Yazı İçeriği

1- Diyabete bağlı kalp hastalıkları

2- Damar hastalıkları

3- Diyabete bağlı görme kaybı

4- Böbrek yetmezliği

5- Sinir sistemi hastalıkları

Diyabetle gelen rahatsızlıklar

Diyabet, yarattığı etkiler nedeniyle kişinin sağlığında pek çok soruna neden olabiliyor. Diyabetin sık yarattığı sorunlar arasında kalp hastalıkları, damar hastalıkları, görme kaybı, böbrek yetmezliği, sinir sistemi hastalıkları bulunuyor. Rakamlara bakacak olursak; bu listenin en tepesinde, diyabetlilerde görülen can kayıplarının yüzde 80’ine neden olan kalp ve damar hastalıkları yer alıyor.


1- Diyabete bağlı kalp hastalıkları

Diyabetin yol açtığı kalbi besleyen koroner damarlardaki sorunlar, en çok can kaybına yol açan sebeplerin başında geliyor. Kalpte enfarktüs yani kalbi besleyen atardamarın tıkanması sonucu gelişen doku ölümü, kalp krizi ve kalp yetmezliği bunların başlıcalarını oluşturuyor. Diyabet sorunu olanlarda risk 2-4 kat daha fazla oluyor.

2- Damar hastalıkları

Diyabet rahatsızlığı olanların kötü kolesterolünde artış oluyor ve yüksek şekerle birlikte damar sertliği meydana geliyor. Bu da kan basıncında yükselmeye yani hipertansiyona, beyin damarlarında kanama veya tıkanma sonucu inmeye (felç), bacak damarlarında tıkanma sonucu ayakta yaralara (diyabetik ayak), damarda daralmaya bağlı cinsel sorunlara yol açıyor. Damar hastalıklarına bağlı olarak ayağın kaybedilmesinin en önemli sebebini de diyabet oluşturuyor.

3- Diyabete bağlı görme kaybı

Gözün damarlarında ve retinada bozukluklar diyabetin yol açtığı önemli problemler. Dünyada körlüğün en önemli nedenlerinden birisi diyabet. Körlük genellikle geç dönemde gelişiyor. Diyabetin gözde yaptığı hasar çok önceleri başlıyor ve ancak muayenede tespit ediliyor. Bu sebeple diyabeti olanlarda düzenli göz dibi kontrolleri yapılması gerekiyor.

4- Böbrek yetmezliği

Diyabet böbreklerdeki kılcal damarlarda bozukluklarla başlayıp ürede yükselme ile böbrek yetmezliğine kadar giden rahatsızlıklara yol açıyor. Diyalizin en önemli sebepleri diyabet ve hipertansiyon. Bu nedenle diyabeti olanların böbrek fonksiyonlarının düzenli olarak takip edilmesi şart.

5- Sinir sistemi hastalıkları

Çevresel sinirlerde görülen bozukluklar diyabette erken görülen problemler arasında yer alıyor. Diyabetik nöropatide el ve ayaklarda yanmalar, uyuşmalar, duyu kaybı başlıca erken bulgular. Diyabetin erken teşhisi ve etkili tedavisi bu tür komplikasyonların yaşam süresini ve kalitesini azaltmasını engelliyor.