Yazı İçeriği

İlk diş ne zaman çıkar?

Süt dişleri de temizlenmeli

Diş çıkarma belirtileri

Bebeğiniz doğmadan pek çok anne-bebek sağlığıyla ilgili pek çok bilgiye sahip olursunuz. Özellikle bebeğinizin hangi döneminde hangi gelişimleri göstereceğine odaklanırsınız. “Ne zaman yürüyecek?”, “Ne zaman konuşacak” gibi pek çok soru kafanızı karıştırır. En sıkıntılı dönemlerden biri de diş çıkarmadır. Zira uykusuzluk, huzursuzluk gibi sıkıntılarla kendini belli eden bu dönem, bebeğinizin 6’ncı ayında başlıyor ve 36’ncı aydan sonra son buluyor. Süt dişleri aslında anne karnında oluşmaya başlıyor. Olgunlaşmasını tamamlayan dişler, doğumdan sonra belirli bir sıra izleyerek çıkıyor. Süt dişleriyle ilgili doğru bilgi sahibi olmak çocuk sağlığı açısından önem taşıyor.


İlk diş ne zaman çıkar?

Diş çıkarma çocuktan çocuğa değiştiği için, sağlıklı bir çocuk ilk dişini üç aylıkken çıkartabildiği gibi, bir diğeri 15 aylıkken de çıkartabiliyor. Bunda genetik faktörler etkilidir. Anne ve babanın ilk dişi ne zaman çıktıysa çocuğun da dişi o zaman çıkıyor. Diş çıkarmada gecikme yaşanması hipotiroidi, raşitizm ve mongolizm gibi hastalıkların göstergesi olabiliyor. Bebek 13 aylık olmasına rağmen ilk dişi çıkmamış ise mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Kulağını çekmesi, yanağını kaşıması veya ısırması diş sürmeyle ilgili değildir. Ateş, ishal, kusma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi hastalık belirtileri de diş çıkarmayla ilgili değildir. Çocuklardaki asıl yakınmalar; gündüzleri hafif huzursuzluk, ağız çevresinde kızarıklık, iştahsızlık ve sıvı alma isteğidir. Çocuğu etkileyen yakınmalar daha çok gece ortaya çıkıyor. Hiç uyuyamama, uykuya dalmada zorluk, sık uyanma veya ağlayarak uyanma sık görülüyor. Gündüzleri genellikle normal ancak geceleri kabus gibi geçiyorsa, diş çıkartmadan şüphe edilmeli.

Süt dişleri de temizlenmeli

Genellikle bu dönemde diş temizliğinin zor ve gereksiz olduğu düşünülüyor. Oysa çürük oluşturan bakteriler, ilk dişlerin çıkmasıyla birlikte ağız boşluğuna yerleşiyor ve kalıcı dişlerde de zararlı etkiler bırakıyor. İlk dişin çıkmasından itibaren yapılacak temizlik şöyle olmalıdır: Temiz bir tülbent ya da gazlı bezi alarak, sabah ve akşam beslenme sonrası diş ve diş etine masaj yaparak silin. Ayrıca ara beslenmeler sonrası su içirilmesi de faydalı. Macunsuz fırçalamaya ise, ilk süt azı dişlerinin sürmesi ile başlanmalı. Süt dişlerinin tamamlanmasıyla birlikte artık florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalamaya başlayabilirsiniz. Yalnız diş macununun mercimek tanesinden büyük olmamasına dikkat edilmeli.