Yazı İçeriği

1- İdrara sık çıkma

2- Yatak ıslatma

3- Fazla su tüketme

4- Sık sık acıkma

5- Zayıflama

6- Halsizlik

7- Genital enfeksiyonlar

İdrara sık çıkma tip 1 diyabet belirtisi olabilir

Çağımızın önemli rahatsızlıklarından diyabetin görülme sıklığı giderek artıyor. Diyabet artık yetişkinlerin yanı sıra çocuklarında da kapısını çalıyor. Hatta tip 1 diyabet 12 ayın altındaki çocuklarda bile ortaya çıkabiliyor. Tip 1 diyabetle ilgili olumlu haber ise tip 2 diyabete göre erken zamanda belirtilerin ortaya çıkması… Bir diğer güzel haber ise son yıllarda insülin kullanımının kolaylaşması ve tip 1 diyabetlilere yönelik teknolojik gelişmeler sayesinde diyabetli çocukların kaliteli bir yaşam sürebilmesi. 


1- İdrara sık çıkma

Sık sık ve bol miktarda idrara çıkma, diyabetli çocuklarda en sık görülen belirtilerden. İnsülin yetersizliği başlayıp da besinlerle alınan veya vücutta üretilen glukoz hücrelere taşınamadığında kan şekeri yükselmeye başlıyor. Kan şekeri belirli bir değerin üzerine çıktığında böbreklerden şeker atılımı ve buna bağlı olarak idrar miktarında artış oluyor. Bu nedenle çocuk sık sık ve bol miktarda idrar yapmaya başlıyor.

2- Yatak ıslatma

Gece idrara çıkma ve yatağını ıslatma da diyabetin bir başka önemli belirtisi. Özellikle daha öncesinde uykuda yatağını ıslatmayan çocuklarda yatak ıslatma problemi başlarsa zaman kaybetmeden diyabet için mutlaka tetkik yapılması gerekiyor. Maalesef yatak ıslatma genellikle psikolojik nedenlere bağlandığı için diyabet tanısı gecikebiliyor.

3- Fazla su tüketme

Diyabet rahatsızlığının ilk belirtileri arasında susama hissinde artış ve buna bağlı olarak çok su içme yer alıyor. İdrarla fazla su kaybı susuzluk hissine yol açıyor. Bunun sonucunda da çocuk çok su içme ihtiyacı hissediyor.

4- Sık sık acıkma

Kandaki şeker hücrelere taşınamadığı için enerji eksikliği ortaya çıkıyor ve bu durum çocukta açlık hissinin artmasına neden oluyor.

5- Zayıflama

Şekerden enerji elde edilemediği için vücut yağlarını ve proteinlerini yakmaya başlayınca çocukta kilo kaybı başlıyor. Bu nedenle eğer beslenmesinde herhangi bir kısıtlama yoksa veya spor programını artırmadığı halde çocuk kilo kaybetmeye devam ederse zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak büyük önem taşıyor.

6- Halsizlik

Yeterli enerji elde edilememesi nedeniyle çocukta halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de görülebiliyor. Örneğin sabahları uyanmakta zorluk çekiyorsa, eskiden kolaylıkla yaptığı sporunu yorgunluktan yapamıyorsa bir hekim tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşıyor.

7- Genital enfeksiyonlar

Vücut sıvılarında artan şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kız çocuklarında genital bölgede kaşıntıyla birlikte mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.