Yazı İçeriği

Sağlıklı kemikler için hangi egzersiz idealdir?

Çocuğunuza dik durma alışkanlığı kazandırın

Çocuğunuzdaki omurga eğriliğini nasıl anlarsınız?

Kemik gelişimi için 30 dakika güneş banyosu

Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimi için alınması gereken en önemli vitamin D vitaminidir. D vitamini direkt güneş ışığından alınabilir. Bebeklerde damla şeklinde takviye olarak da kullanılabilir. Kemik gelişiminde bunun dışındaki diğer tüm vitaminler ancak yardımcı rol oynar. Anne ve babaların şunu unutmaması gerekir: Bebeklerde ve çocuklarda dengeli beslenme tüm vitaminlerin ve özellikle D vitaminin düzenli alınması açısından son derece önemlidir.


Sağlıklı kemikler için hangi egzersiz idealdir?

Bir çocuğun sağlıklı kemik yapısına sahip olabilmesi için normal çocukluk çağı aktiviteleri yeterlidir. Çocuğun günlük aktivitelerini kısıtlamamak, oyun arkadaşları ile serbest hareket etmesine izin vermek hem kemik gelişimini güçlendirir, hem de sosyal iletişimini. Ayrıca açık havada sabah ya da öğleden sonra güneşten günde en az 30 dakika faydalandırmak D vitamini ihtiyaçlarını karşılar. Öte yandan erken yaşta yapılan sporun da kemik gelişimine olan faydası vardır ancak burada ağır olmayan sporların tercih edilmesi gerekir.

Çocuğunuza dik durma alışkanlığı kazandırın

Duruş bozukluğu çocuklukta başlar ve zamanla ilerler. Özellikle ergenlik döneminde kız çocuklarında belirgin olarak daha fazla görülür. Kızların erkeklere göre daha kısa sürede ve daha hızlı büyümeleri bunda rol oynar. Eğer omurgadaki eğrilik zamanında fark edilmezse kemik eğriliğinin önüne geçmek mümkün olamayabilir. Ağır çanta taşımak ya da eğilerek ders çalışmak gibi hatalı davranışlar, omurgasında doğuştan bir problem olmayan bir çocukta bile kamburluğa yol açabilir. Çocuklara kazandırılan duruş alışkanlıkları ileride oluşabilecek problemlerin engellemesinde çok önemli bir rol oynar. Özellikle kız çocuklarının duruşları, ileride hamileliklerini ve doğumlarını bile etkileyebilir. Tedavilere erken başlanması bu açıdan önemlidir.

Çocuğunuzdaki omurga eğriliğini nasıl anlarsınız?

Çocugunuzda omurga eğriliği olup olmadığını bazı durumlara dikkat ederek anlayabilirsiniz:

1. Çocuğun omuzlarının yüksekliğinin eşit olmaması.

2. Pantolon giyerken belinin asimetrik durması.

3. Göğüslerinin aynı düzeyde olmaması.

4. Kürek kemiklerinden birinin ötekine göre daha belirgin olması, özellikle de öne doğru eğildiğinde sırtının bir tarafının kambur durması.