Yazı İçeriği

1. Öğünleri es geçmeyin

2. Planlı öğünleriniz olsun

3. Egzersizle hızı arttırın

4. Tartıyla barışık olun

5. Gözlemle seçimlerinize yön verin

6. Ne az ne çok uyuyun

7. Su da iştahınızı etkiler

8. Dışarıda yiyorsanız…

9. Kilo vermenin sırrı: Denge

Diyet sonrası kilonuzu korumak için...

Diyet yaptıktan sonra hedeflediği kiloya gelen kişilerin bir kısmı kilolarını nasıl koruyacağından endişe duyarken, bir kısmı da diyetin sonra ermesinin rahatlığıyla tüm besinler serbestmiş gibi davranır. Aslında her ikisi de doğru bir yaklaşım değil. Kilo koruma kısmı en az diyet süreci kadar mühimdir, ancak sanıldığı kadar da korkutucu değildir. Kişi, dengeli bir diyet sonrasında gelinen kiloyu korumak için öncelikle kilo vermek için harcadığı emekleri unutmamalı ve diyet sürecindeki kadar dikkatli davranmalı. Diyet sonrası bir kişinin kiloyu korumuş sayılması için kişi 2 yıl içinde 2 kilodan fazla kilo almamalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir diyetle zayıflayanlar zaten diyet sürecinin sonuna geldiğinde nasıl besleneceğini öğrenmiştir ve koruma sürecinde hem bildiklerini uygulayarak hem de kontrollü olmayı benimseyerek bu süreci çok rahat geçirebilir. Diyet sonrası kilo korumanın yolları ve önemli bilgiler...


1. Öğünleri es geçmeyin

En önemli adımlardan bir tanesi öğün atlamamaktır. Öğün atlamamak zamansız kan şekeri düşmelerinin önüne geçerek birden acıkmanızı ve böylelikle önünüze ilk çıkan yiyeceği yemenizi engeller.

2. Planlı öğünleriniz olsun

Bir hafta içinde yiyeceğiniz besinlerin önceden planlanmış olması ya da gün içindeki bir öğünü dışarıda yiyorsanız evde yiyeceğiniz diğer öğünün planını önceden yapmış olmanız, son anda başka yemekleri sipariş etmenizin önüne geçer. Böylece koruma planınıza sadık kalırsınız.

3. Egzersizle hızı arttırın

Düzenli egzersiz yapmak daha yüksek bir metabolizma hızı sağlayarak kilo korumayı kolaylaştırırken bir yandan da stabil bir ruh halinde olmanızı sağlayarak besin seçimi konusunda daha kontrollü olmanızı kolaylaştırır.

4. Tartıyla barışık olun

Kilonuzu her hafta aynı gün ve saatte ve aynı kıyafetlerle tartılarak not edin. Ufak bir artış olduğu anda biraz daha dikkat etmeye başlar ve besinlerle ilgili kontrolünüzü artırırsınız. Bel/kalça vb. ölçümleri almak da kilonuzu takip etmek açısından faydalı olur. Bu ölçümleri 2-3 ayda bir tekrarlayabilirsiniz.

5. Gözlemle seçimlerinize yön verin

2-3 günde bir son günlerde neler yediğinizi aklınızdan geçirip değerlendirme yapın. Beslenmede biraz abarttığınızı düşünüyorsanız önünüzdeki 3-4 gün sağlıklı besin seçimleri yapmak için kendinize söz verin ve bunu hemen uygulamaya başlayın.

6. Ne az ne çok uyuyun

Az ya da fazla uyumak iştah metabolizmanızı bozarak daha çok acıkmanıza neden olur. Bu yüzden düzenli ve yeterli miktarda uyumaya çalışın. Ortalama 7-8 saat idealdir.

7. Su da iştahınızı etkiler

Yeterli miktarda su içmek (her 1 kg ağırlığınız için 30 ml) de tıpkı uyku gibi iştahınızı etkiler. Yeterli miktarda su içmek metabolizma hızınız için de önemlidir.

8. Dışarıda yiyorsanız…

Kilo korumayı olumsuz yönde etkileyen en büyük etmenlerden birisi dışarıda yemektir. Özellikle sosyalleşme amaçlı düzenlenen yemeklerde kendinizi durdurmanız zor olabilir. Bu yemeklerde ne kadar yediğiniz kadar ne sıklıkla bu tarz yemeklerde bulunduğunuz da önemlidir. En fazla haftada bir kez bu tarz bir öğünle kendinizi serbest bıraktıktan sonra diğer günlerde mutlaka rutine dönmelisiniz. Özellikle alkol alımının da olduğu ağır yemek davetleri sonrasında 1-2 gün sebze ağırlıklı beslenerek olumsuz etkiyi biraz da olsa azaltabilirsiniz.

9. Kilo vermenin sırrı: Denge

Kilo korumada başarının sırrı beslenmenizi dengelemedir. Dengelemenin en kolay yollarından biri hafta içi diyete yakın bir düzende ilerleyip hafta sonu biraz daha esnek davranarak beslenmektir. Örneğin hafta içi her gün evde yiyerek ve böylelikle kendinize hafta sonunda bir kahvaltı ve bir dışarıda yeme hakkı vererek hem beslenmenizi dengelemiş hem de keyifli beslenmiş olursunuz. Haftada minimum 150 dakikalık bir egzersiz de bu dengelemeyi korumanıza katkıda bulunur.