Yazı İçeriği

2 top dondurma kalsiyum deposu

Büyüme ve gelişme döneminde iyi bir protein

Dondurma sakinleştirir

Dondurma yiyorsanız ekmeği kesin

Vitamin desteği sağlar

Dondurma yerken dikkat edilecekler

Dondurmanın kalorisine dikkat!

Büyükten küçüğe pek çok kişinin sevdiği yaz tatlarından dondurmayı siz nasıl seversiniz? Çikolata ya da vanilyalı… Nasıl severseniz sevin, güvenilir yerden aldığınız dondurmanın sağlığınıza yararlı olduğunu bilin. Sıcak yaz günlerinde serinlik veren lezzet, kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitamini gibi vitamin ve mineraller bakımında da zengin. Ayrıca sütten yapılan dondurmalar da sağlık verir. Ancak şeker ve yağ içeriği nedeniyle dondurma tüketiminde dikkatli olunmalı. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, ideal kilodaki yetişkinler ile çocuklarda haftada 2-3 kez 2 veya 3 top dondurma yiyebilir. Zayıflama diyeti uygulayan kişiler veya diyabeti olanlar da beslenme programlarını ayarlayarak haftada bir kez 2-3 top tüketebilir.


2 top dondurma kalsiyum deposu

Kemik ve diş sağlığının korunmasında, kas kasılmasında, kanın pıhtılaşmasında önemli bir role sahip olan kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan minerallerden. 19-50 yaş arası kişilerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekir. Günlük kalsiyum ihtiyacı; çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde artar. 2 top dondurma tüketmek, yaklaşık 150 mg kalsiyum alımını sağlayarak günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya destek olur.

Büyüme ve gelişme döneminde iyi bir protein

Sütten üretilen soğuk lezzet içerdiği protein sayesinde özellikle yutma güçlüğü yaşadığı için yeterli beslenemeyen ileri yaştaki kişiler ve süt, yoğurt, ayran gibi protein ile kalsiyum kaynağı olarak sayılan besin gruplarını yetersiz tüketenler için iyi bir alternatif olabilir. Çocukların büyüme ve gelişmesinde protein önemli bir besin öğesi ve bu soğuk lezzet de önemli bir destek olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra zayıflama diyeti uygulayanlar için de protein içeriği sayesinde verdiği toklukla iyi bir ara öğün haline gelebilir.

Dondurma sakinleştirir

Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin ruh halimizi belirler ve serotonin proteinin yapı taşlarından biri olan triptofandan yapılır. Bu nedenle; triptofan içeren besinler ruh halini düzelten, sakinleştiren besinler olarak belirtilir. Dondurma da hem vücutta stres düzeyini azaltan hormonları uyarması hem de triptofan içermesi sayesinde sakinleştirici olarak kabul edilen besinlerden. Ayrıca yine bu etkileri sayesinde uykuya geçişi de kolaylaştırır.

Dondurma yiyorsanız ekmeği kesin

100 gram kadar meyveli dondurma yaklaşık 140 kalori iken aynı miktarda baklava yaklaşık 500 kalori, çikolata ise 600 kalori civarındadır. Dolayısıyla diyet yapıyorsanız şeker ve yağ içeriği yüksek olmayanlar, sağlıklı bir tatlı alternatifi olacaktır. Özellikle tatlı isteğinin en çok görüldüğü ikindi saatlerinde 2-3 top sade veya meyveliyi ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ancak dikkat! 3 top yediğinizde, gün içerisinde 1 dilim ekmek + 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyveyi azaltmanız gerekir.

Vitamin desteği sağlar

A vitamini görme fonksiyonları ve bağışıklığın güçlenmesi, B vitaminleri ise konsantrasyon, hafıza, doku onarımı gibi vücutta birçok sistemdeki görevleriyle öne çıkar.

Dondurma yerken dikkat edilecekler

  • Kalori bombası haline gelmemesi için sade veya meyveli olanları tercih edin. Külah yerine kapta almalı, sos ile fıstık gibi eklemeler yapmaktan kaçınmalısınız.
  • Aldığınız yerin hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemli. Bu nedenle güvendiğiniz yerleri tercih edin.
  • Mikropların üremeye başlamaması için soğuk zincirin bozulmaması gerekir. Tüketeceğiniz miktarını servis kabına aldıktan sonra geriye kalan bölümünü hızlıca derin dondurucuya koyun.
  • Çözülmüş dondurmayı tekrar dondurmayın.
  • Üzerinde buz ve kristal parçaları oluşan dondurmaları tüketmeyin.
  • Son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.
  • Yırtık ambalajlı dondurmaları almayın.
  • Seçtiğiniz dondurmanın süt tozu ve glikoz şurubu gibi katkılar içermemesine dikkat edin.