Yazı İçeriği

Kalp-damar hastalıkları riski düşüyor

Spora başlamadan önce kontrol şart!

Kalp hastalığı olan çocuklar spor yapabilir mi?

Yürüyüş stresini azaltıyor!

Bu hastalıklara dikkat!

Çocuklarınızı spora başlatmadan önce kalp kontrolü yaptırın

Çocuğunuz ne kadar sportif? Yaş farkı gözetmeksizin sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli koşullarından biri spor yapmaktan geçiyor. Bu nedenle de kesin bir yaş belirtilmese de ortalama 4 yaşından itibaren çocuklar spora yönlendirilmeli. Çocuklarda ne kadar erken spora başlanırsa bunun hayat boyu sürdürülebilen bir alışkanlık olması o kadar kolaylaşıyor. Bu sayede fiziksel, sosyal, ruhsal ve hatta kimlik gelişimine de olumlu katkı sağlanabiliyor.


Kalp-damar hastalıkları riski düşüyor

Çocukluk döneminden itibaren aktif bir yaşam sürmek, yaşam süresini artırdığı gibi kalp-damar hastalıkları açısından riski de düşürüyor. Hareketsiz olan çocuklar, yetişkinlik döneminde de aynı yaşam tarzını sürdürüyor. Kilo kontrolünün sağlanması, diyabet ve bazı kanser türlerinde riskin azaltılması, iyi kolesterolün yükseltilmesi ve kendine güvenin gelişmesi için çocukların mutlaka düzenli fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi gerekiyor.

Spora başlamadan önce kontrol şart!

Daha önce hiçbir bulgu ve belirti vermemiş bile olsa, tüm çocuklara spora başlamadan önce tam bir fizik muayene ile uygun tetkiklerin yapılması gerekiyor. Böylelikle daha önceden bilinmeyen bazı kalp hastalıkları da saptanabiliyor. Bu hastalıkların başında kalbi besleyen koroner arter anomalileri ve/veya anevrizma denilen genişlemeleri, ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları geliyor. Bu nedenle sportif aktivitelere yönelmeden önce ailede ani ölüm olup olmadığının sorgulanması ve ayrıca normal fizik muayenenin, özellikle kardiyolojik değerlendirmenin yapılması önemli. Böylelikle spor sırasında gelişebilecek istenmeyen durumlar ve hatta ani ölüm riski ortadan kaldırılabiliyor. Sportif aktivitelere katılmış olan çocuklar ise düzenli kardiyolojik kontrollerini aksatmamalı. Spor sırasında çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma durumlarında mutlaka bir kardiyoloji uzmanına gitmek gerekiyor.

Kalp hastalığı olan çocuklar spor yapabilir mi?

Kalp hastalığı bulunan çocukların birçoğu kontrollü olarak ve izin verilen düzeyde spor yapabiliyor. Akciğer basıncı yükselmemiş olan doğuştan ve/veya sonradan gelişen kalp hastalıkları olanların egzersiz kapasiteleri normal olduğu için uygun sportif faaliyetleri yapabiliyor. Ancak bu çocukların kalp atışlarını aniden arttıran ve yüksek efor gerektiren tenis, basketbol, voleybol ve koşma gibi sporlardan uzak durması gerekiyor.

Yürüyüş stresini azaltıyor!

Kalp hastalığı olan çocuklar için en uygun aktivite yürüyüş ve yüzmedir. Yürüyüş zayıflamaktan öte, vücuttaki stresi azaltmadan yardımcı olurken, yürüyüşle kan yağları düşüyor, yararlı kolesterol denen HDL yükseliyor; hatta düzenli yürüyüşler ile kan basıncı bile kontrol altına alınabiliyor.

Bu hastalıklara dikkat!

Sağlık açısından risk oluşturabilecek durumlar şöyledir:

  • Kalp kapaklarında ağır darlıklar,
  • Kalp kası kalınlaşması ile beraber seyreden kalp hastalıkları,
  • Kalp kasının enfeksiyon ve/veya diğer etkenlere bağlı iltihapları,
  • Akciğer basıncının artışı ile beraber seyreden kalp hastalıkları,
  • Bazı ritim bozuklukları (özellikle uzun QT Sendromu ve Brugada Sendromu gibi).