Yazı İçeriği

Çocuklarda penis sorunu ameliyatından sonraki süreç

Çocuklarda inmemiş yumurta ve torbada şişlik tedavileri nelerdir?

Hiç gelişmemiş yumurta sorunu

Penis bozukluklarında hangi ameliyatlar yapılır?

Çocuklarda görülen penis sorunları tedavi edilmezse, çocuk idrarını rahat yapamayabilir ve bunun sonunda idrar yolu iltihapları gelişir. Penisinde boy kısalığı, eğrilik olan çocuklar ise hem psikolojik olarak kötü yönde etkilenir hem de ileri yaşlarda cinsel sıkıntılar yaşayabilir.

Çocuklarda görülen penisin kısalık ya da deri altında gömülü olması sorunu bazı uzatma dikişlerinin konması ile tedavi edilebilir. Doğumsal penis kısalığı olanlarda ise bazen ilaç tedavisi verilmesi gerekebilir. Cerrahi bir düzeltme gerektiğinde de penisin uzatılması için ağız içerisinden veya deriden yamalar konulabilir. Eğri penisin cerrahi tedavisinde ise düzeltici dikişler konabildiği gibi bazı durumlarda penis boyu kısalmaması için doku yamaları kullanılabilir. Diğer bir penis sorunu olan idrar deliğinin normal yerine taşınması için yapılan operasyonlar, sünnet işlemiyle birlikte tek seansta yapılabilir. Eğer daha önceden yapılan operasyonların kötü sonuçları olduysa ağız içerisinden doku yamasının kullanıldığı, iki seanslı cerrahi onarımlar uygulanabilir.


Çocuklarda penis sorunu ameliyatından sonraki süreç

Penis sorunu operasyonları çocuklar için genellikle zor olmayan ameliyatlardır. Bu ameliyatlardan sonra konfor, ağrı ve bakım ihtiyacı sünnet işleminden pek farklı değildir. Çocuklar genellikle ameliyat sonrası aynı gün ağrı kesiciler ile eve gönderilebilir. Kimi zaman penis sorunu ameliyatı sonrası pansuman için birkaç gün sonra kontrole çağrılır. İdrar deliği (hipospadias) operasyonlarında ise idrar sondası birkaç gün tutulur ve çocuk 1 gece hastanede yatırılır. Taburcu edilirken antibiyotik, ağrı kesici ve mesane spazmlarını azaltıcı ilaçlar verilir. Pansumanı ise genellikle değiştirilmez, sondasının çekileceği gün açılır.

Çocuklarda inmemiş yumurta ve torbada şişlik tedavileri nelerdir?

Çocuklarda görülen bir diğer penis sorunu olan inmemiş testisin tedavisi ameliyattır. İlaç tedavisi çok nadir olgularda kullanılabilir. Bu penis sorununun ameliyatında torba üzerinden ya da kasıktan 1-2 cm lik bir kesik yapılıp yumurta karın bağından ayrılıp torbaya indirilir. Kesik bölgesi uyuşturulduğu için o akşam hafif ağrı kesiciler yeterli olabilir. Çocuğun genel durumu iyi ise aynı akşam eve gönderilebilir. Eğer yumurta kasıkta bulunmaz ise karın içerisine ışıklı bir kamera ile (laparoskopik) göbek deliğinden girilip karın içerisi kontrol edilir ve yumurta var ise aynı seansta ya da bir başka seansta indirilir.

Hiç gelişmemiş yumurta sorunu

Nadiren yumurta hiç gelişmemiş olarak bulunabilir. Bu durumda kanserleşme eğilimi fazla olduğu için yumurta çıkartılır. Yumurta çıkartılmış çocuklarda ileriki yaşlarda (ergenlik hemen öncesi ya da sonrası) yumurta protezleri torbaya konabilir. Torbadaki şişlik su ise genellikle 1 yaşa kadar beklenir ve düzelme olmaz ise kasık üzerinden 2 cm lik kesik ile kasık bağı bağlanarak tedavi yapılır. Çocuk aynı akşam evine gönderilebilir. Eğer varikosel mevcutsa yine aynı kesik ile toplardamarlar bağlanarak tedavi sağlanır.