alın

Güneşle birlikte ısındığınızda terlemenin etkisiyle artacak sıvı kaybını önlemek için bol bol su için. Yeterli sıvının yerine konulmaması cildinizi olduğu kadar sağlığınızı da ciddi şekilde olumsuz etkileyeceğinden su içmek için susamayı beklemeyin. Güneşli ve sıcak havalarda sıvı ihtiyacınızı çoğunlukla su ile karşılamaya çalışın. Gazlı içeceklerden uzak durun.